czytamyedtykiety.pl żywność

Lody waniliowe w czekoladzie (na patyku)

Dodano: 8 Maja 2019 Przez: Agnieszka Wałęka
kategoria: Porównanie produktów

Do lata już naprawdę niedaleko – czas leci szybko i ani się obejrzymy, zastaną nas ciepłe dni. Gdy jest ciepło, wielu z nas sięga po zimne, słodkie przekąski. Dziś przyjrzymy się waniliowym lodom na patyku w polewie czekoladowej. Na co zwracać uwagę przy wyborze?


Przy ocenie zwracałyśmy uwagę na kilka czynników. Dużym zaskoczeniem było to, że każdy z nich ma naturalne aromaty wanilii lub ekstrakt z niej. Nie ma tu lodów „o smaku waniliowym” – które mają wyłącznie sztuczny aromat (wanilinę) zamiast wanilii. Duży plus. Nawet jeśli wanilii są malutkie procenty… to już zawsze coś 🙂

Patrzyłyśmy m.in. na skład czekolady – czy zawiera E 476 i tłuszcze roślinne inne, niż kakaowy. W przypadku, kiedy tłuszcz roślinny występuje w składzie przed kakaowym, nie mamy już do czynienia z czekoladą – a z polewą o smaku czekoladowym. Wśród lodów w zestawieniu mamy taki przykład – Top Milker – w polewie mlecznej z dodatkiem czekolady. Trzeba dodać, że w takim przypadku, producent na opakowaniu nie może użyć sformułowania „czekolada” ani w żaden sposób sugerować, że ma się do czynienia z prawdziwą czekoladą.

Praktycznie wszystkie lody mają w składzie emulgatory i stabilizatory – więcej lub mniej, ale zazwyczaj producenci muszą coś dodać. Ze stabilizatorów mamy m.in. gumę guar, mączkę chleba świętojańskiego, karagen, cytryniany sodu, dekstrozę – natomiast jako emulgatory dodaje się lecytyny, E 476 czyli polirycynooleinian poliglicerolu, a także mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych.

Jak by komuś było mało dodatków, to jeszcze mamy tutaj – prócz cukru białego – także cukier pod innymi postaciami. Są tu m.in. syrop glukozowo-fruktozowy, glukozowy, czysta glukoza lub trochę lepsze alternatywny – syrop ryżowy czy pszenny. W niektórych mamy – łącznie z cukrem – po 3 „źródła” cukru. Zwracajcie uwagę na to, co kupujecie sobie i swoim dzieciom!

O Autorze

Agnieszka Wałęka - magister inżynier technologii żywności i żywienia człowieka, a także trener personalny i korepetytor prywatny matematyki. Miłośniczka masła orzechowego, wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania, ciekawostek dietetycznych i "strażniczka" sklepowych etykiet - zawsze wie, co w trawie piszczy i żaden produkt nie ma przed nią tajemnic :) Prowadzi bloga http://www.katsuumi.pl/

KOMENTARZE
X

Wyszukaj swój produkt:
Przejdź do paska narzędzi