Skip to main content

Kukurydza konserwowa – porównanie

2019-09-18

Porównanie produktów

Autor: Agnieszka W.

Kukurydza konserwowa to bardzo popularny dodatek. Większość z nas używa ją przede wszystkim do sałatek, ale pasuje też do wielu innych potraw. Na co zwracać uwagę przy jej wyborze? W sklepach występuje słodka, super słodka itp… Czy jest się czego bać? Przejdźmy do oceny. W przypadku kukurydzy nie ma mowy o chemicznych dodatkach, a skład […]

Kukurydza konserwowa to bardzo popularny dodatek. Większość z nas używa ją przede wszystkim do sałatek, ale pasuje też do wielu innych potraw. Na co zwracać uwagę przy jej wyborze? W sklepach występuje słodka, super słodka itp… Czy jest się czego bać?


Przejdźmy do oceny. W przypadku kukurydzy nie ma mowy o chemicznych dodatkach, a skład wszystkich produktów jest bardzo do siebie bardzo zbliżony. Jestem jednak pewna,  że “cukier” może wiele osób zniechęcać. W przypadku tego typu przetworów jest on stosowany bardzo często i można powiedzieć, że jest to typowy dla nich składnik (mówię tu o wrzywach konsewowych). Dlaczego więc w jednych jest, a w innych nie ma? Podzieliłam je na dwie grafiki, aby było to jaśniejsze – na jednej są te z dodanym cukrem, na drugiej te, które go nie posiadają.

Odpowiedź mogą odrobinę nasuwać wartości cukru (łącznie – nie tylko dodanego) zapisane przy każdej kukurydzy:

  • w wielu przypadkach tam, gdzie cukru dodanego NIE MA, zawartość cukru na 100 g jest WIĘKSZA, niż tam, gdzie go dodano
  • w wielu przypadkach tam, gdzie cukier dodany JEST, zawartość cukru na 100 g jest MNIEJSZA, niż tam, gdzie go nie dodano

Zwróćcie uwagę, że tam, gdzie nie dodano cukru, minimalna jego zawartość w 100 g wynosi 4,2 g – a tam, gdzie dodano, wiele kukurydz ma w 100 g produktu 2,2 g cukru. Jak widzicie, te zawartości są mniejsze tam, gdzie jest cukier dodany (choć nie wszedzie, bo mamy ewenement, w którym cukier stanowi prawie 40% całkowitej masy! Otrzymała ona ocen neutralną).

Dlaczego tak jest? Bo KUKURYDZA MA KILKA ODMIAN i w zależności od tego, jaką zastosuje producent, może mieć konieczność dosłodzenia (lub jej nie mieć). Są odmiany słodkie, bardzo słodkie i niesłodkie. Dlatego, gdy producent użyje odmiany w ogóle nie słodkiej i doda do niej cukier, to łącznie cukru w produkcie może wyjść mniej, niż gdy użyje odmianę naturalnie słodką – i już jej nie posłodzi. Dlatego też być może nie warto się W TYM PRZYPADKU sugerować cukrem w składzie. Oznacza to tyle, że producent użył mniej słodkiej odmiany i wcale nie oznacza, że produkt w 100 g ma więcej cukru, niż ten, który nie był dosładzany. Bardzo często jest odwrotnie!


AUTOR

Agnieszka W.

Agnieszka - magister inżynier technologii żywności i żywienia człowieka. Miłośniczka masła orzechowego, wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania, ciekawostek dietetycznych i "strażniczka" sklepowych etykiet - zawsze wie, co w trawie piszczy i żaden produkt nie ma przed nią tajemnic :)



OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Za Słodko!

65,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024