Zatrzymywanie wody w organizmie – jak sobie z nim radzić?

Zdrowie 01-02-2021
Autor: Redakcja Czytamy Etykiety Udostepnij artykuł:
Zatrzymywanie wody w organizmie

Zatrzymywanie wody w organizmie to problem, z którym zmaga się bardzo dużo kobiet. Mam wrażenie, że temat związany z gromadzeniem wody w organizmie stał się "popularny" całkiem niedawno. Wydaje mi się, choć mogę się mylić, że dopóki nie mówiło (i nie pisało) się tyle o dietach, odchudzaniu i zdrowym stylu życia wiele kobiet mogło błędnie myśleć, że wystający brzuszek przy całkiem szczupłej sylwetce to zasługa zgromadzonego tłuszczu. Owszem, może tak być. Ale w wielu przypadkach to efekt zatrzymywania wody. Z resztą nie tylko na brzuchu, ale i na udach czy pupie (skutkiem jest tzw. cellulit wodny). Jak sobie z tym radzić?


Nawet nie wiecie, ile razy czytałam na forach, że dziewczyna jest załamana, bo w czasie okresu waży 2 kg więcej, niż parę dni wcześniej i że ma nagle brzuch "jak balon". To właśnie efekt zatrzymywania wody, który wielu z nas towarzyszy w czasie miesiączki. Dlatego między innymi nie jestem zwolenniczką codziennego ważenia się - naprawdę, przy braku świadomości można popaść w paranoję... Jeśli macie problem z zatrzymaniem wody (najczęściej dotyczy to kobiet - co za niesprawiedliwość!) - być może pomogą Wam domowe sposoby. Ale po kolei.

Przyczyny zatrzymywania wody w organizmie

1. Nadmiar soli w diecie. Sód, który jest w niej zawarty, w organizmie powinien znajdować się w równowadze z potasem, co pozwala na utrzymanie odpowiedniego ciśnienia osmotycznego (prościej mówiąc: odpowiedniego stopnia uwodnienia komórek). Obrzęki pojawiają się, gdy sodu w organizmie jest za dużo - jest on swego rodzaju pompą, która "wyciąga" wodę z komórek. Nadmiar płynu nie może być usunięty i zalega w tkankach.

2. Zbyt mała ilość płynów w diecie sprzyja gromadzeniu wody. Odpowiednie nawodnienie jest bardzo ważne. Za ten mały paradoks odpowiada hormon wazopresyna, powodujący zatrzymywanie wody przez nerki, a co za tym idzie - zmniejszone wydalanie moczu i gromadzenie wody przez organizm. Gdy jesteśmy odwodnieni, ilość wazopresyny rośnie, a zmniejsza się, gdy nawodnienie organizmu jest prawidłowe.

3. Alkohol - powoduje on rozszerzenie naczyń krwionośnych, co ułatwia przeniknie wody do przestrzeni międzykomórkowej. Kolejna przyczyna zatrzymywania wody.

4. Mała ilość ruchu, czyli długotrwałe siedzenie w jednej pozycji zmniejsza przepływ krwi i limfy, który sprzyja przenikaniu wody do tkanek i powstawaniu obrzęków.

5. Estrogeny - im więcej ich mamy, tym większe tendencje do powstawania opuchlizny, zwłaszcza przed okresem lub w czasie stosowania antykoncepcji hormonalnej. Dlatego właśnie mężczyźni są takimi szczęściarzami i ich problem zatrzymywania wody dotyka zdeeeecydowanie rzadziej - sprawką tego są hormony.

6. Niestety, również nieprawidłowa praca narządów takich, jak serce, wątroba, tarczyca czy nerki również może być przyczyną gromadzenia wody.

 

Proste sposoby na to, jak radzić sobie z zatrzymaną wodą

 1. Zmniejsz ilość dodawanej soli do potraw.

2. Ogranicz fast foody i przetworzone jedzenie. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jakie ilości soli dodają do nich producenci.

3. Jedz banany lub rodzynki - zawierają duże ilości potasu, który powinien pozostać w równowadze z sodem, aby utrzymać odpowiednie ciśnienie osmotyczne w organizmie.

4. Unikaj zbyt obcisłych ubrań - utrudniają odpływanie wody z dolnych partii ciała

5. Odpoczywaj z prostymi nogami. Krzyżowanie ich ma negatywny wpływ na krążenie.

6. Ruch też jest niezwykle ważny - temu chyba nikt nie zaprzeczy!

7. Staraj się ograniczyć lub całkowicie rzucić palenie, jeśli to Twój nałóg. Sprzyja zatrzymywaniu wody.

8. Pij dużo wody - liczy się również ta w owocach i warzywach!

9. Jedz naturalne środki moczopędne - tj. żurawina (w postaci soku również może być) lub surówka z białej kapusty.

10. Ogranicz spożycie alkoholu

11. Jedz jogurty probiotyczne - zawierają żywe kultury bakterii wspomagające trawienie i zmniejszające niestrawność oraz uczucie "przepełnienia"

12. Witaminy A i C - zmniejszają kruchość naczynek krwionośnych, zmniejszają ilość wody zatrzymanej w organizmie. Poszukajcie ich w produktach, a nie w tabletkach! Witaminę C znajdziecie w owocach jagodowych - np. czarnej porzeczce, jagodach - teraz jest sezon! Witamina A, w postaci beta-karotenu również obecna jest w owocach - brzoskwiniach, mango, śliwkach, morelach - oraz warzywach: marchewce, szpinaku, pomidorach, brokułach i wielu innych.

13. Wypróbuj napary - z ziół, pokrzywy, skrzypu czy mniszka. Działają moczopędnie, pomagając pozbyć się nadmiaru wody, ale również toksyn z organizmu.

14. Jeśli puchną kostki, rób okłady z lodu - złagodzą obrzęk.

15. Ogranicz spożycie cukru - również ma "zdolność" zatrzymywania wody!

Komentarze

Brak komentarzy pod tym artykułem

Dodaj komentarz