Wegańskie odpowiedniki parówek

Autor: Agnieszka W. Udostepnij artykuł:

Całkiem niedawno prezentowałyśmy zestawienie wege odpowiedników kiełbas. Już wtedy wysyłaliście nam zdjęcia roślinnych parówek (nie kiełbas!) pod kolażem - nie mogłyśmy tego tak zostawić - i dzisiaj publikujemy właśnie odpowiedniki parówek!

Pewnie zastanawiacie się, jaka jest różnica pomiędzy wege kiełbaskami a parówkami. My też - ale porównując te dwa zestawienia oraz składy wszystkich prezentowanych produktów dochodzimy do wniosku, że składy parówek są jednak lepsze, niż kiełbas :) zupełnie odwrotnie, niż w przypadku mięsnych wyrobów, gdzie to parówki wiodą prym w "najniższej lidze" i jednak kiełbasy często mają lepsze składy. Tutaj jest odwrotnie - w wege kiełbaskach zwykle pierwsze miejsce w składzie zajmowała woda, a w parówkach np. tofu, soczewica, płatki (oczywiście były też takie, gdzie pierwsza też była woda). W kiełbasach było też trochę więcej dodatków.

Wegańskie parówki oceniałyśmy zależnie od ilości dodatków, którymi tu głównie są aromaty i zagęstniki. Na przykład często pojawiały się karagen i guma guar - one zaniżały ocenę do neutralnej. Bo po co zagęszczać coś, co ma i tak skrobię, białko pszenne (gluten), błonnik i mąkę? Te składniki powinny nadać wystarczającą konsystencję. Swoją drogą, niełatwo ocenia się produkty, które są od siebie tak różne. Są składniki, których nie tolerujemy w produktach tworzonych przez "naturę", bo podstawowe surowce mają naturalną zdolność np. do emulgowania czy trzymania struktury. Na przykład skrobia, oleje czy białka roślinne - w kiełbasie mięsnej są zbędne. Tutaj natomiast przymykamy oko - bo coś musi zlepiać wszytko w jeden kawałek - zdajemy sobie sprawę, że wege produkty stylizowane na mięsne muszą je choć trochę przypominać - no, a o to niełatwo w świecie roślin. Producenci jakoś sobie więc pomagają - i póki nie sypią nadmiaru chemii, wybaczamy im to :)

Najbardziej popularna marka to Polsoja - produkty tego producenta można dostać w wielu sklepach stacjonarnych. Pozostałe marki z zestawienia nie są na tyle popularne. Składy parówek były różne. Pozytywnie zaskoczyły mnie Parówki wegańskie Poloniak - pod względem składu i wartości odżywczej. Nie ma tu żadnych zbędnych składników. Również produkty Sunfood mają dobre składy. Parówki Polsoja nie zachwycają - woda jako pierwsza na liście składników oznacza, że konieczny będzie dodatek substancji zagęszczających. Pozostałe parówki również składają się głównie z wody, dlatego ich oceny są takie, a nie inne. Reasumując:

  • Oceny pozytywne były tam, gdzie nie było zagęstników - spisały się firmy Sunfood (skład owsianych to hit!) oraz Poloniak.
  • Oceny neutralne były tam, gdzie pojawił się jeden, dwa zagęstniki - czyli w większości produktów.
  • Negatywna ocena jest tam, gdzie pojawiło się więcej dodatków. Na plus większości produktom zaliczamy obecność dużej ilości przypraw, które mają dobre właściwości przeciwutleniające.

Komentarze

Oli

Witam, dlaczego guma guar metyceluloza oraz konjak zostaly oznaczone na różowo? Czy są jakieś skutki uboczne tych składników?

Dodaj komentarz