Skip to main content

Cukier w diecie dziecka – co warto wiedzieć?

2024-04-22

Dziecko

Autor: Redakcja Czytamy Etykiety

Organizmy niemowlęcia i małego dziecka znacznie różnią się od organizmów osoby dorosłej. Są zdecydowanie bardziej wrażliwe na wpływ czynników zewnętrznych, w tym nadmiar lub niedobór składników odżywczych. W związku z tym w pierwszych latach życia dziecko wymaga sposobu żywienia dopasowanego do etapu jego rozwoju i umiejętności – powinno otrzymywać żywność bezpieczną i najwyższej jakości, a […]

Organizmy niemowlęcia i małego dziecka znacznie różnią się od organizmów osoby dorosłej. Są zdecydowanie bardziej wrażliwe na wpływ czynników zewnętrznych, w tym nadmiar lub niedobór składników odżywczych. W związku z tym w pierwszych latach życia dziecko wymaga sposobu żywienia dopasowanego do etapu jego rozwoju i umiejętności – powinno otrzymywać żywność bezpieczną i najwyższej jakości, a jego dieta powinna być skomponowana zgodnie z pewnymi zasadami.


Jak budować prawidłowe nawyki żywieniowe u dzieci?

W okresie 1000 pierwszych dni życia, czyli przez pierwsze lata życia, ma miejsce tzw. programowanie żywieniowe. To wtedy u dziecka kształtują się nawyki żywieniowe, które mogą pozostać na długie lata. Ilość i jakość posiłków spożywanych przez malucha w tym czasie ma bardzo duży wpływ na sposób jego żywienie w przyszłości.

Decyzje rodziców czy opiekunów mają w tym kluczowym dla rozwoju dziecka okresie szczególne znaczenie – realnie wpływają bowiem m.in. na jego preferencje smakowe. Komponowanie odpowiedniej diety, a także przekazywanie dzieciom właściwych wzorców żywieniowych ma wpływ na ich zdrowie w przyszłości, w tym na prawdopodobieństwo wystąpienia chorób cywilizacyjnych.

Nie bez powodu mówi się, że nawyki żywieniowe wynosi się z domu, ponieważ dzieci uczą się od dorosłych poprzez naśladowanie. Właśnie dlatego rodzic powinien być przykładem dla swojego dziecka i samemu żywić się w odpowiedni sposób. Bycie świadomym rodzicem to także wybieranie produktów z dobrym składem, które będą odpowiednie dla ich dzieci.

Cukier w diecie dzieci

Rodzice również powinni zwracać uwagę na ograniczenie cukru w diecie dziecka. Ilość energii pochodząca z cukrów prostych nie powinna przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania.

Czym może grozić nadmierne spożycie cukru?

Przyczynia się do rozwoju próchnicy zębów, nadmiaru masy ciała, zaburzeń łaknienia oraz zaparć. Dodatkowo zauważono, że u dzieci spożywających znaczne ilości słodyczy występuje mniejsze spożycie produktów mlecznych i warzyw.

Nadmierne spożywanie cukru prowadzi również do odporności na insulinę, co może powodować problemy z układem sercowo-naczyniowym w wieku dorosłym. Dodatkowo jego nadmierne spożycie jest główną przyczyną otyłości wśród dzieci.

Cukier w diecie dzieci – ważne wskazówki

Po pierwsze warto zaakceptować fakt, że cukier po prostu jest i będzie obecny w naszym życiu. Jest też przecież całkiem fajny 🙂 Cudownie jest zjeść całą rodziną własnoręcznie upieczone ciasto w niedzielę. Miło jest ochłodzić się pysznymi lodami w upał lub schrupać kawałek czekolady. W jedzeniu słodyczy nie chodzi o to, by je całkowicie wyeliminować (choć oczywiście można to zrobić i wiele osób to sobie chwali!), lecz by nimi mądrze zarządzać.

Jest to szczególnie ważne w diecie naszych dzieci. Mają one bowiem naturalną predyspozycję do tego, by kochać słodycze. Musimy to zaakceptować, co wcale nie oznacza, że mamy im pozwolić na totalne zanurzenie się w czekoladowo-żelkowej kąpieli.

Wprowadzanie słodyczy w praktyce

  1. Dobrym pomysłem jest opóźnienie wprowadzenia cukru i słodyczy do diety dziecka, tak bardzo, jak się da. Około drugiego roku życia dzieci zaczynają coraz bardziej świadomie podejmować wybory żywieniowe, dlatego to zazwyczaj dobry moment na to, by stopniowo wprowadzać słodycze do ich diety. Nie chodzi o to, że cukier i słodkości to nieodzowny element dziecięcych posiłków, ale samodzielne, stopniowe zaznajamianie dzieci z tymi produktami pomaga kształtować dobre nawyki żywieniowe. Unikniemy wtedy również efektu “zakazanego owocu”, który mógłby sprawić, że u dzieci pojawi się niepohamowany apetyt na słodycze.
  1. Poza prawdziwymi słodyczami, cukier znajdziemy również w ogromnej ilości produktów, które w ogóle nie kojarzą się ze słodką przyjemnością. Te zdecydowanie warto wyeliminować z diety lub mocno je ograniczać. Lepiej te 3-4 łyżeczki cukru dziennie zjeść w postaci naprawdę smacznego i dobrego jakościowo ciasta lub wartościowej przekąski owocowej, niż przypadkiem, jedząc w pośpiechu np. jogurt owocowy.
  1. Trzecim, ważnym elementem zarządzania słodyczami w diecie dzieci, są granice. Warto ustalić z dziećmi rozsądne zasady jedzenia słodyczy. Najważniejszy przekaz w temacie cukru to fakt, że powinniśmy go jeść z umiarem. Zasady mogą być różne. Możecie ustalić, że jecie słodycze jedynie w weekend, albo każdego dnia dziecko może zjeść coś słodkiego, ale w niewielkiej ilości. Ważne, by reguły były jasne dla Ciebie i Twoich dzieci, by nie rodziły spięć, kłótni i nacisków.

Zdrowsze słodycze, które polecamy

Wcześniej wspomnieliśmy o tym, że bycie świadomym rodzicem to też wybieranie produktów z dobrymi składami. Jedną z takich zdrowszych słodkich przekąsek, które od czasu do czasu można bez obaw podawać dzieciom, są produkty Bunny Ninja.

  • Są bez dodatku cukru (zawierają tylko naturalnie występujące cukry z owoców)
  • Nie zawierają konserwantów i sztucznych barwników
  • Dostarczają błonnika, który wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego
  • Mają różne opcje smakowe i kształty, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie

Taka owocowa i w pełni naturalna przekąska będzie świetną alternatywą dla popularnych słodyczy, które dostarczają ogromu białego cukru i tłuszczów trans.

Przekąski Bunny Ninja dostępne są w aptekach, Rosmannie, Auchanie, Carrefourze i Hebe, dlatego wypróbowanie ich zamiast klasycznych słodkości stanie się jeszcze prostsze!

[Wpis powstał we współpracy z Bunny Ninja]


AUTOR

Redakcja Czytamy Etykiety

Redakcja Czytamy Etykiety

STRONA INTERNETOWA: https://czytamyetykiety.pl/



OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Za Słodko!

65,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024