Moduł tworzenia i zarządzania listami zakupowymi jest dostępny
tylko w naszej aplikacji. Zachęcamy do jej odwiedzenia.
Zespół Czytamy Etykiety
Dziś Dzień Dziecka, więc poruszymy temat dotyczący kształtowania prawidłowych relacji z jedzeniem ✅ Nawyków żywieniowych uczymy się już od małego, dlatego bardzo ważne jest przekazywanie właściwych wzorców żywieniowych już od najmłodszych lat 👶
➡ Staraj się nie dzielić jedzenia na “dobre” i “złe” - unikaj nazywania produktów “śmieciowymi”. Po ich zjedzeniu dziecko w przyszłości zacznie mieć wyrzuty sumienia i zacznie obwiniać się za ich zjedzenie. Postaraj się uczyć balansu między różnymi produktami.
➡ Unikaj nagradzania lub karania jedzeniem - “batonika dostaniesz jak zjesz cały obiad!”, “jak będziesz grzeczny to dam Ci czekoladkę” - znasz to? Niestety takie podejście buduje negatywne relacje z jedzeniem u dziecka. Jedzenie powinno być czynnością naturalną, a nie wymuszaną presją i nagrodami.
➡ Nie namawiaj do jedzenia na siłę - dzieci potrafią samodzielnie określić swoją sytość. Nie zawsze cały talerz jedzenia to będzie odpowiednia porcja, więc jeśli dziecko zostawi trochę, to zaakceptuj jego decyzję. Zmuszanie do jedzenia może zaburzać sygnały głodu i sytości w przyszłości.
➡ Zaakceptuj fakt, że dziecku nie wszystko smakuje - nie zawsze wszystkie produkty będą smakować - to normalna rzecz! Dorośli również mają swoje preferencje smakowe, więc dlaczego próbujemy na siłę dawać dziecku produkty, których nie lubi? Uszanuj preferencje dziecka i zaufaj mu.
➡ Ucz uważnego jedzenia bez rozpraszaczy - postaraj się, aby posiłki były jedzone w spokoju i bez obecności telewizora czy zabawek. Dzięki temu dziecko w pełni skupi się na smaku, zapachu, kolorze i strukturze jedzenia, a to sprzyja lepszemu najadaniu się oraz prawidłowej ocenie głodu i sytości.
➡ Postaw na cierpliwość przy pokazywaniu nowych smaków - to, że dziecko aktualnie nie przepada za jakimś produktem, nie oznacza, że tak będzie już zawsze. Możesz co jakiś czas zaproponować dany produkt, ale w innej formie (np. frytki z marchewki zamiast gotowanej).
Jeśli temat odżywiania dzieci jest Ci bliski, to zajrzyj również do wpisu "Cukier w diecie dziecka - co warto wiedzieć?" (klik). Na naszym Instagramie znajdziesz natomiast zdrowsze zamienniki słodyczy, które będą świetnym wyborem na zdrowszą przekąskę :)
Brak komentarzy pod tym artykułem
Dodaj komentarz