Skip to main content

Fosforany – wpływ na zdrowie

2015-07-22

Dodatki do żywności, Porady

Autor: Kamila Kweczke

Fosforany dozwolone do stosowania w produkcji żywności: E 338 kwas fosforowy E 339 fosforany sodu E 340 fosforany potasu E 341 fosforany wapnia E 343 fosforany magnezu E 450 difosforany E 451 trifosforany E 452 polifosforany Właściwości fosforanów: zdolność buforowania/stabilizacji pH środowiska, ograniczanie utleniania tłuszczów i innych składników (np. barwników), zwiększanie zdolności wiązania wody i uczestniczenie w tworzeniu […]

Fosforany dozwolone do stosowania w produkcji żywności:

 • E 338 kwas fosforowy
 • E 339 fosforany sodu
 • E 340 fosforany potasu
 • E 341 fosforany wapnia
 • E 343 fosforany magnezu
 • E 450 difosforany
 • E 451 trifosforany
 • E 452 polifosforany

Właściwości fosforanów:

 • zdolność buforowania/stabilizacji pH środowiska,
 • ograniczanie utleniania tłuszczów i innych składników (np. barwników),
 • zwiększanie zdolności wiązania wody i uczestniczenie w tworzeniu tekstury,
 • działanie emulgujące i dyspergujące,
 • działanie bakeriostatyczne (ograniczenie rozwoju niektórych drobnoustrojów),
 • zdolność do zabezpieczania substancji sypkich przed zbrylaniem się.

Fosforany często są stosowane w przemyśle mięsnym, ponieważ zmniejszają wyciek wody podczas obróbki termicznej, zwiększają wydajność wyrobów, przedłużają trwałość gotowego wyrobu, zwiększają soczystość i kruchość, polepszają barwę.Dzięki fosforanom mięso można maksymalnie napompować wodą.

Fosforany obecne są również w serkach topionych i coli. Jednak jeśli producent przesadzi z ich ilością to taki produkt może mieć posmak metaliczny.

Nadmiar fosforanów w diecie – konsekwencje

Przejdę do najbardziej istotnej kwestii, czyli czy fosforany mogą szkodzić? Nadmiar fosforanów w diecie prowadzi do rozregulowania gospodarki mineralnej organizmu, co skutkuje upośledzonym wchłanianiem wapnia i syntezy witaminy D. A to w rezultacie może prowadzić do występowania osteoporozy. Wynika to z tego, iż zostaje zachwiany stosunek wapnia do fosforu (powinien wynosić 1:1, a według innych źródeł 2:1), ponieważ wysokoprzetworzona żywność obfituje w fosforany. U osób często spożywających taką żywność (i w dużych ilościach) stosunek ten wynosi nawet 1:2.

Inne schorzenia, do których rozwoju przyczynia się niedobór wapnia to: otyłość, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, gruczolaki jelita grubego.

Jak ograniczyć spożycie fosforanów

Zalecam unikanie wysokoprzetworzonej żywności i zakup wędlin bez dodatku fosforanów. Najlepiej jest ograniczyć spożycie przetworów mięsnych i zamiast szynki zjeść np. warzywa. I kupować wędliny tylko najwyższej jakości, bez zbędnych dodatków. Albo polecam upieczenie kawałka mięsa zamiast sklepowej szynki. Nie pij również napojów typu cola (w sumie to żadnych nie pij:)). I zapomnij o serkach topionych (chociaż są w sprzedaży serki topione z rewelacyjnym składem). W ten sposób ograniczysz spożycie fosforanów i nie będziesz musiał/-a martwić się niekorzystnym ich wpływem na zdrowie.


AUTOR

Kamila Kweczke

Jestem absolwentką Wydziału Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie ze specjalizacją Żywienie Człowieka z Dietetyką. Na co dzień czytam dla Was etykiety, a w wolnej chwili stawiam na kryminały :) Gdy tylko mam czas uciekam w góry, gdzie "ładuję swoje baterie".OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

NowośćPromocja

BLACK FRIDAY: Zestaw ebooków – spożywczy

158,70 zł49,00 zł


NowośćPromocja

BLACK FRIDAY: Zestaw e-booków – kosmetyczny

153,80 zł49,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Superfoods. Mała encyklopedia superpokarmów

45,90 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się do newslettera i odbierz darmowy e-book dla dziecka i rodzica na temat drugiego śniadania!

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2021