Skip to main content

12 zasad, jak ubierać się ekologicznie

2020-10-28

Ekologia, Porady, Zdrowie

Autor: Wałęka Agnieszka

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jaki wpływ na środowisko naturalne ma kupowana przez nas odzież. Tymczasem, mając na uwadze zagrożenia dla środowiska przemysł odzieżowy mógłby konkurować z okrytą złą sławą branżą paliwową. Przy produkcji naszych ubrań rocznie emituje się ponad 1,2 mld ton gazów cieplarnianych. Jest to znacznie więcej niż emituje transport lotniczy i wodny […]

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jaki wpływ na środowisko naturalne ma kupowana przez nas odzież. Tymczasem, mając na uwadze zagrożenia dla środowiska przemysł odzieżowy mógłby konkurować z okrytą złą sławą branżą paliwową. Przy produkcji naszych ubrań rocznie emituje się ponad 1,2 mld ton gazów cieplarnianych. Jest to znacznie więcej niż emituje transport lotniczy i wodny razem wzięte.

Nie jest to jedyny szkodliwy aspekt branży odzieżowej. W znakomitej większości przypadków, nasze tekstylia nie są ponownie przetwarzane. Do odzysku trafia mniej niż 1% zużytej odzieży. Pozostała większość zalega na wysypiskach, jest spalana lub trafia do środowiska. W raporcie organizacji Ellen MacArthur Foundation przeczytamy, że z naszej garderoby do oceanów trafiają miliony ton mikrowłókien – ich ilość odpowiada 50 miliardom plastikowych butelek.

Świadomość szkodliwości syntetycznych włókien jest bardzo niska. Przypomnijmy więc, że materiały takie jak poliester, poliamid czy akryl są wykonane z ropy naftowej. Są one jednym ze źródeł mikroplastiku w morzach i oceanach. Mogą również narażać nas na większe ryzyko wystąpienia niektórych typów nowotworów. Dzieje się tak w skutek przenikania mikroplastiku do naszych organizmów z zanieczyszczonej nim wody, oraz niebezpośrednio, poprzez ekspozycję na chemikalia jakimi zabezpieczana jest syntetyczna odzież np. przed rozwojem pleśni w transporcie czy w celu zmniejszenia łatwopalności.

Bardziej uważni czytelnicy Ulicy Ekologicznej zauważyli zapewne, że pisaliśmy już wielokrotnie o tym, że ubrania z materiałów pochodzenia zwierzęcego takich jak skóra czy wełna, również nie są najlepszym wyborem, oraz że uprawy bawełny dewastują środowisko naturalne. Czy w takim razie powinniśmy chodzić na golasa??

Jest to zapewne jakieś wyjście. Możemy jednak spróbować podejść do tematu trochę inaczej. Jak zatem sprawić, by nasza garderoba była w większym stopniu ekologiczna i jak najmniej zagrażała środowisku, innym istotom, oraz nam samym? Jeśli masz na to swoje metody, koniecznie podzielcie się z nami i innymi czytelnikami w komentarzu. Oto kilka naszych sposobów:

 1. To co już masz, noś tak długo jak się da.
 2. Pierz ubrania w niskiej temperaturze i zgodnie z informacją na metce – dzięki temu dłużej zachowają dobrą kondycję.
 3. Poznaj ideę szafy kapsułowej.
 4. Naprawiaj i przerabiaj odzież – naucz się szyć, cerować i przyszywać guziki, lub poproś kogoś o pomoc.
 5. Kupuj tylko te ubrania, których naprawdę potrzebujesz.
 6. Ubrania które musisz kupić, kupuj w second handach lub na wyprzedażach garażowych.
 7. Wymieniaj się ubraniami których nie nosisz ze znajomymi i rodziną.
 8. Unikaj włókien syntetycznych.
 9. Jeśli brzydzisz się noszeniem używanych ubrań, wybieraj marki lokalne i ekologiczne lub certyfikowane Fair Trade.
 10. Poznaj mniej znane rodzaje materiałów takie jak len, konopie, bambus, włókno kawowe czy pinatex.
 11. Oddaj lub sprzedaj ubrania których nie nosisz.
 12. Zadbaj aby ubrania i buty które nie nadają się już do noszenia, trafiły do recyklingu.

  Masz coś do dodania?

AUTOR

Wałęka Agnieszka

Agnieszka Wałęka - magister inżynier technologii żywności i żywienia człowieka, a także trener personalny i nauczyciel matematyki. Miłośniczka masła orzechowego, wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania, ciekawostek dietetycznych i "strażniczka" sklepowych etykiet - zawsze wie, co w trawie piszczy i żaden produkt nie ma przed nią tajemnic :)

STRONA INTERNETOWA: http://www.katsuumi.plOPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Dla Ciebie, Mamo

69,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2023