Skip to main content

Serum z witaminą C

2023-05-28

Porównania Produktów - kosmetyki

Autor: Karolina Kosmala

Witamina C to prawdziwa królowa witamin wśród pielęgnacji – odpowiednio dobrana pochodna sprawdzi się przy każdej cerze!

Po serum z witaminą C i jej pochodnymi możemy sięgać cały rok, jednak najchętniej robimy to właśnie po wakacjach. Sprawdźmy więc co kryje się w składzie tych produktów.


Witamina C czyli kwas l-askorbinowy (oraz jego utleniona forma kwas  L -dehydroaskorbinowy) pełni w naszym organizmie szereg ważnych funkcji, ale nasz organizm nie potrafi jej sam syntetyzować. Jej głównie działanie są związane z jej właściwościami przeciwutleniającymi, ale ma też wpływ na stymulację wytwarzania kolagenu, bierze udział w syntezie hormonów, zwiększa przyswajanie żelaza czy też neutralizuje wolne rodniki.

W pielęgnacji skóry docenia się głównie jej właściwości antyoksydacyjne i rozjaśniające skórę, ale warto szukać jej też w produktach przeciwzmarszczkowych dzięki jej zdolności do stymulacji syntezy kolagenu i wymiataniu wolnych rodników. Jest też doskonałym składnikiem w produktach regenerujących, zwłaszcza skórę po lecie – nie tylko przyspiesza gojenie się drobnych ranek, ale także zapobiega tworzeniu się przebarwień i uszczelnia naczynia krwionośne, a w połączeniu z witaminą E zmniejsza uszkodzenia oksydacyjne skóry!

Witamina C (Ascorbic Acid) jest jednak bardzo nietrwała w środowisku wodnym i wrażliwa na ogrzewanie, zwłaszcza przy podwyższonym pH i w obecności tlenu, dlatego producenci w kosmetykach najchętniej sięgają po jej pochodne, które nie tylko są bardziej stabilne w roztworach wodnych, ale także będą w stanie spenetrować barierę hydrolipidową skóry – sam kwas askorbinowy ze względu na hydrofilowe właściwości wymaga do tego dodatkowych promotorów przejścia lub technologii liposomów. Co więcej serum z witaminą C często stabilizuje się poprzez obniżanie pH preparatu (>3,5) oraz podwyższanie lepkości, przez co nie będzie odpowiednie do każdej cery.

Powinny unikać go przede wszystkim osoby z cerą wrażliwą i skłonną do podrażnień lub w przypadku skłonności do powstawania ciemnych włókien łojowych – wyższa lepkość kosmetyku może spowodować szybsze powstawanie tych zmian.

Z tego powodu w kosmetykach najczęściej stosuje się pochodne witaminy C. Do takich pochodnych najczęściej należą:

  • 3-O-Ethyl Ascorbic Acid
  • Ascorbyl Glucoside
  • Ascorbyl Palmitate
  • Ascorbyl Phosphate
  • Ascorbyl Tetraisopalmitate
  • Sodium Ascorbyl Phospate
  • Tetrahexyldecyl ascorbate
  • Sodium Ascorbyl Phospate
  • Magnesium Ascorbyl Phosphate

Różnią się one od siebie stabilnością i aktywnością biologiczną, osobom z wrażliwą cerą, które podrażnia witamina C lub jej pochodne polecamy spróbować tej witaminy w postaci soli magnezowej MAP (Magnesium Ascorbyl Phosphate) ze względu na dużo delikatniejsze działanie lub glukozydu askorbylu (Ascorbyl Glucoside), który powoli i stopniowo uwalnia w skórze witaminę C.

Z kolei w przypadku cer trądzikowych świetnie sprawdzi się inna sól, tym razem sodowa czyli SAP (Sodium Ascorbyl Phosphate), ponieważ nie tylko wykazuje wyższą stabilność niż kwas askorbinowy, ale dodatkowo działa antybakteryjnie!

Nowoczesne pochodne witaminy C potrafią niestety być drogimi substancjami, dlatego nie powinno nas dziwić, że kosmetyki z nimi także mają wyższą cenę. W zamian otrzymujemy produkt bardzo skuteczny w działaniu, z aktywną biologicznie pochodną witaminy C. Co więcej, to właśnie dzięki rozwojowi technologii mamy pochodną rozpuszczalną w tłuszczach i olejach!

Gdzie jeszcze występuje ta witamina?

Witamina C naturalnie występuje w wysokim stężeniu min. W rokitniku (Hippophae rhamnoides), owocach dzikiej róży (Rosa Canina Fruit), aceroli (Malpighia Punicifolia lub Malpighia Glabra) czy też czarnej porzeczki (Ribes Nigrum), cytrusach i niektórych warzywach jak papryka lub nać pietruszki

W kosmetykach oprócz samej witaminy C i jej pochodnych warto szukać również innych substancji aktywnych, zwłaszcza o właściwościach przeciwutleniających jak np. tokoferole, zdecydowanie warto wybierać produkty bez benzoesanu sodu (Sodium Benzoate), a sam produkt chronić przed dostępem do promieni słonecznych, wysokiej temperatury czy też tlenu, dlatego najlepiej wybierać produkty w ciemnym, szklanym opakowaniu ze szczelnym zamknięciem.


AUTOR

Karolina Kosmala

Jestem Biotechnologiem i wielka pasjonatką kosmetyków. Zajmuję się analizowaniem składów oraz wpływem poszczególnych substancji na całość produktu, a ponadto uwielbiam sprawdzać działanie kosmetyków na własnej skórze. Od ponad 5 lat prowadzę bloga beautylover.pl oraz Instagram @beauty_lover_blog. Interesuję się tematyką true crime. Bardzo dużo czasu spędzam z mężem oraz córeczką, wspólnie uwielbiamy podróżować i odkrywać nowe miejsca.

STRONA INTERNETOWA: http://www.beautylover.pl/



OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Promocja

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł34,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Za Słodko!

65,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024