czytamyedtykiety.pl żywność

Musli bezglutenowe – porównanie

Dodano: 30 Października 2019 Przez: Agnieszka Wałęka
kategoria: Porównanie produktów

W ankecie, którą jakiś czas temu przygotowałyśmy, prosiliście nas, abyśmy robiły więcej zestawień bez laktozy i bez glutenu. Wychodzmy Wam na przeciw – i prezentujemy pierwsze z takich porównań – porównanie musli. Jesteście go ciekawi?


W przypadku musli można było się spodziewać, że będą one miały lepsze składy, niż konwencjonalne. Dlaczego? Ponieważ zazwyczaj dbanie o „bezglutenowość” jest domeną producentów ekologicznych produktów (ale oczywiście nie tylko). Wcale nie jest też powiedzianie, że produkty BIO zawsze mają dobre składy – jest to jednak temat  na osobny wpis.

Tak, jak się spodziewałam, wśród muli bez glutenu jest sporo ekologicznych produktów. Większość z nich miała niemalże idealne składy i otrzymała ocenę pozytywną. Na ocenę pozytywną zasłużyły musli takich eko-marek, jak Bauck, Denver Food, Amarello (ta ostatnia ma też musli, które zawiera dodatki cukrowe i z tego względu dostała notę neutralną). Było też sporo konwencjonalnych marek, których musli otrzymały dobrą ocenę – Intenson, One Day More, Pięć Przemian, Radix-Bis, Foods By Ann. Wszystkie z nich nie zawierały dodatku cukru i jego pochodnych, do tego znalazło się w nich sporo składników prozdrowotnych – m.in. siemię lniane, amarantus, chia, jgody goji, błonnik.

Ocenę neutalną uzyskały musli, które zawierają dodany cukier (pod różnymi postaciami) lub maltodekstynę – która w trakcie trawienia ekspresowo rozkłada się do glukozy. W niektórych pojawiły się aromaty, emulgator, dwutlenek siarki – w rodzynkach. One otrzymały ocenę neutralną.

O Autorze

Agnieszka Wałęka - magister inżynier technologii żywności i żywienia człowieka, a także trener personalny i korepetytor prywatny matematyki. Miłośniczka masła orzechowego, wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania, ciekawostek dietetycznych i "strażniczka" sklepowych etykiet - zawsze wie, co w trawie piszczy i żaden produkt nie ma przed nią tajemnic :) Prowadzi bloga http://www.katsuumi.pl/

KOMENTARZE
X

Wyszukaj swój produkt:
Przejdź do paska narzędzi