Skip to main content

Jaki krem z filtrem wybrać?

2024-04-23

Kosmetyki

Autor: Redakcja Czytamy Etykiety

Choć kremy z filtrem warto stosować cały rok, kiedy tylko zbliżają się wiosenne i letnie dni, coraz częściej o nich myślimy. Jeśli chcesz wiedzieć jaki krem z filtrem wybrać zajrzyj do tego wpisu. Bez wątpienia krem z filtrem to jeden z najlepszych kosmetyków przeciwstarzeniowych, dodatkowo zapobiega poparzeniom słonecznym.  Badania pokazują, że w dużej mierze to […]

Choć kremy z filtrem warto stosować cały rok, kiedy tylko zbliżają się wiosenne i letnie dni, coraz częściej o nich myślimy. Jeśli chcesz wiedzieć jaki krem z filtrem wybrać zajrzyj do tego wpisu.

Bez wątpienia krem z filtrem to jeden z najlepszych kosmetyków przeciwstarzeniowych, dodatkowo zapobiega poparzeniom słonecznym.  Badania pokazują, że w dużej mierze to właśnie promieniowanie UV przyczynia się do starzenia się skóry. 


Co oznaczają poszczególne oznaczenia na kremach z filtrem?

Zacznijmy jednak od postaw. Co oznacza SPF? Czy tylko jego wartość ma znaczenie? Okazuje się, że nie! SPF ( sun protection factor) jest to wskaźnik ochrony przed promieniowaniem UVB, ten wskaźnik da Ci pewność co do ochrony przed poparzeniami naskórka, natomiast jeśli chcemy mieć pewność co do ochrony przed promieniowaniem UVA, które dociera w głębsze warstwy skóry,  powinniśmy zwracać uwagę na oznaczenia PPD/ PA.

Oznaczenie to nie jest obowiązkowe, natomiast daje nam dużo informacji na temat ochrony. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w tym wpisie.  W każdym razie im wyższy wskaźnik PPD/PA tym lepiej! Często możemy również spotkać się z oznaczeniem UVA w kółku. Ta informacja mówi nam o tym, że ochrona przed promieniowaniem UVA wynosi co najmniej 1/3 deklarowanej ochrony SPF. Inne symbole, które możemy zobaczyć na opakowaniach to HEV mówiące o ochronie przed światłem niebieskim czy IR, które z kolei chroni przed promieniowaniem podczerwonym.

Jaki krem z filtrem wybrać?

Możemy wyróżnić filtry fizyczne (mineralne) i filtry chemiczne. Na jakiej zasadzie one działają? Filtry mineralne odbijają promieniowanie, ale też je pochłaniają, tak jak to robią filtry chemiczne. To, jaki filtr wybrać, w dużej mierze zależy od Twojej skóry i jest to kwestia bardzo indywidualna. Czasami zdarza się, że filtry chemiczne nie sprawdzają się przy cerze wrażliwej i powodują jej reaktywność.

Takie skóry często lepiej tolerują filtry mineralne, jednak te mają też swoje wady: mianowicie mogą powodować bielenie i szybciej ścierać się ze skóry. Niektórzy producenci również łączą ze sobą oba rodzaje filtrów- zwiększając przy tym skuteczność i trwałość kosmetyku. W każdym razie zarówno jedne, jak i drugie są bezpiecznie i zapewniają ochronę przed promieniowaniem UV. Warto stawiać na SPF 50, chociażby dlatego, że wiele osób ma problemy z nałożeniem odpowiedniej ilości produktu- już na tym etapie obniżając realną ochronę.

Jak stosować krem z filtrem?

Najbardziej miarodajną metodą aplikacji jest stosowanie 2 mg produktu na 1cm kwadratowy naszej skóry, co daje około 1-1-25 g. Bardzo często słyszana jest metoda na 2 palce, jednak różne konsystencje kosmetyków oraz długość palców może dać nam różne wartości. Na krem czy pod krem, a może zamiast? To częsta wątpliwość i dużo zależy od składu kremu z filtrem oraz typu cery- jeśli zawiera on substancje nawilżające, naturalne ekstrakty i oleje to możemy spokojnie stosować go jako jedyny produkt.

Jeśli jego skład jest ubogi, a formuła wspiera tylko działanie filtrów, to warto pod krem z filtrem nałożyć swój ulubiony, lekki krem lub serum odżywcze. Szczególnie skorzystają z tego osoby z cerą suchą lub odwodnioną, z kolei osoby z cerą tłustą i mieszaną będą lepiej się czuć z mniejszą ilością kosmetyków na skórze.

Odradzamy stosowanie kremu do twarzy na krem z filtrem – żeby filtry dobrze działały, to musimy nałożyć ich odpowiednią ilość, a sam filtr powinien utworzyć jednorodną warstwę na skórze. Zwykły krem może zaburzyć to działanie. Warto więc zapamiętać, że niezależnie od tego czy wybraliśmy filtry mineralne czy chemiczne to aplikacja produktu przeciwsłonecznego jest ostatnim krokiem pielęgnacji. Kolejnym krokiem, dla chętnych jest już makijaż.

Czy konieczna jest reaplikacja filtrów?

Choć zdajemy sobie sprawę, że nie jest to najprostsze zadanie, zaleca się to robić co 2-3 h. Jeśli nie mamy na sobie makijażu- sprawa jest prosta! Wystarczy dołożyć kolejną warstwę produktu. Jeśli jednak jest inaczej, to fajnym rozwiązaniem są filtry w sprayu lub pudry w kompakcie, które zawierają fotoprotekcję. Pamiętaj również o uzupełnianiu ochrony po kontakcie skóry z wodą.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Pamiętaj, że filtry zawarte w kosmetykach nie sumują się! Oznacza to, że jeśli nałożysz filtr do twarzy z SPF 30 oraz podkład z SPF 20 Twoja ochrona będzie wynosiła tyle, ile wskazuje najwyższa wartość jednego z produktów, w tym wypadku będzie to SPF 30.


AUTOR

Redakcja Czytamy Etykiety

Redakcja Czytamy Etykiety

STRONA INTERNETOWA: https://czytamyetykiety.pl/



OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Za Słodko!

65,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024