czytamyedtykiety.pl żywność

Dieta kobiety karmiącej – mity

Dodano: 7 Listopada 2019 Przez: Kamila Kweczke
kategoria: Porady

Nadal krąży wiele mitów na temat diety kobiety karmiącej piersią. Przede wszystkim jednym z nich to, że nie można jeść potraw wzdymających, ponieważ mogą wywołać kolki u niemowląt. Karmiące często słyszą, że nie powinny jeść żadnych alergenów, smażonych potraw. Te wszystkie „cenne rady” powtarzane przez wiele osób to MITY. Kobieta karmiąca piersią może spożywać kapustę, fasolkę, mleko, a nawet czekoladę!


Jak powinna się odżywiać kobieta karmiąca piersią?

  • Przede wszystkim różnorodnie – tylko taka dieta pozwala na dostarczenie wszystkich potrzebnych naszemu organizmowi składników.
  • Kobieta karmiąca (ale uwaga! każda kobieta, każdy mężczyzna, każde dziecko) powinna spożywać przede wszystkim warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste. Unikać produktów wysokoprzetworzonych, słodzonych napojów, sztucznych słodyczy. W diecie powinny dominować produkty, które nie posiadają listy składników (albo dwuskładnikową): warzywa, owoce, kasze, ziarna zbóż, jogurty naturalne, pieczywo żytnie (na zakwasie), makarony, orzechy, woda. Po prostu zalecana jest różnorodna dieta.
  • W trakcie laktacji powinno się przyjmować więcej o około 500 kcal w trakcie pierwszych sześciu miesięcy karmienia i około 400 kcal w kolejnym (w dalszym okresie wszystko zależy od liczby i intensywności karmień). Jeśli kobieta karmi więcej niż jedno dziecko to zapotrzebowanie energetyczne również wzrasta.
  • Ważne składniki w diecie matki karmiącej to jod, witamina D, wapń, żelazo, kwasy tłuszczowe.
  • Nie powinno się przechodzić na diety eliminacyjne na wszelki wypadek. Jeśli dziecku nic nie dolega to nie należy eliminować z diety np. mleka czy też glutenu.
  • W przypadku wystąpienia kolek u niemowlaka nie ma potrzeby przechodzenia na mleko modyfikowane – ono nie wyleczy malucha! Kolki nie występują, bo kobieta zjadła coś złego. Chociaż wiele osób nadal tak sądzi mówiąc kobiecie: „dziecko płacze, bo zjadłaś coś nieodpowiedniego”. Tak naprawdę wciąż nie wiemy dlaczego kolki występują u niektórych niemowląt.
  • Kobieta karmiąca powinna unikać używek – palenie tytoniu ma negatywny wpływ na laktację. Niektóre badania sugerują, że zmniejsza dzienną produkcję mleka o około 250-300 ml. Również warto odstawić alkohol.
  • Należy pamiętać o ograniczeniu kofeiny – maksymalnie 300 mg – a jedna kawa to około 95 mg (wszystko zależy od sposobu przygotowania kawy).
  • Woda – kobieta karmiąca powinna wypijać dziennie ok. 3 litry płynów.

Czyli dieta kobiety karmiącej niczym się nie różni od dobrze zbilansowanej i różnorodnej diety – ZAWSZE powinniśmy odżywiać się „z głową”. I nie popadajmy nigdy w skrajności!


Literatura:

Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, Joanna Rachtan-Janicka, Aleksandra Wesołowska, Piotr Socha, Mirosław Wielgoś, Monika Żukowska-Rubik, Beata Pawlus. Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie zaleceń żywieniowych dla kobiet w okresie laktacji. Standardy medyczne, 2013, T. 10, 265-279.

O Autorze

Jestem absolwentką Wydziału Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie ze specjalizacją Żywienie Człowieka z Dietetyką. Na co dzień czytam dla Was etykiety, a w wolnej chwili stawiam na kryminały :) Gdy tylko mam czas uciekam w góry, gdzie "ładuję swoje baterie".

KOMENTARZE
X

Wyszukaj swój produkt:
Przejdź do paska narzędzi