Moduł tworzenia i zarządzania listami zakupowymi jest dostępny
tylko w naszej aplikacji. Zachęcamy do jej odwiedzenia.
Zespół Czytamy Etykiety
Okazuje się, że skóra posiada naturalne mechanizmy, które pozwalają jej samodzielnie regulować swoje pH. To tzw. płaszcz hydrolipidowy, złożony z sebum, potu i składników naturalnego czynnika nawilżającego (NMF), odpowiada za utrzymanie lekko kwaśnego odczynu skóry. Ten kwaśny odczyn jest niezwykle ważny, ponieważ chroni skórę przed rozwojem szkodliwych bakterii i grzybów, a także pomaga utrzymać jej odpowiedni poziom nawilżenia.
Czy to oznacza, że tonik jest zbędny? Absolutnie nie! Choć nie musimy się martwić o przywracanie skórze prawidłowego pH, tonik wciąż odgrywa ważną rolę w pielęgnacji. To idealny moment, aby dostarczyć skórze dodatkowych substancji aktywnych, które mogą przynieść jej wiele korzyści.
Tonik to kosmetyk, który dopełnia proces oczyszczania skóry, a nie go rozpoczyna. Nie zastąpi on płynu micelarnego czy żelu do mycia twarzy, których zadaniem jest usunięcie makijażu, sebum i innych
zanieczyszczeń. Tonik stosujemy po oczyszczeniu, aby wyciszyć, ukoić skórę i przygotować ją na dalsze etapy pielęgnacji.
Jak aplikować tonik? W zależności od preferencji możemy aplikować go na wacik i delikatnie dotykać nim skórę – nie należy mocno trzeć wacikiem. Możemy wybrać też produkt z atomizerem i spryskiwać nim twarz lub nakładać odrobinę na dłonie i delikatnie przyciskać je do skóry nanosząc produkt! Metoda aplikacji zależy również od wyboru produktu – te nawilżające i łagodzące możemy śmiało aplikować na całą twarz, jeśli jednak zdecydowaliśmy się na tonik złuszczający i rozjaśniający to należy omijać okolice oczu i ust.
Popularność zyskały toniki kwasowe, które pomogą nam delikatnie złuszczać martwy naskórek. Należy tutaj jednak zachować rozwagę- odpowiednio dobrać kwas i produkt oraz nie stosować go codziennie ponieważ nadmierne złuszczanie (zwłaszcza kwasami) może doprowadzić do podrażnienia i naruszenia bariery hydrolipidowej. Bezwzględnie należy też pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej.
Alternatywą dla gotowych toników mogą być hydrolaty – czyli wody kwiatowe lub wody roślinne, są to proste produkty w których składzie znajdziemy tylko destylat z jednej rośliny o określonych właściwościach i czasem konserwanty – jeśli decydujemy się na zakup hydrolatu to warto sprawdzić jego pH w karcie produktu – nie powinno być ono zbyt niskie (poniżej 4) ani zbyt wysokie (powyżej 5,5). Wody roślinne są też często elementem gotowych toników i znajdziecie je w składzie jako łacińska nazwa rośliny + słowo water np. Rosa Damascena Flower Water lub Camellia Sinensis Leaf Water.
Jak odbudować barierę hydrolipidową? - Czytamy Etykiety
[…] i natłuszczające, które pomogą odbudować warstwę lipidową skóry. Możesz się wspomóc nawilżającym tonikiem i […]
Dodaj komentarz