Skip to main content

Sprawdź, co suplementujesz

2023-10-17

Zdrowie

Autor: Redakcja Czytamy Etykiety

Zauważyłeś/-aś, że suplementy diety reklamowane są ostatnio wszędzie i ciągle? Przy kasach w marketach oprócz słodkości znajdują się również m. in. tabletki na gorączkę oraz musujące tabletki z minerałami i witaminami. Dlatego nie dziwię się, że wielu Polaków zaczyna wierzyć w to, że ich zdrowie uwarunkowane jest od suplementów diety. I tu chciałabym, żebyś przestał/a […]

Zauważyłeś/-aś, że suplementy diety reklamowane są ostatnio wszędzie i ciągle? Przy kasach w marketach oprócz słodkości znajdują się również m. in. tabletki na gorączkę oraz musujące tabletki z minerałami i witaminami. Dlatego nie dziwię się, że wielu Polaków zaczyna wierzyć w to, że ich zdrowie uwarunkowane jest od suplementów diety. I tu chciałabym, żebyś przestał/a bezmyślnie łykać tabletki z witaminami i minerałami. Nie można profilaktycznie suplementować witaminowych preparatów!


Co warto suplementować?

Źródłem witamin i minerałów powinna być dobrze zbilansowana dieta, a nie tabletki (kiepskiej jakości). Niestety nasza dieta często jest bardzo uboga we wszystkie nam potrzebne witaminy i składniki mineralne. Weź do ręki tabletki, lizaki, żelki, które zażywasz Ty albo Twoje dziecko i przeczytaj ich skład. I teraz zastanów się, czy naprawdę warto je stosować? Zdecydowanie odradzam popularne musujące witaminy i minerały, ponieważ zawierają wiele zbędnych składników. Tak, suplementy diety również mogą zawierać zbędne pozycje na liście składników…

Suplementacja witaminy D

Zdarzają się sytuacje, kiedy suplementacja jest wskazana i co więcej dotyczy ona prawie każdego z nas. Eksperci alarmują, iż niedobory pewnej witaminy dotyczą większości Polaków. I tą witaminą suplementuje się niemowlęta oraz dzieci. Na pewno już się domyśliłeś/-aś, że mam na myśli witaminę D. Eksperci twierdzą, iż wszyscy Polacy powinni zażywać witaminę D co najmniej od września do kwietnia. Osoby starsze (po 60. roku życia) powinny przyjmować ją przez cały rok (co najmniej 800-2000 IU witaminy D), nawet latem, bo synteza witaminy D w skórze jest znacznie gorsza.

Co jeszcze warto suplementować? 

Istnieją przypadki, stany lub sposoby żywienia, w których warto do diety wprowadzić suplementy. Przykładowo – kobiety w ciąży i planujące ciążę powinny suplementować kwas foliowy. Według obecnej wiedzy, także witaminę D, jod, kwasy omega (DHA) oraz ewentualnie żelazo. Należy pamiętać, że w ciąży należy brać specjalne preparaty dla kobiet w ciąży, a suplementację każdego składnika konsultować z lekarzem prowadzącym (zwłaszcza żelazo – jego suplementacja powinna być oparta na wynikach krwi, szczególnie przy niskiej hemoglobinie).

Wielu z nich wyznaje – zresztą całkiem sensowną – zasadę, że wszystkie inne składniki niż kwas foliowy (ten powinien być bezwzględnie!) spokojnie można dostarczyć w diecie. Natomiast jeśli wiesz, że twoja dieta jest np. uboga w ryby, to warto wprowadzić do niej kwas DHA.

Suplementacja w diecie wegańskiej

A co z weganami? Najważniejszą, podstawową witaminą, którą powinno się suplementować, będąc weganinem (a nawet wegetarianinem), jest witamina B12, która nie jest obecna w produktach roślinnych. Oprócz tego witamina D (widzicie – ona jest wszędzie!) i ewentualnie jod, cynk oraz żelazo, jeśli nie są dostarczane w odpowiednich ilościach wraz z dietą. Czasem warto suplementować też wapń, chociaż on akurat znajduje się w wielu źródłach roślinnych. Wiele produktów obecnych na rynku – w tym napojów roślinnych – jest fortyfikowanych w te składniki. 

Suplementy z “czystą” etykietą

Jeśli chcesz kupić dobry suplement diety, to postaraj się rozsądnie wybrać producenta. Niestety farmaceuci mogą polecić Ci produkty, które niekoniecznie są najlepsze na rynku. Często muszą zaproponować Ci suplementy konkretnej marki (oczywiście nie jest to regułą). Jednak masz wybór – suplementy możesz zamawiać w domu przez internet albo ewentualnie sprawdzić składy produktów kilku marek. W ten sposób możesz dokonać świadomego wyboru.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze suplementów?

Sprawdź dawkę witaminy w jednej kapsułce i dawkowanie. Wiele tanich suplementów zawiera niskie dawki witamin i wybierając je nie zaoszczędzisz ani nie wyrównasz poziomu witaminy w organizmie. Ważne są też formy składników w suplemencie. Niektóre wchłaniają się świetnie, a inne prawie wcale… Kupuj suplementy, które nie zawierają zbędnych dodatków.

Zwłaszcza uczulam Cię na stearynian magnezu, który uchodzi za tani wypełniacz zapobiegający sklejaniu się tabletek w opakowaniu. Ponadto sprawia, że można wyprodukować więcej suplementu (co producentów bardzo cieszy). Co więcej, istnieją doniesienia, iż związek ten może zapobiegać wchłanianiu się pozytywnych substancji z naszego pożywienia oraz suplementów do organizmu. Dlatego unikaj produktów zawierających ten związek i staraj się wybierać produkty z naturalnymi składnikami.

Na szczęście istnieją suplementy, które mają „czystą” etykietę i nie zawierają żadnych podejrzanych substancji. Ponadto są odpowiednie dla każdego, nawet dla niemowląt i osób będących na diecie wegańskiej. Pamiętaj, żeby sięgać tylko i wyłącznie po produkty z dobrym składem oraz przebadane. Jeśli musisz coś suplementować, to niech będzie to produkt wysokiej jakości. Czytaj etykiety wszystkich produktów, które trafiają do Twojego organizmu – również suplementów.

Postaw na jakość!


AUTOR

Redakcja Czytamy Etykiety

Redakcja Czytamy Etykiety

STRONA INTERNETOWA: https://czytamyetykiety.pl/OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Kosmetyczne gwiazdy Plebiscytu Czytamy Etykiety

79,00 zł


Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024