Skip to main content

Cukierki owocowe

2021-02-15

Porównanie produktów

Autor: Kamila Kweczke

Nawet nie wiecie jak ciężko było stworzyć zestawienie cukierków owocowych. Długo myślałam, które składniki powinny zostać zaznaczone na czerwono czy też pomarańczowo. Bo przecież cukierki – jak sama nazwa wskazuje- to cukier… Ale jednak w sprzedaży są cukierki na bazie korzystniejszych dla naszego zdrowia (a zwłaszcza dla dzieci) zamienników cukru – ksylitolu, czy też glikozydów […]

Nawet nie wiecie jak ciężko było stworzyć zestawienie cukierków owocowych. Długo myślałam, które składniki powinny zostać zaznaczone na czerwono czy też pomarańczowo. Bo przecież cukierki – jak sama nazwa wskazuje- to cukier… Ale jednak w sprzedaży są cukierki na bazie korzystniejszych dla naszego zdrowia (a zwłaszcza dla dzieci) zamienników cukru – ksylitolu, czy też glikozydów stewiolowych. Z tego względu cukier, syrop glukozowy i syrop glukozowo-fruktozowy zaznaczyłam kolorem czerwonym.


Kolor czerwony w składnikach

Zaznaczyłam powyższe cukry na czerwono, ponieważ można je zastąpić innymi substancjami słodzącymi. Na czerwono zaznaczyłam również kwasy – gdyby cukierki nie zawierały tak wysokich ilości cukru/substancji słodzących to tak naprawdę nie byłyby one potrzebne. I uważam, że dobrym zamienników kwasów jest po prostu sok z cytryny. Ale jego użycie jest bardziej problematyczne i kosztowne. Również sztuczne aromaty zostały zaznaczone na czerwono, bo można zamiast nich użyć albo więcej soków, albo naturalne aromaty.

Kolor pomarańczowy

Na pomarańczowo zaznaczyłam substancje słodzące inne niż cukry. Chciałam zaznaczyć, że wszystkie cukierki są przede wszystkim słodkie. Czyli jeśli ktoś pragnie odzwyczaić się od słodkiego to zastępowanie cukru – substancjami słodzącymi nie pomoże mu od odzwyczajenia się od cukru. Jednak jeśli ktoś chce po prostu zamienić cukier na np. ksylitol to będzie dobre rozwiązanie. Ale podkreślam – cukierki powinny być sporadyczne bardzo rzadko, na pewno nie codziennie ani nie kilka razy w tygodniu.

Kolor niebieski

Na niebiesko zostały zaznaczone witaminy i składniki mineralne. Producenci sprytnie dodają do słodkich cukierków substancje wzbogacające i reklamują swoje produkty jako korzystnie wpływające na zdrowie („łakocie i witaminy”…). Według mnie taki zabieg ma sens wtedy, kiedy zamiast cukru cukierki zawierają właśnie ksylitol.

Kryteria oceny

  • pozytywna – dla cukierków bez dodatku cukru.
  • neutralna dla cukierków słodzonych cukrem i syropem glukozowym, z odrobinkę lepszym składem od pozostałych, które otrzymały oceny negatywne.
  • negatywna dla pozostałych cukierków.

AUTOR

Kamila Kweczke

Jestem absolwentką Wydziału Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie ze specjalizacją Żywienie Człowieka z Dietetyką. Na co dzień czytam dla Was etykiety, a w wolnej chwili stawiam na kryminały :) Gdy tylko mam czas uciekam w góry, gdzie "ładuję swoje baterie".OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

29,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Dla Ciebie, Mamo

69,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

54,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci pierwszych rozdziałów nowego e-booka "Mniejscożercy". Dowiesz się z niego więcej na temat różnych rodzajów diet wegetariańskich, suplementacji oraz sposobów na ograniczenie mięsa w codziennym jadłospisie.

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2022