Mity na temat oliwy z oliwek

Kategoria: Porady , Zdrowie


Oliwa z oliwek to sok wyciśnięty z oliwek, który uzyskuje się za pomocą mechanicznego tłoczenia. Mogłoby się wydawać, że wszystkie oliwy z oliwek są podobne do siebie i różnią się jedynie ceną. Nic bardziej mylnego. Każda oliwa to inna historia, inny smak, inny aromat i barwa. Aby była dobra musi być dobrze zrobiona. Tylko skąd mamy wiedzieć, że oliwki z których została wyprodukowana oliwa były zbierane bezpośrednio z drzewa, a nie po spadnięciu na ziemię? I przede wszystkim, że zostały one zebrane w odpowiednim momencie? Oliwki zebrane później zawierają mniej przeciwutleniaczy, ale wyprodukowana z nich oliwa ma łagodniejszy smak. Natomiast oliwa z oliwek niecałkowicie dojrzałych ma pikantny smak i jest bogata w polifenole. W oliwie zależy nam właśnie na polifenolach (inaczej nazywanych przeciwutleniaczami, antyoksydantami), które chronią nas przed miażdżycą, a także nowotworami. Aby powstała oliwa wysokiej jakości należy zmieszać ze sobą najlepsze oliwy ze zbiorów w danym roku. Niestety wielu producentów miesza je na podstawie analizy chemicznej składników, a przecież bardzo istotna jest kwestia smaku i zapachu. Dlatego podczas wyboru oliwy należy postawić na producenta będącego ekspertem w tworzeniu najlepszych oliw. Jednym z nich jest Producent Monini –  sam Zefferino Monini zajmuje się selekcją oliw. Nic dziwnego, że w rezultacie powstają znakomite produkty.


Mity dotyczące oliwy z oliwek

Krąży wiele różnych informacji dotyczących oliwy. Mówi się, że im ciemniejsza oliwa, tym lepsza. Jednak kolor nie jest związany z jej jakością. Jedynie należy zwrócić uwagę na to czy nie pojawiły się pomarańczowe albo czerwonawe refleksy, ponieważ oznacza to, że uległa ona utlenieniu i nie nadaje się do spożycia. Również smaku oliwy nie można określić po kolorze. Jasny kolor niekoniecznie oznacza łagodny smak, a ciemna barwa – pikantny. Zdarzają się oliwy jasnozielone intensywne w smaku i odwrotnie. Młode oliwy charakteryzują się ostrym i gorzkawym smakiem. To związki fenolowe (czyli polifenole) nadają jej charakterystyczny ostry, czasem pikantny smak. I im oliwa starsza, tym jest bardziej łagodna w smaku. Wynika to z tego, że zawiera ona coraz mniej polifenoli.

Każda oliwa pasuje do czegoś innego. Jeśli myśleliście, że oliwę można dodać tylko do sałatki to jesteście w błędzie. Można ją stosować zamiast masła, a także dodawać do zup, przeróżnych past do kanapek, do pesto, makaronów. Można również na jej bazie tworzyć desery – kremy czekoladowe, ciasta, lody. Zaskoczeni? Pora zmienić myślenie, że oliwa dobrze pasuje tylko do sałaty. Poza tym każda oliwa ma inny smak i będzie pasowała do innego dania.

Oprócz tego można na oliwie również przygotowywać posiłki, czyli np. smażyć. Oliwa charakteryzuje się wysoką stabilnością – temperatura krytyczna oliwy (moment, w którym tłuszcz pod wpływem wysokiej temperatury rozkłada się, powodując powstawanie szkodliwych związków) jest wyższa niż innych tłuszczów. Wynika to z tego, że oliwa z oliwek składa się głównie z jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które nie podlegają szybkiej degradacji podczas obróbki cieplnej, nie utleniają się, więc mogą być używane do smażenia. Dlatego jeśli baliście się smażyć na oliwie to możecie odetchnąć z ulgą.

dlaczego warto jeść oliwę

Oliwa extra vergine

Podsumowując, oliwa oliwie nie jest równa! Dlatego nie myślcie, że te najtańsze będą produktami najwyższej jakości. Pamiętajcie, że najlepsza oliwa to extra vergine. Co to oznacza? Pozyskuje się ją z pierwszego tłoczenia na zimno bez zastosowania jakichkolwiek substancji ani podwyższonej temperatury. Zaliczenie oliwy do kategorii extra vergine wiąże się ze spełnieniem oficjalnych wymagań chemicznych (m.in. kwasowość poniżej 0,8% – im niższa kwasowość, tym lepsza jakość oliwy). Ponadto taka oliwa nie może posiadać istotnych wad smakowych. Tylko czy każda oliwa extra vergine jest taka sama? Oczywiście, że nie. Różnią się smakiem, barwą, aromatem i zawartością polifenoli. Jak wybrać prawdziwą oliwę extra vergine? Przede wszystkim czytajcie etykiety i szukajcie informacji dotyczących odmian oliwek, miejsca jej tłoczenia, a także butelkowania. I postawcie na zaufanych producentów, którzy mają w swojej ofercie oliwy najwyższej jakości. Świetnym przykładem są produkty Monini, które zostały stworzone  z dbałością o każdy szczegół.

Artykuł powstał we współpracy z Monini.

 

AUTOR

Kamila

Jestem absolwentką Wydziału Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie ze specjalizacją Żywienie Człowieka z Dietetyką. Na co dzień czytam dla Was etykiety, a w wolnej chwili stawiam na kryminały :) Gdy tylko mam czas uciekam w góry, gdzie "ładuję swoje baterie".

Brak komentarzy
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W trosce o Twoje zdrowie

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką plików cookies.