Skip to main content

Ketchupy łagodne i dla dzieci

2024-04-18

Porównanie produktów

Autor: Redakcja Czytamy Etykiety

Za moment majówka, więc pewnie ketchup będzie jednym z podstawowych produktów wypatrywanych na zakupach. No i nie oszukujmy się – ten produkt akurat wielu osobom towarzyszy w kuchni na co dzień. Dlatego czas na porównanie ketchupów łagodnych oraz wersji dla dzieci, abyście mogli wybrać jak najlepiej! Najlepszy ketchup łagodny Zacznijmy od tego, czym kierowaliśmy się […]

Za moment majówka, więc pewnie ketchup będzie jednym z podstawowych produktów wypatrywanych na zakupach. No i nie oszukujmy się – ten produkt akurat wielu osobom towarzyszy w kuchni na co dzień. Dlatego czas na porównanie ketchupów łagodnych oraz wersji dla dzieci, abyście mogli wybrać jak najlepiej!


Najlepszy ketchup łagodny

Zacznijmy od tego, czym kierowaliśmy się podczas oceniania ketchupów:

  • Ocenę pozytywną otrzymały ketchupy, które nie zawierają ŻADNYCH zbędnych składników (lub ewentualnie regulator kwasowości, bo poza nim ketchup miał świetny skład). Są to produkty wysokiej jakości, które warto kupować. Oczywiście najważniejszy jest smak, a każdy woli inny. Naszym numerem jeden są ketchupy mocno pomidorowe.
  • Ocenę neutralną otrzymały ketchupy zawierające zbędne składniki lub składnik. Przykładowo, w tej grupie są ketchupy zawierające skrobię. Uważam, że są to również dobre produkty, które można spokojnie kupować. Jednak mają po prostu malutki minusik. Na grafice nie daliśmy im oceny pozytywnej, ponieważ chcieliśmy wyróżnić te, które mają rewelacyjny skład. W naszej bazie te ketchupy mają ocenę pozytywną. Dlatego jeśli je lubicie, to spokojnie po nie sięgajcie. Chociaż zachęcam do kupowania tych pozytywnie ocenionych (niektóre z nich mają niepowtarzalny smak!).
  • Ocenę negatywną otrzymały ketchupy zawierające substancją konserwującą albo po prostu opcje z gorszym składem i wieloma zbędnymi dodatkami. Tych nie polecamy!

Cukrowa pułapka

Przypominamy jeszcze o tym, że niektóre ketchupy zawierają sporo dodanego cukru. Dlatego nie powinno się go spożywać w nadmiarze. Oczywiście zawiera likopen (korzystnie wpływający na zdrowie), ale należy również pamiętać o cukrze.

Ketchupy dla dzieci

Brałam pod uwagę skład, ilość pomidorów oraz cukrów. Wiesz, że cukier nie tylko słodzi, ale także zastępuje cenne surowce – w tym przypadku pomidory – nadając produktom właściwą konsystencję i formę? Korelacja jest dość prosta – w ketchupie, który ma więcej cukru, zazwyczaj mamy też mniej pomidorów. Oczywiście pamiętajmy, że ketchup generalnie pewną ilość cukru zawiera, bo taka jest specyfika tego produktu – dobrze jednak, gdy nie jest go zbyt wiele.

Niestety, ale niska ilość cukrów też nie w każdym przypadku oznacza ketchup wysokiej jakości. Nie spodobały nam się ketchupy składające się głównie z wody. Uważamy, że ketchup powinien być mocno pomidorowy. Małe dzieci też lubią odważne smaki, a nie tylko słodkie!

Oceny przyznawałyśmy według następujących kryteriów: 

  • Pozytywna – zasłużyły na nią ketchupy z wysoką ilością pomidorów i nieprzesłodzone
  • Neutralna – otrzymały ją wszystkie pozostałe ketchupy, które zawierają np. zbędną skrobię lub sporo cukrów prostych

Dlaczego im więcej pomidorów, tym lepiej?

Niektóre dzieci lubią dodawać pomidorowe sosy do wszystkiego, dlatego niech to będą produkty najwyższej jakości. Im bardziej pomidorowy ketchup, tym więcej zawiera potasu i likopenu. Związek ten chroni przed chorobami układu krążenia i odgrywa znaczącą rolę w profilaktyce chorób nowotworowych. Ponadto wysoki poziom likopenu we krwi może chronić przed udarem mózgu.

Istotne jest to, że likopen zdecydowanie łatwiej wchłania się w postaci przetworzonej, przez co ketchup i sosy pomidorowe okazują się być bardziej wartościowe niż świeże pomidory. Zaskoczeni? Zazwyczaj w trakcie procesu przetwarzania produktów (smażenia, pieczenia czy gotowania) cenne składniki warzyw i owoców ulegają redukcji. Jednak w przetworzonych pomidorach zwiększa się koncentracja likopenu. Dodatkowo pod wpływem temperatury i rozdrabniania pomidorów, likopen staje się bardziej przyswajalny przez organizm.

Jeszcze więcej o pomidorach i likopenie przeczytasz w tym wpisie – “Wszystko, co warto wiedzieć o pomidorach”.


AUTOR

Redakcja Czytamy Etykiety

Redakcja Czytamy Etykiety

STRONA INTERNETOWA: https://czytamyetykiety.pl/OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Kosmetyczne gwiazdy Plebiscytu Czytamy Etykiety

79,00 zł


Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024