Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz przygotować się do ciąży? Mam dla Ciebie kilka wskazówek.
Zmiana nawyków żywieniowych
Zastanów się czy:
- nie spożywasz zbyt wysokich ilości cukrów znajdujących się w słodyczach, sokach, nektarach, napojach, gotowych sosach.
- nie spożywasz za dużo soli, która znajduje się nie tylko w solniczce, ale przede wszystkim w słonych przekąskach (m.in. chipsach, krakersach, paluszkach), gotowych daniach, pieczywie, wędlinach, wędzonkach, serach żółtych.
- nie jesz za mało warzyw i owoców.
- nie pijesz za mało wody.
Możesz sobie przez trzy dni spisywać, co zjadłaś i wypiłaś. Dzięki temu przekonasz się sama, jak dokładnie wygląda Twoja dieta. To odpowiedni czas, żeby zacząć wprowadzać korzystne zmiany. Dzięki temu później, w trakcie ciąży i ewentualnego karmienia piersią Twój organizm będzie silniejszy. Musisz wiedzieć, że również to, co jesz w trakcie ciąży ma wpływ na późniejsze preferencje żywieniowe malucha - klik. Kolejne korzyści to lepsze wyniki badań, a także piękna skóra, włosy, paznokcie i samopoczucie! I jeszcze jedna ważna kwestia - Twój partner również powinien pomyśleć nad swoją dietą.
Jak powinna wyglądać Twoja dieta?
- warzywa i owoce powinny stanowić podstawę diety, ale w odpowiednich proporcjach: 3/4 warzywa i 1/4 owoce. Sięgaj po produkty sezonowe i lokalne.
- postaw na pełnoziarniste zboża, czyli razowy makaron, mąki, pieczywo, płatki, kasze.
- pamiętaj o roślinach strączkowych - odpowiednio przygotowane nie muszą wywoływać przykrych dolegliwości.
- pamiętaj o kiszonkach.
- spożywaj min. dwa razy w tygodniu rybę i owoce morza. Z ryb polecam śledzie (świeże), sardynki, makrelę, dorsza, łososia Jurajskiego.
- jeśli spożywasz mięso to pamiętaj, że nie musisz jeść go codziennie. Ogranicz do minimum sklepowe wyroby mięsne (a nie jedz w ogóle wyrobów z kiepskim składem).
- wybieraj nabiał naturalny - wersje owocowe zazwyczaj zawierają dużo cukru dodanego.
- każdego dnia staraj się spożywać garść orzechów (dowolnych, byle nie były solone) i pestek (np. słonecznika, dyni) dziennie.
- nie zapominaj o piciu wody [klik]. Do minimum ogranicz napoje, a także soki owocowe (maksymalnie szklanka soku dziennie).
Jeszcze kilka wskazówek:
- Wielu ekspertów zaleca również przyjmowanie suplementów z kwasem foliowym. Jednak najpierw zadbaj, żeby w Twojej diecie nie brakowało naturalnych źródeł tego składnika. Więcej na ten temat tutaj - klik.
- Unormuj swoją masę ciała - zbyt wysoka i niska może utrudnić zajście w ciążę. Dlatego jeśli masz problem z nadwagą to odwiedź dietetyka, który pomoże ustalić Ci Twój problem żywieniowy (albo również zdrowotny) i wspólnie opracujecie strategię walki z nadprogramowymi kilogramami. Pamiętaj, że zdrowie jest najważniejsze!
- Zrezygnuj z palenia papierosów i innych używek (narkotyków, alkoholu).
- Nie zapominaj o aktywności fizycznej. Mogą to być spacery, jazda na rowerze, taniec. Najważniejsze, żebyś lubiła to robić!
- Odwiedź stomatologa, ginekologa, wykonaj podstawowe badania. Dzięki temu będziesz miała pewność, że Twoje ciało jest odpowiednio przygotowane do ciąży.
- Wysypiaj siÄ™!
Dbaj o siebie, zawsze!