Skip to main content

Jak ukształtować dobrą relację z jedzeniem u dzieci?

2023-05-31

Porady

Autor: Daria Golba

Jutro Dzień Dziecka, więc dzisiaj poruszymy temat dotyczący kształtowania prawidłowych relacji z jedzeniem ✅ Nawyków żywieniowych uczymy się już od małego, dlatego bardzo ważne jest przekazywanie właściwych wzorców żywieniowych już od najmłodszych lat 👶 Jakie mamy dla Was podstawowe wskazówki? 👇 ➡ Staraj się nie dzielić jedzenia na “dobre” i “złe” – unikaj nazywania produktów […]

Jutro Dzień Dziecka, więc dzisiaj poruszymy temat dotyczący kształtowania prawidłowych relacji z jedzeniem ✅ Nawyków żywieniowych uczymy się już od małego, dlatego bardzo ważne jest przekazywanie właściwych wzorców żywieniowych już od najmłodszych lat 👶


Jakie mamy dla Was podstawowe wskazówki? 👇

Staraj się nie dzielić jedzenia na “dobre” i “złe” – unikaj nazywania produktów “śmieciowymi”. Po ich zjedzeniu dziecko w przyszłości zacznie mieć wyrzuty sumienia i zacznie obwiniać się za ich zjedzenie. Postaraj się uczyć balansu między różnymi produktami.

Unikaj nagradzania lub karania jedzeniem – “batonika dostaniesz jak zjesz cały obiad!”, “jak będziesz grzeczny  to dam Ci czekoladkę” – znasz to? Niestety takie podejście buduje negatywne relacje z jedzeniem u dziecka. Jedzenie powinno być czynnością naturalną, a nie wymuszaną presją i nagrodami.

Nie namawiaj do jedzenia na siłę – dzieci potrafią samodzielnie określić swoją sytość. Nie zawsze cały talerz jedzenia to będzie odpowiednia porcja, więc jeśli dziecko zostawi trochę, to zaakceptuj jego decyzję. Zmuszanie do jedzenia może zaburzać sygnały głodu i sytości w przyszłości. 

Zaakceptuj fakt, że dziecku nie wszystko smakuje – nie zawsze wszystkie produkty będą smakować – to normalna rzecz! Dorośli również mają swoje preferencje smakowe, więc dlaczego próbujemy na siłę dawać dziecku produkty, których nie lubi? Uszanuj preferencje dziecka i zaufaj mu.

Ucz uważnego jedzenia bez rozpraszaczy – postaraj się, aby posiłki były jedzone w spokoju i bez obecności telewizora czy zabawek. Dzięki temu dziecko w pełni skupi się na smaku, zapachu, kolorze i strukturze jedzenia, a to sprzyja lepszemu najadaniu się oraz prawidłowej ocenie głodu i sytości. 

Postaw na cierpliwość przy pokazywaniu nowych smaków – to, że dziecko aktualnie nie przepada za jakimś produktem, nie oznacza, że tak będzie już zawsze. Możesz co jakiś czas zaproponować dany produkt, ale w innej formie (np. frytki z marchewki zamiast gotowanej).

Dodalibyście jeszcze jakieś wskazówki do tej listy? 🤔


AUTOR

Daria Golba

Jestem dietetyczką i na co dzień wspieram w budowaniu zdrowszych nawyków oraz prawidłowej relacji z jedzeniem. W wolnym czasie uwielbiam długie spacery z moim psim kompanem. Często można zobaczyć mnie w słuchawkach, bo muzyka i audiobooki to coś, z czym rzadko się rozstaje.



OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Za Słodko!

65,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024