Skip to main content

Pasty warzywne

2019-08-01

Porównanie produktów

Autor: Kamila Kweczke

Najwyższa pora na przegląd past warzywnych. Jest ich naprawdę sporo w sprzedaży i na szczęście mają one dobre składy. Nie znalazłam żadnej pasty z bardzo złym składem. Bardzo mnie to cieszy! Pasty warzywne można używać zamiast masła na kanapkę. Ale można nimi smarować naleśniki, tosty, zapiekanki, dodawać je do zapiekanek makaronowych, różnych sosów, wytrawnych muffinek. […]

Najwyższa pora na przegląd past warzywnych. Jest ich naprawdę sporo w sprzedaży i na szczęście mają one dobre składy. Nie znalazłam żadnej pasty z bardzo złym składem. Bardzo mnie to cieszy!


Pasty warzywne można używać zamiast masła na kanapkę. Ale można nimi smarować naleśniki, tosty, zapiekanki, dodawać je do zapiekanek makaronowych, różnych sosów, wytrawnych muffinek. Możliwości jest naprawdę sporo! Tylko jaki skład powinna mieć taka pasta? Wiadomo – jak najwięcej warzyw! To warzywa są najbardziej wartościowym składnikiem, dlatego to właśnie ich szukajcie na liście składników. Olej i woda powinny znaleźć się dalej. Za zbędne uważam zapychacze, czyli mąki i skrobie. Nie dość, że psują smak to przez ich dodatek w paście jest mniej warzyw. Producent po prostu daje mniej warzyw, więcej wody i zagęszcza pastę mąką. Ja jestem na “nie”. Zwłaszcza, że jest naprawdę duży wybór. Podobnie działają błonniki (w sensie, że zagęszczają), ale one przynajmniej mają pozytywny wpływ na zdrowie. Minus dawałam również tym pastom, które zawierały dodatek sztucznych aromatów i regulatorów kwasowości. Najlepiej, żeby pasta zawierała ponad 80% warzyw, a resztę niech stanowią np. przyprawy, olej, różne nasiona (np. słonecznik). Jeśli dwa pierwsze składniki to woda i olej to wiadomo już, że będą one zawierały składniki zagęszczające, czyli np. skrobię, mąkę, błonnik. Ocen pozytywnych jest bardzo dużo, więc próbujcie, smakujcie i wybierzcie swoją ulubioną!

Kryteria oceny

  • pozytywna – dla past bez zbędnych składników. W tym zestawieniu przymknęłam oko na dodatek cukru – jego dodatek jest niewielki i całkowita ilość cukrów w paście jest niska. Z tego względu nie zaznaczyłam cukrów na pomarańczowo i pasty z ich dodatkiem otrzymały oceny pozytywne (o ile reszta składu była dobra). Wysoką ilość warzyw zawierają pasty: Helcom, Dary Natury, Sokołów (szkoda, że nie jest w szklanym słoiczku), NaturAvena.
  • neutralna – dla produktów zawierających zbędne składniki, czyli skrobię, mąkę, regulatory kwasowości, sztuczne aromaty.


AUTOR

Kamila Kweczke

Jestem absolwentką Wydziału Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie ze specjalizacją Żywienie Człowieka z Dietetyką. Na co dzień czytam dla Was etykiety, a w wolnej chwili stawiam na kryminały :) Gdy tylko mam czas uciekam w góry, gdzie "ładuję swoje baterie".



OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Za Słodko!

65,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024