Skip to main content

Kwas foliowy

2017-10-31

Porady, Zdrowie

Autor: Kamila Kweczke

Kwas foliowy ma szczególne znaczenie dla zdrowia. Zwłaszcza istotny jest na samym początku ciąży (w dwóch pierwszych miesiącach, a wiele kobiet dowiaduje się o ciąży pod koniec drugiego miesiąca albo później), dlatego tak ważne jest, żeby nie doprowadzić do niedoborów.  Źródła folianów w diecie Głównym źródłem kwasu foliowego i jego pochodnych dla człowieka jest żywność. […]

Kwas foliowy ma szczególne znaczenie dla zdrowia. Zwłaszcza istotny jest na samym początku ciąży (w dwóch pierwszych miesiącach, a wiele kobiet dowiaduje się o ciąży pod koniec drugiego miesiąca albo później), dlatego tak ważne jest, żeby nie doprowadzić do niedoborów. 


Źródła folianów w diecie

Głównym źródłem kwasu foliowego i jego pochodnych dla człowieka jest żywność. Ale niewielkie jego ilości syntetyzuje mikroflora jelitowa. Bogatym źródłem folianów w codziennej diecie człowieka są warzywa liściaste (głównie sałata, szpinak, kapusta, brokuły, szparagi, kalafiory, brukselka), a także bób, zielony groszek, pomidory, buraki, orzechy, słonecznik, pełne ziarna zbóż, owoce cytrusowe i inne. Cennym źródłem folianów są również wątroba, drożdże, jaja, sery. Na grafice zostały przedstawione przykładowe ilości warzyw i określone zostały w jakim stopniu pokrywają one dzienne zapotrzebowanie na kwas foliowy. Co istotne, wartości te są podane dla gotowanych warzyw, więc ujęte zostały już straty tej witaminy wynikające z obróbki termicznej.

W diecie przeciętnego Polaka głównym źródłem folianów są produkty zbożowe. Ich najlepszym źródłem jest chleb z pełnego ziarna zbóż. Dostarczają one prawie 40% tej witaminy w stosunku do całkowitego dziennego jej spożycia. Około 25% folianów pochodzi z warzyw, 13% z ziemniaków i 6–7% z owoców, mleka i przetworów mlecznych oraz jaj.

Biodostępność folianów w organizmie

Na przyswajalność folianów z żywności ma wpływ wiele czynników. Do najważniejszych należą: postać folianów zawartych w diecie, rodzaj produktów (naturalne, syntetyczne) i sposób ich spożywania (surowe, gotowane), procesy przetwórcze, którym poddawane są produkty żywnościowe, prawidłowe trawienie i wchłanianie, leki przyjmowane w celach terapeutycznych.

Obecne w diecie foliany są w przewodzie pokarmowym człowieka wchłaniane w 50–90%, średnio w 80%. Najlepiej przyswajalny (w 100%) jest jednak syntetyczny kwas foliowy stosowany do wzbogacania żywności i suplementacji. Bioprzyswajalność folianów w porównaniu z syntetycznym kwasem foliowym jest o połowę mniejsza.

Przyczyną upośledzenia wchłaniania folianów u ludzi najczęściej są  m.in. zaburzenia strukturalne i czynnościowe oraz stany zapalne przewodu pokarmowego (zwłaszcza żołądka, jelita cienkiego), choroby wątroby, stosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwpadaczkowych, niektórych środków antykoncepcyjnych.

Na upośledzenie wchłaniania folianów wpływa również styl życia. Alkoholizm znacznie zaburza wchłanianie jelitowe i krążenie wątrobowo-jelitowe folianów, ich transport do tkanek oraz gromadzenie się w wątrobie. Palenie tytoniu również obniża zawartość kwasu foliowego w surowicy krwi.

Na wykorzystanie folianów przez organizm może także oddziaływać stan odżywienia niektórymi witaminami i składnikami mineralnymi, szczególnie żelazem, cynkiem, witaminą B12 i C oraz metioniną.

Zalecane spożycie folianów dla osób dorosłych wynosi 400 μg dziennie, a dla kobiet ciężarnych zapotrzebowanie wzrasta do 600 μg/dobę. Zapasy ustrojowe kwasu foliowego u zdrowego człowieka wynoszą około 5-10 mg. Około połowa z tego zapasu zmagazynowana jest w wątrobie. Przy całkowitym braku kwasu foliowego w pożywieniu zgromadzone zapasy zostają wyczerpane po 3-4 miesiącach

Skutki niedoboru kwasu foliowego

Kwas foliowy bierze udział w wielu procesach metabolicznych organizmu. Jego niedobór w diecie powoduje przede wszystkim:

  • powstawanie ciężkich zaburzeń u płodu (wady cewy nerwowej),
  • niedokrwistość megaloblastyczną,
  • wzrost poziomu homocysteiny we krwi,
  • spowolnienie syntezy DNA ireplikacji (podziału) komórek,
  • upośledzenie funkcji układu nerwowego (nadpobudliwość itrudności w zasypianiu), zahamowanie wzrostu i odbudowy komórek w organizmie, uczucie przemęczenia i kłopoty z koncentracją a także stany niepokoju i lęku, depresję, bezsenność, problemy z pamięcią
  • zaburzenia w trawieniu.

Bibliografia

  1. E. Cieślik, A. Kościej, Kwas foliowy – występowanie i znaczenie. Probl Hig Epidemiol 2012, 93(1): 1-7.
  2. H. Czeczot, Kwas foliowy w fizjologii i patologii. Postepy Hig Med Dosw (online), 2008; tom 62: 405-419.


AUTOR

Kamila Kweczke

Jestem absolwentką Wydziału Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie ze specjalizacją Żywienie Człowieka z Dietetyką. Na co dzień czytam dla Was etykiety, a w wolnej chwili stawiam na kryminały :) Gdy tylko mam czas uciekam w góry, gdzie "ładuję swoje baterie".



OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Za Słodko!

65,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024