Serum z witaminą C

Kategoria: Porównania Produktów - kosmetyki


Po serum z witaminą C i jej pochodnymi możemy sięgać cały rok, jednak najchętniej robimy to właśnie po wakacjach. Sprawdźmy więc co kryje się w składzie tych produktów.


Witamina C czyli kwas l-askorbinowy (oraz jego utleniona forma kwas  L -dehydroaskorbinowy) pełni w naszym organizmie szereg ważnych funkcji, ale nasz organizm nie potrafi jej sam syntetyzować. Jej głównie działanie są związane z jej właściwościami przeciwutleniającymi, ale ma też wpływ na stymulację wytwarzania kolagenu, bierze udział w syntezie hormonów, zwiększa przyswajanie żelaza czy też neutralizuje wolne rodniki.

W pielęgnacji skóry docenia się głównie jej właściwości antyoksydacyjne i rozjaśniające skórę, ale warto szukać jej też w produktach przeciwzmarszczkowych dzięki jej zdolności do stymulacji syntezy kolagenu i wymiataniu wolnych rodników. Jest też doskonałym składnikiem w produktach regenerujących, zwłaszcza skórę po lecie – nie tylko przyspiesza gojenie się drobnych ranek, ale także zapobiega tworzeniu się przebarwień i uszczelnia naczynia krwionośne, a w połączeniu z witaminą E zmniejsza uszkodzenia oksydacyjne skóry!

Witamina C (Ascorbic Acid) jest jednak bardzo nietrwała w środowisku wodnym i wrażliwa na ogrzewanie, zwłaszcza przy podwyższonym pH i w obecności tlenu, dlatego producenci w kosmetykach najchętniej sięgają po jej pochodne, które nie tylko są bardziej stabilne w roztworach wodnych, ale także będą w stanie spenetrować barierę hydrolipidową skóry – sam kwas askorbinowy ze względu na hydrofilowe właściwości wymaga do tego dodatkowych promotorów przejścia lub technologii liposomów. Do takich pochodnych najczęściej należą:

3-O-Ethyl Ascorbic Acid
Ascorbyl Glucoside
Ascorbyl Palmitate
Ascorbyl Phosphate
Ascorbyl Tetraisopalmitate
Sodium Ascorbyl Phospate
Tetrahexyldecyl ascorbate
Sodium Ascorbyl Phospate
Magnesium Ascorbyl Phosphate

Różnią się one od siebie stabilnością i aktywnością biologiczną, osobom z wrażliwą cerą, które podrażnia witamina C lub jej pochodne polecamy spróbować tej witaminy w postaci soli magnezowej MAP (Magnesium Ascorbyl Phosphate) ze względu na dużo delikatniejsze działanie.

Naturalnie występuje w wysokim stężeniu min. W rokitniku (Hippophae rhamnoides), owocach dzikiej róży (Rosa Canina Fruit), aceroli (Malpighia Punicifolia lub Malpighia Glabra) czy też czarnej porzeczki (Ribes Nigrum), cytrusach i niektórych warzywach jak papryka lub nać pietruszki

W kosmetykach oprócz samej witaminy C i jej pochodnych warto szukać również innych substancji aktywnych, zwłaszcza o właściwościach przeciwutleniających jak np. tokoferole, zdecydowanie warto wybierać produkty bez benzoesanu sodu (Sodium Benzoate), a sam produkt chronić przed dostępem do promieni słonecznych, wysokiej temperatury czy też tlenu, dlatego warto wybierać produkty w ciemnym, szklanym opakowaniu ze szczelnym zamknięciem.

AUTOR

Justyna Czybier

Mam na imię Justyna. Z wykształcenia jestem technologiem żywności i żywienia człowieka, jednak to w składach kosmetyków odnalazłam prawdziwą pasję do analizy i poszerzania wiedzy. Moja przygoda zaczęła się od pytań „Czy kosmetyki, których używam, mogą szkodzić mojej cerze? Jeśli tak, co dokładnie?” i trwa już ponad dwa lata. Od tego czasu regularnie zgłębiam wyniki dostępnych badań i opracowania dotyczące potencjalnie szkodliwych składników. Mieszkam we Wrocławiu, jestem kocią matką, w wolnych chwilach czytam, gram lub po prostu spędzam czas ze znajomymi.

Brak komentarzy
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W trosce o Twoje zdrowie

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką plików cookies.