Skip to main content

Mleczka i śmietanki do kawy

2021-03-12

Porównanie produktów

Autor: Kamila Kweczke

Kawa czy śmietanka do kawy? A może mała czarna? Jakie jest Wasza ulubiona kawa? Mleko czy śmietanka? Według mnie lepszym rozwiązaniem jest mleko. Jest mniej tłuste, czyli mniej kaloryczne. Dla porównania przedstawiam wartość odżywczą mleka i śmietanki: Mlekovita Mleko kuchmistrza 2% tł w 100 ml: wartość energetyczna – 50 kcal białko – 3,4 g tłuszcz – […]

Kawa czy śmietanka do kawy? A może mała czarna? Jakie jest Wasza ulubiona kawa?


Mleko czy śmietanka?

Według mnie lepszym rozwiązaniem jest mleko. Jest mniej tłuste, czyli mniej kaloryczne. Dla porównania przedstawiam wartość odżywczą mleka i śmietanki:

Mlekovita Mleko kuchmistrza 2% tł w 100 ml:

  • wartość energetyczna – 50 kcal
  • białko – 3,4 g
  • tłuszcz – 2,0 g
  • węglowodany – 4,7 g

Zott Śmietanka do kawy UHT w 100 ml:

  • wartość odżywcza – 118 kcal
  • białko – 3,1 g
  • tłuszcz – 10,0 gref
  • węglowodany – 4,0 g

Porównywalna jest ilość białka i węglowodanów, ale widać ogromną różnicę w wartości energetycznej i ilości tłuszczu. Według mnie śmietanka ma zbyt intensywny smak i nie pasuje do kawy. Jednak jest to kwestia indywidualna.

Na co zwracać uwagę podczas zakupów?

Oczywiście najlepiej, żeby mleka i śmietanka nie zawierała żadnych dodatków. Najpopularniejszym dodatkiem jest karagen, którego zwolenniczką nie jestem. Przez Organizacje FAO/WHO został uznany za nieszkodliwy dla zdrowia, dlatego też jego wskaźnik ADI (dopuszczalne dzienne pobranie – wyrażone w mg/kg masy ciała) oznaczono jako „nieokreślone”. Jednak wiele badan wykazuje, że karagen może niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie.

W latach 70. XX w. pojawiły się badania poświęcone wpływowi karagenu zdegradowanego. Wykazały one, że powoduje on zapalenie okrężnicy u zwierząt. Kolejne badania również wykazały jego działanie kancerogenne i teratogenne. Obecnie zabronione jest stosowanie zdegradowanego karagenu, dlatego bądźcie spokojni. Dodam tylko, że naukowcy ostrzegają również przed karagenem niezdegradowanym.

W 2001 r. prof. J.K. Tobacman, lekarka z kliniki internistycznej Uniwersytetu w Iowa (USA), w czasopiśmie Environmental Health Perspectives, opublikowała wyniki dotychczasowych badań nad karagenem. Wynikało z nich, że karagen ma związek z ubytkami błony śluzowej żołądka i jelit, łącznie ze zmianami złośliwymi. Nie brzmi to dobrze… Po pojawieniu się karagenu w jelitach reakcja układu immunologicznego jest podobna, jak przy zakażeniu salmonellą – występuje stan zapalny w układzie pokarmowym. A takie przewlekłe zapalenie może z kolei przyczynić się do znacznie poważniejszych chorób. Pojawiły się również badania, z których wynika, że karagen może prowadzić do wystąpienia cukrzycy.

Jednak istnieją również badania wykazujące, że związek ten może mieć pozytywny wpływ na zdrowie człowieka – ma potencjalne właściwości antywirusowe. Ile badań, tyle opinii. Wybór należy do Ciebie.


AUTOR

Kamila Kweczke

Jestem absolwentką Wydziału Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie ze specjalizacją Żywienie Człowieka z Dietetyką. Na co dzień czytam dla Was etykiety, a w wolnej chwili stawiam na kryminały :) Gdy tylko mam czas uciekam w góry, gdzie "ładuję swoje baterie".OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

29,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Dla Ciebie, Mamo

69,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

54,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci pierwszych rozdziałów nowego e-booka "Mniejscożercy". Dowiesz się z niego więcej na temat różnych rodzajów diet wegetariańskich, suplementacji oraz sposobów na ograniczenie mięsa w codziennym jadłospisie.

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2022