Moduł tworzenia i zarządzania listami zakupowymi jest dostępny
tylko w naszej aplikacji. Zachęcamy do jej odwiedzenia.
Zespół Czytamy Etykiety
KATEGORIA | Przyprawy i zioła
dobry składnik
Po spożyciu barwnika kurkuminy przez człowieka mogą wystąpić następujące zagrożenia dla zdrowia: 1. Reakcje alergiczne - osoby uczulone na korzeń kurkumy lub inne rośliny z rodziny imbirowatych mogą doświadczyć objawów alergii po spożyciu barwnika kurkuminy. Objawy alergii obejmują wysypkę skórną, swędzenie, obrzęk i trudności z oddychaniem. 2. Interakcje z lekami - kurkumina może wpływać na metabolizm leków w organizmie. Osoby przyjmujące leki powinny skonsultować się z lekarzem przed spożyciem barwnika kurkuminy. 3. Niedobór żelaza - kurkumina może hamować wchłanianie żelaza z pożywienia. Osoby z niedoborem żelaza powinny unikać spożywania zbyt dużej ilości barwnika kurkuminy. 4. Problemy z trawieniem - niektóre osoby mogą doświadczać niestrawności, bólu brzucha lub biegunki po spożyciu barwnika kurkuminy w dużych ilościach. 5. Problemy z układem krążenia - kurkumina może wpływać na krzepliwość krwi i zwiększać ryzyko krwawienia. Osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe powinny unikać spożywania zbyt dużej ilości barwnika kurkuminy. W każdym przypadku należy skonsultować się z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy po spożyciu barwnika kurkuminy.
Kurkumina to naturalny barwnik, który daje curry i musztardzie żółtą barwę, jest stosowany w tradycyjnej medycynie indyjskiej na problemy żołądkowe oraz posiada silne właściwości przeciwutleniające.
Składnik kurkumina znajdujący się w przyprawie kurkuma, oprócz swojego zastosowania w kuchni, może także mieć wpływ na zdrowie człowieka. Badania sugerują, że kurkumina może działać przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, przeciwnowotworowo oraz poprawiać funkcjonowanie układu odpornościowego i trawiennego. Jednakże, w kontekście żywienia, kurkumina nie spełnia bezpośredniej funkcji odżywczej, a jedynie wpływa na końcowy wygląd i smak potrawy.