Skip to main content

Mozzarella – porównanie

2020-06-10

Porównanie produktów

Autor: Agnieszka W.

Jakiś czas temu prosiliście nas o zestawienie serów mozzarella. Staramy się spełniać wszystkie Wasze prośby – i tutaj nie jest inaczej. Muszę przyznać, że tych mozzarelli na rynku jest całkiem sporo. Mozzarella występuje w różnych formach – jest mozzarella tarta, specjalnie do pizzy, a także w mniejszych lub większych kawałkach (lub kawałach, bo znalazłam też […]

Jakiś czas temu prosiliście nas o zestawienie serów mozzarella. Staramy się spełniać wszystkie Wasze prośby – i tutaj nie jest inaczej. Muszę przyznać, że tych mozzarelli na rynku jest całkiem sporo.

Mozzarella występuje w różnych formach – jest mozzarella tarta, specjalnie do pizzy, a także w mniejszych lub większych kawałkach (lub kawałach, bo znalazłam też wielkie, mozzarellowe kule :)). Mimo różnych kształtów, łączy je jedna ważna cecha technologiczna – po roztopieniu jest bardzo ciągliwa – co daje jej zastosowanie m.in. w lasagne, do sałatek, zapiekanek czy pizzy. Ma delikatny smak i sporo tłuszczu – 15g/100g produktu, ale to cały czas niemal dwukrotnie mniej, niż ser żółty (który ma ok 30-40 g tł./100 g produktu). Ser mozzarella to także źródło wapnia, fosforu, witamin z grupy B i witaminy A.

Tradycyjna, włoska mozzarella produkowana jest z bawolego mleka – dopuszcza się jednak produkcję z mleka krowiego lub ich mieszanki. Postanowiłam, że pochodzenie mleka nie będzie rzutowało na moją ocenę – w końcu mleko krowie też jest dopuszczalne, a na pewno w naszym kraju jest łatwiejsze w pozyskaniu. Z tego względu większość polskich produktów, które znalazły się w zestawieniu, są na bazie mleka krowiego.

Jeśli chodzi o oceny, pozytywne uzyskały produkty, które zawierają wyłącznie mleko, sól, podpuszczkę i/lub kultury bakterii mlekowych. Neutralne oceny “poszły” do serów z dodatkiem regulatorów kwasowości lub (w jednym przypadku) skrobi. Co ciekawe, oryginalna włoska mozzarella to ser typowo podpuszczkowy – a tutaj w części produktów całą rolę podpuszczki przejęły bakterie fermentacji mlekowej. Na pewno jest to proces ekonomiczny dla producenta, ale smak z pewnością się różni od oryginału.


AUTOR

Agnieszka W.

Agnieszka - magister inżynier technologii żywności i żywienia człowieka. Miłośniczka masła orzechowego, wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania, ciekawostek dietetycznych i "strażniczka" sklepowych etykiet - zawsze wie, co w trawie piszczy i żaden produkt nie ma przed nią tajemnic :)



OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Za Słodko!

65,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024