Jogurty brzoskwiniowe – porównanie

Kategoria: Porównanie produktów


Dzisiaj przygotowaliśmy dla was zestawienie jogurtów o smaku brzoskwiniowym. Sprawdźcie, jak prezentują się poszczególne marki na tle innych.

Pierwszą rzeczą, jaką chcę napisać, jest to, czego pewnie się domyślacie – że lepszym wyborem od kupionych jogurtów owocowych, są jogurty naturalne z dodatkiem owoców.

Dlaczego? Po pierwsze cukier. Sklepowe owocowe jogurty mają sporo dodanego cukru pod różnymi postaciami – nie tylko cukru białego, ale także trzcinowego – lub co najgorsze – syropu glukozowo-fruktozowego. Znacznie lepszym wyborem jest dodanie owoców do jogurtu naturalnego – one same w sobie zawierają naturalnie występujące cukry, ale w kompleksie z pierwiastkami i błonnikiem uwalnia się on znacznie wolniej w układzie trawiennym do krwi, niż dodana czysta sacharoza. Własnoręcznie przygotowany jogurt owocowy nie wymaga już dosładzania.

Po drugie – dodatki do żywności.
Jogurty naturalne zwykle mają bardzo prosty skład – a jak dodacie do nich tylko owoce, nadal on będzie krótki (ewentualnie wniesie witaminy, błonnik, antyoksydanty do gotowego jogurtu). Wśród dodatkowych (niekoniecznie potrzebnych) składników w jogurtach owocowych znajdują się za to: skrobie, aromaty, regulatory kwasowości, zagęstniki, stabilizatory.

Jeśli chodzi o oceny, przyznałyśmy kilka pozytywnych:
1) Capra campinos, gdzie dodatkiem był tylko cukier
2) Jogobella mniej cukrów – bo choć jest sztuczny aromat, to w w porównaniu do do reszty produktów zawiera po prostu stosunkowo mało cukru

Reszta otrzymała ocenę albo neutralne albo negatywne. Przyznajemy, że oznaczenie niektórych składników było dość kłopotliwe – przykładami są karoteny, pektyny i mączka chleba świętojańskiego (zagęstniki i stabilizatory), które są substancjami naturalnymi i wręcz pozytywnie wpływają na zdrowie. Postanowiłam ich po prostu nie zaznaczać na czerwono, mimo, że jogurt może się bez nich obejść 😉

AUTOR

Agnieszka W.

Agnieszka Wałęka - magister inżynier technologii żywności i żywienia człowieka, a także trener personalny i nauczyciel matematyki. Miłośniczka masła orzechowego, wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania, ciekawostek dietetycznych i "strażniczka" sklepowych etykiet - zawsze wie, co w trawie piszczy i żaden produkt nie ma przed nią tajemnic :)


Strona internetowa: http://www.katsuumi.pl

Brak komentarzy
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W trosce o Twoje zdrowie

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką plików cookies.