Moduł tworzenia i zarządzania listami zakupowymi jest dostępny
tylko w naszej aplikacji. Zachęcamy do jej odwiedzenia.
Zespół Czytamy Etykiety
Wcierki to skoncentrowane preparaty w formie płynnej, które aplikujemy bezpośrednio na skórę głowy. Ich głównym zadaniem jest dostarczenie skórze głowy i cebulkom włosów składników odżywczych, nawilżenia i składników, które stymulują wzrost włosów, wzmacniają je i poprawiają ich kondycję. Wcierki mogą również działać przeciwłupieżowo, przeciwzapalnie, a nawet regulować wydzielanie sebum.
Na rynku dostępne są różne rodzaje wcierek, różniące się składem i przeznaczeniem.
Wcierki na bazie alkoholu mają tę zaletę, że ich działanie jest bardzo mocne – dzięki temu, że w składzie znajduje się alkohol, składniki aktywne wcierki mogą działać w głębszych warstwach skóry stymulując ją i odżywiając. Nie poleca się ich jednak w przypadku skóry suchej, wrażliwej, skłonnej do podrażnień, warto także wprowadzić element nawilżający, żeby wspomóc regenerację naturalnej bariery skóry. Alkohol jest rozpuszczalnikiem dla części składników nie rozpuszczalnych w wodzie, a po aplikacji na skórę odparowuje. W gotowych preparatach działanie alkoholu jest łagodzone składnikami nawilżającymi i re-natłuszczającymi, warto jednak aplikację takiej wcierki stosować z regularnymi przerwami oraz nie doprowadzać do pokrywania nią powierzchni włosów na długości.
Wcierki wodne bez alkoholu składem przypominają toniki, które stosujemy do skóry twarzy po jej oczyszczeniu, są łagodniejsze, ale nie oznacza to, że są nieskuteczne. Ich działanie opiera się na wodnych ekstraktach i wyciągach z ziół, których zadaniem jest normalizacja pracy gruczołów łojowych (ograniczenie przetłuszczania się skóry głowy), wspieranie wzrostu włosów poprzez wzmocnienie cebulek i poprawa mikrokrążenia, a tym samym lepsze dotlenienie skóry.
Wcierki olejowe czyli mieszaniny olejów i maceratów składników roślinnych o właściwościach natłuszczających, wzmacniających i regulujących pracę skóry. Wcierki olejowe są dobrze tolerowane przez skórę suchą i wrażliwą. Aplikuj wcierkę olejową na czystą skórę (lub w miarę czystą np. aplikacja wieczorem przy myciu rano lub dzień wcześniej – w zależności od szybkości przetłuszczania się skalpu).
Wybierając wcierkę do włosów, zwróć uwagę na składniki aktywne, które odpowiadają Twoim potrzebom:
Do wcierek warto wybrać odpowiedni szampon, który będzie wspierał jej działanie dla skóry tłustej, suchej i z łupieżem.
Wcierki stosuj regularnie, najlepiej codziennie lub co drugi dzień, na czystą i suchą skórę głowy. Niewielką ilość preparatu nanieś na skórę głowy i delikatnie wmasuj opuszkami palców. Nie spłukuj! Dla lepszych efektów możesz wykonać krótki masaż skóry głowy, który pobudzi mikrokrążenie.
Wcierki są odpowiednie dla większości osób, jednak warto pamiętać o kilku kwestiach. Osoby o wrażliwej skórze głowy powinny wybierać wcierki o łagodnym składzie i bez alkoholu, które mogą powodować podrażnienia. W okresie ciąży i karmienia piersią warto skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem wcierki, aby upewnić się, że jest ona bezpieczna dla Ciebie i Twojego dziecka.
Pamiętajmy o tym, że to, co jemy, ma ogromny wpływ na to jak wyglądają nasze włosy, skóra i paznokcie. Jeżeli wasza dieta jest prawidłowa, a mimo to włosów wypada coraz więcej, to warto włączyć do swojej pielęgnacji włosów wcierki, bo to skuteczny sposób na poprawę kondycji skóry głowy i włosów. Jeśli tego typu kosmetyki nie dają rady, warto udać się do lekarza lub trychologa, by poznać przyczynę wypadania włosów.
Kluczem do sukcesu jest dobranie wcierki odpowiedniej do Twoich indywidualnych potrzeb i stosowanie jej regularnie, zgodnie z zaleceniami producenta. A jeśli chcesz zgłębić tajniki kompleksowej pielęgnacji włosów, koniecznie sprawdź naszego e-booka, który odpowie na wszystkie Twoje pytania i pomoże Ci stworzyć idealną rutynę!
Brak komentarzy pod tym artykułem
Dodaj komentarz