Skip to main content

Co to są antyoksydanty?

2023-11-03

Porównania Produktów - kosmetyki

Autor: Patrycja Rojek

Często słyszymy o antyoksydantach i ich pozytywnym wpływie na zdrowie i skórę, ale czym one właściwie są? Dla kogo są polecane, w jakich kosmetykach ich szukać i czy w ogóle warto je stosować?

Czy każdy musi stosować kosmetyki z antyoksydantami?

Niezależnie od tego, jaką cerę posiadamy warto, aby antyoksydanty stanowiły nieodłączny element pielęgnacji każdego z nas. Jednak żeby w pełni zrozumieć ich działanie, najpierw dobrze jest dowiedzieć się czym są wolne rodniki, z którymi to antyoksydanty walczą. Wolne rodniki są efektem ubocznym procesów zachodzących naturalnie w organizmie. Są to cząsteczki, którym brakuje elektronu. Co to właściwie oznacza dla organizmu? Chcąc przywrócić sobie równowagę, wolne rodniki szukają takiego elektronu do pary-zabierając go ze zdrowej cząsteczki. W ten sposób działają destrukcyjnie na organizm. Czynniki sprzyjające powstawaniu wolnych rodników to m.in. promieniowanie UV, zanieczyszczenia środowiskowa, tytoń, nieprawidłowa dieta, długotrwały stres, a nawet bardzo duży wysiłek fizyczny. Problem powstaje, gdy wolne rodniki zaczynają pojawiać się w nadmiarze, a organizm sam nie jest w stanie ich zwalczyć, wówczas dochodzi do stresu oksydacyjnego.

Stres oksydacyjny

Jest to sytuacja, gdzie liczba wolnych rodników jest większa niż ilość antyoksydantów, które neutralizują ich działanie. Skutkiem stresu oksydacyjnego dla skóry jest przyspieszone starzenie się, ponieważ zmniejsza się ilość produkcji kolagenu i elastyny, jak również spada nawilżenie skóry. Wydłuża się też gojenie stanów zapalnych.

Czym są antyoksydanty?

Antyoksydanty często nazywane też przeciwutleniaczami czy antyutleniaczami są to substancje idealne w walce z wolnymi rodnikami. Te związki chemiczne neutralizują działanie wolnych rodników, oddając im brakujący elektron, dzięki czemu chronią komórki skóry. W procesie zwalczania wolnych rodników dieta jest świetnym źródłem antyoksydantów, ale oprócz niej w kontekście skóry wspaniale radzą sobie produkty do pielęgnacji. Najbardziej popularnymi antyoksydantami w kosmetykach są: witamina A, E, B3 (niacynamid), konezym Q10, kwas felurowy, resweratrol, astaksantyna czy różne ekstrakty np. z zielonej herbaty lub wąkroty azjatyckiej. Nie mogłoby tu zabraknąć także jednej z najbardziej cenionych substancji antyoksydacyjnych jaką jest witamina C, która w odpowiedniej formie sprawdzi się w przypadku pielęgnacji każdej cery. Jakie serum z witaminą C wybrać możesz sprawdzić tutaj.


Kiedy stosować antyoksydanty? Jakie kosmetyki wybrać?

Dobrze jest włączyć antyoksydanty do porannej pielęgnacji, ponieważ to właśnie w ciągu dnia jesteśmy najbardziej narażeni na działanie wolnych rodników i możemy najefektywniej wykorzystać potencjał zawarty w przeciwutleniaczach. Wbrew pozorom antyoksydanty bardzo często występują w kosmetykach, najlepiej jednak wybrać takie produkty, które na dłużej pozostaną na naszej skórze np. sera bądź kremy, ratunkiem dla zapominalskich w ciągu dnia- mogą być też maski całonocne.


AUTOR

Patrycja RojekOPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Kosmetyczne gwiazdy Plebiscytu Czytamy Etykiety

79,00 zł


Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024