Skip to main content

Kosmetyki o zapachu wanilii

2024-01-26

Kosmetyki, Porównania Produktów - kosmetyki, Porównanie produktów

Autor: Patrycja Rojek

Zapachy są ważnym elementem naszego życia i często przy wyborze kosmetyków kierujemy się właśnie tym, jak pachną. Sprawdźmy więc, jak ma się sprawa z produktami pachnącymi wanilią. Na co warto się zdecydować?

Wanilia to dobrze znana nam przyprawa, pozyskuje się ją z owoców wanilii płaskolistnej (Vanilla planifolia). Kwiaty są bardzo charakterystyczne, duże, o kolorze żółto-zielonkawym. Same owoce dojrzewają kilka miesięcy od zapylenia, ale to, co jest ich prawdziwym sercem to aromat- rozwija się dopiero po poddaniu ich procesowi fermentacji i suszenia, podczas którego wanilia brązowieje i rozwija znany nam zapach. Nie bez znaczenia dla aromatu jest też jej pochodzenie, nieco inaczej będzie pachnieć wanilia z Meksyku, Madagaskaru (wanilia Bourbon) czy ta z Tahiti – różnią się też intensywnością smaku.

Wanilia w kosmetykach

W kosmetykach wanilia występuje najczęściej jako ekstrakt z owoców (Vanilla Planifolia Fruit Extract) i w odróżnieniu od jej dodatku jako związku zapachowego (np. Vanilla Oil lub też użycie jej w mieszance zapachowej jako Parfum) ma liczne właściwości pielęgnacyjne.Wanilia w kosmetykach jest silnym antyoksydantem (dzięki wysokiej zawartości polifenoli). Wpływa nie tylko na przedłużenie trwałości kosmetyku, ale także zapobiega uszkodzeniom powodowanym przez tzw. wolne rodniki, opóźnia procesy starzenia. Oprócz tego odżywia oraz łagodzi stany zapalne.

Jednak to nie koniec zalet tej niezwykłej rośliny nawet użyta jako element mieszanki zapachowej wykazuje dobroczynne właściwości aromaterapeutyczne. O tym, że mogą nas odpowiednio nastrajać i przywoływać wspomnienia pisaliśmy już we wpisie z kosmetykami pachnącymi czekoladą. Ciepły i słodki zapach wanilii kojarzy nam się z bezpieczeństwem, relaksem i ukojeniem- są to bardzo zasadne skojarzenia, ponieważ wanilia ma właściwości uspokajające, jest zalecana pomocniczo przy relaksujących zabiegach i masażach – jej zapach pomaga nam wprowadzić się w stan głębokiego rozluźnienia. Oprócz tego możemy stosować ją jako wsparcie w walce z bezsennością czy przewlekłych stanach napięcia nerwowego.

Zarówno w starożytności, jak i obecnie stosowana jest również jako afrodyzjak, a jej zapach często określany jest jako uwodzicielski, ciepły i kuszący. Dlatego warto również dać szansę produktom, które zawierają tylko aromat wanilii, chociaż najlepiej stawiać na te z naturalnymi ekstraktami.


AUTOR

Patrycja RojekOPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Dla Ciebie, Mamo

69,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024