Skip to main content

Napój migdałowy – jak wybrać najlepszy?

2017-03-14

Porównanie produktów

Autor: Agnieszka W.

Napoje roślinne już jakiś czas temu zrobiły prawdziwą furorę na rynku. Nic dziwnego – coraz więcej osób przekonuje się do weganizmu, a poza tym mleko krowie jest silnym alergenem (nie tylko laktoza, ale także białka mleka). Na sklepowych półkach można znaleźć naprawdę wiele zamienników tradycyjnego mleka – sojowe, migdałowe, orkiszowe, ryżowe… Słowo “mleko” jest tutaj […]

Napoje roślinne już jakiś czas temu zrobiły prawdziwą furorę na rynku. Nic dziwnego – coraz więcej osób przekonuje się do weganizmu, a poza tym mleko krowie jest silnym alergenem (nie tylko laktoza, ale także białka mleka). Na sklepowych półkach można znaleźć naprawdę wiele zamienników tradycyjnego mleka – sojowe, migdałowe, orkiszowe, ryżowe… Słowo “mleko” jest tutaj oczywiście dużym uproszczeniem, bo z tym pochodzenia zwierzęcego nie mają nic wspólnego 🙂 zrobiliśmy już zestawienie napojów sojowych (znajdziecie je tutaj) – zatem dziś przyszedł czas na migdałowe.


Mleko migdałowe może mieć naprawdę dużo ciekawych zastosowań – jednak zanim zaczniecie przeglądać przepisy na potrawy z jego użyciem, najpierw znajdźcie takie, które będzie miało odpowiedni skład. Na rynku można znaleźć mleko migdałowe od różnych producentów i nie na wszystkie warto wydać pieniądze. Czym powinniśmy się kierować?

Oczywiście, jak najmniejszą ilością dodatków. Najlepszy skład ma napój z Rossmana Enerbio i The Bridge (dostępny w sklepach internetowych). Na pozytywną ocenę zasłużył również napój migdałowyBIO Ecomil, który nie zawiera cukru, a jedynym dodatkiem jest ekologiczna skrobia z tapioki. Napoje te nie zawierają dodatku cukru i innych substancji słodzących, co wyróżnia je na tle pozostałych. Nieźle wypada napój z Auchan – również ekologiczny, jednak ma dodatek cukru trzcinowego. Substancją zagęszczającą jest mączka chleba świętojańskiego, czyli karob – substancja o pozytywnym wpływie na zdrowie, co jest tutaj plusem. W pozostałych napojach ujętych w zestawieniu znalazły się między innymi guma guar, karagen, guma gellan, lecytyna sojowa czy maltodekstryna. Zwróćcie uwagę na to, że na czerwono zaznaczyliśmy substancje zbędne, a nie tylko szkodliwe. Napoje ocenione neutralnie mają dobry skład, więc też można je śmiało kupować. Po prostu chciałam wyróżnić oceną pozytywną najlepsze produkty. Napój Wiodąca Marka nie dostał oceny pozytywnej ze względu na niską ilość migdałów.

Kilka napojów zostało wzbogaconych witaminami, jednak na swoich listach składników mają sporo dodatków, o których pisaliśmy wyżej i które zdecydowanie zaniżają jakość. Należy też zadać sobie pytanie, czy ilość witamin w takich napojach wpłynie znacząco na nasze zdrowie i czy nie są one tylko marketingowym chwytem?

Ciężko o napój migdałowy z dobrym składem, dlatego warto go zrobić samemu. Na blogu pojawił się przepis również w formie filmu – klik.


AUTOR

Agnieszka W.

Agnieszka - magister inżynier technologii żywności i żywienia człowieka. Miłośniczka masła orzechowego, wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania, ciekawostek dietetycznych i "strażniczka" sklepowych etykiet - zawsze wie, co w trawie piszczy i żaden produkt nie ma przed nią tajemnic :)



OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Za Słodko!

65,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024