Skip to main content

Karmienie piersią czy mlekiem modyfikowanym?

2020-05-12

Dziecko, Zdrowie

Autor: Kamila Kweczke

Już w trakcie ciąży kobieta zastanawia się czy będzie karmić piersią czy jednak wybierze mleko modyfikowane. Jest to Twój wybór i nikt nie ma prawa go komentować. Przecież każdej z nas zależy na jednym – na dziecku. Karmienie piersią Początki karmienia piersią nie dla każdej z nas są proste. Wiem, że na początku możesz się […]

Już w trakcie ciąży kobieta zastanawia się czy będzie karmić piersią czy jednak wybierze mleko modyfikowane. Jest to Twój wybór i nikt nie ma prawa go komentować. Przecież każdej z nas zależy na jednym – na dziecku.

Karmienie piersią

Początki karmienia piersią nie dla każdej z nas są proste. Wiem, że na początku możesz się martwić, że niemowlę za mało je albo że brakuje Ci mleka. Niestety stres może tylko nasilać problemy związane z karmieniem piersią. Jednak wystarczy skontaktować się z doradcą laktacyjnym albo położną, która pomoże rozwiązać Ci problem. 

Zalety karmienia piersią:

 • nic nie kosztuje – Twoje mleko jest produkowane na bieżąco i na dodatek jest idealnie dopasowane do potrzeb maluszka. Pamiętaj, że mleko modyfikowane to spory wydatek, a karmienie piersią nic nie kosztuje! I możesz karmić, gdzie chcesz i kiedy maluch jest głodny nie musi czekać, aż przygotujesz mieszankę. 
 • maluchy karmione mlekiem matki łatwiej akceptują smaki inne niż mleko, dzięki czemu rozszerzanie diety staje się prostsze.
 • karmienie piersią wzmacnia układ odpornościowy dziecka: m.in. obniża ryzyko wystąpienia alergii i nietolerancji pokarmowych, stymuluje rozwój zrównoważonej mikroflory, obniża ryzyko zachorowania na otyłość, cukrzycę typu I i II, chorób serca, nadciśnienia.
 • masz szansę na szybszy powrót do masy ciała sprzed ciąży.
 • obniża ryzyko zachorowania na nowotwór jajników i piersi w okresie pomenopauzalnym.

Przykładowe przeciwwskazania do karmienia piersią, ze strony matki to:

 • zakażenie wirusem HIV
 • zakażenie wirusem HTLV-1 i HTLV-2
 • ciężka choroba psychiczna uniemożliwiająca karmienie lub odciąganie pokarmu.

Przykładowe przeciwwskazania do karmienia piersią, ze strony dziecka to:

 • galaktozemia
 • wrodzony niedobór laktazy
 • ciężki stan dziecka

Eksperci zajmujący się żywieniem niemowląt są zgodni, że najlepszym rozwiązaniem dla malucha w pierwszym półroczu jego życia jest tylko i wyłącznie karmienie piersią. WHO zaleca, żeby karmić dziecko piersią do minimum 2. roku życia. Pamiętaj, że mleko kobiece to skarbnica dobra!

Mleko modyfikowane

Jeśli z jakiś względów nie chcesz albo nie możesz karmić piersią to musisz zastanowić się nad wyborem mleka początkowego, a w późniejszym czasie następnego. W przypadku, jeśli postanowisz odstawić niemowlę od piersi, przed ukończeniem przez niego roczku to również będziesz musiała pomyśleć nad wyborem mleka następnego.

W zależności od wieku dostępne są preparaty:

 • od 0 do 6. miesiąca życia
 • od 6 do 12. miesiąca życia
 • powyżej 1. roku życia

Wyróżnia się też mleka specjalne:

 • PRE, Nenatal, 0 – dla wcześniaków i dzieci z niską masą urodzeniową
 • hipoalergiczne (HA) –  skierowane do dzieci z ryzykiem wystąpienia chorób alergicznych (gdy alergię ma rodzic lub rodzeństwo, ale niemowlę nie wykazuje objawów alergii).
 • dla niemowląt ze stwierdzoną alergią na białka mleka krowiego
 • antyrefluksowe (AR) – dla niemowląt z chorobą refluksową. Zawiera dodatek skrobi lub mączki świętojańskiej, dzięki czemu mleko jest gęstsze, co zapobiega zarzucaniu treści pokarmowej do żołądka i przełyku. Preparatów tych nie powinny się stosować u zdrowych niemowląt, u których występują tylko ulewania. Może to stwarzać ryzyko rozwoju otyłości, ponieważ takie zagęszczane preparaty mleka u zdrowych niemowląt są źródłem dodatkowych kalorii.
 • z obniżoną zawartością laktozy – dla dzieci cierpiących na wrodzony niedobór laktazy. Wskazane dla niemowląt ze skłonnościami do kolek i bólów brzucha.
 • na kolki i zaparcia.

Przejrzałam dostępne w sklepach mleka modyfikowane i niektóre składy są podobne. Mam kilka wskazówek:

 • większość z nich zawiera olej palmowy, który ze względu na m.in. stosunkowo niską cenę i wysoką stabilność oksydacyjną, stał się bardzo popularny w przemyśle
  spożywczym. Uznawany jest za kontrowersyjny surowiec, ze względu na bliskie powiązania z nielegalnym wycinaniem drzew lasu deszczowego i przyczynianiem się do zmniejszenia bioróżnorodności. Olej palmowy uznawany jest za bezpieczny dla naszego zdrowia (dla niemowląt również).
 • postaraj się unikać preparatów z syropem glukozowym – jednak mleka specjalne często zawierają ten składnik, więc możesz nie mieć wyboru i będziesz musiała kupić produkt z tym składnikiem. 
 • nie jestem również przekonana do preparatów, które zawierają maltodekstrynę i to na samym początku listy składników – mleka specjalne często zawierają ten składnik, więc możesz nie mieć wyboru i będziesz musiała kupić produkt z tym składnikiem.

Obserwuj swoje dziecko i dopasuj mleko modyfikowane do jego potrzeb. Ważne, żeby maluch nie miał zaparć, biegunek ani bólu brzucha. Jeśli coś Cię niepokoi to skontaktuj się z lekarzem.

Uwaga: Zawsze sporządzaj mleko wg instrukcji na opakowaniu. Nie dodawaj do niego kaszki!


AUTOR

Kamila Kweczke

Jestem absolwentką Wydziału Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie ze specjalizacją Żywienie Człowieka z Dietetyką. Na co dzień czytam dla Was etykiety, a w wolnej chwili stawiam na kryminały :) Gdy tylko mam czas uciekam w góry, gdzie "ładuję swoje baterie".OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Dla Ciebie, Mamo

69,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024