Moduł tworzenia i zarządzania listami zakupowymi jest dostępny
tylko w naszej aplikacji. Zachęcamy do jej odwiedzenia.
Zespół Czytamy Etykiety
W większości wege wędlin składy nie są rewelacyjne. Trzeba mieć jednak świadomość, że aby stworzyć coś, co nie występuje "w naturze" (czyli w tym wypadku nie jest mięsem/produktem mięsnym, a ma je imitować), tych dodatków producent musi trochę użyć - a sumie w klasycznych wędlinach też często jest sporo chemii.
Z czego składa się taka wędlina? Głównie z wody, oleju, białek roślinnych (np. pszennego, z ciecierzycy, grochu, glutenu, sojowego) oraz skrobi - klasycznej lub trochę gorzej - modyfikowanej. Te składniki pozwalają połączyć wszystko tak, aby struktura miała "ręce i nogi". W niektórych przypadków nie dało się uniknąć zagęstników, stabilizatorów. Popularnym dodatkiem tutaj są też aromaty i barwnik - tlenki żelaza (o których opinie są podzielone).
Tylko dwa produkty otrzymały ocenę pozytywną - Vege Smak i BioLab. Reszta produktów ma albo neutralną albo negatywną.
Wśród wegan są osoby, które uważają, że zupełnie nie potrzebują takich produktów - bo imitują mięso, które przecież oni świadomie odstawili (i nie potrzebują w diecie nic, co to mięso przypomina). Druga grupa to osoby, które tego typu produktami zastępują wędlinę na kanapce i nie widzą nic złego w tym, że zastępują czymś mięso. W końcu nadal jedzą roślinnie. Nasze stanowisko jest takie - nie oceniajmy i dajmy ludziom jeść tak, jak chcą :)
Brak komentarzy pod tym artykułem
Dodaj komentarz