Szampony do włosów przetłuszczających się

Autor: Justyna Skakowska Udostepnij artykuł:

Dobór odpowiedniego szamponu to podstawa dobrej pielęgnacji skóry głowy, niezależnie od rodzaju włosów. Choć potocznie mówimy o szamponach „do włosów”, pamiętajmy, że to właśnie skóra głowy jest ich głównym odbiorcą. To jej kondycja wpływa na wygląd i zdrowie naszych włosów. Jeśli Twoje włosy szybko się przetłuszczają, to znak, że skóra głowy produkuje nadmiar sebum. Jak zatem wybrać odpowiedni szampon, który skutecznie oczyści, ale nie podrażni skóry głowy?


Jaki szampon więc wybrać do przetłuszczającej się skóry głowy?

Z szamponami jest tak, jak z produktami myjącymi do twarzy i ciała – nie powinny oczyszczać agresywnie i nadmiernie odtłuszczać skórę, ale zdecydowanie powinny być skuteczne. Jeśli masz cerę tłustą i stosujesz silnie myjące preparaty, możesz pogłębić swój problem. Podobnie jest w przypadku włosów i skóry głowy.

Jeśli Twoje włosy szybko się przetłuszczają, zwróć szczególną uwagę na detergenty, których używasz do mycia. Wybieraj łagodne szampony, najlepiej te bazujące na glukozydach np. Lauryl Glucoside, Coco- Glucoside, Decyl Glucoside.  Warto zwrócić uwagę na anionowe związki powierzchniowo-czynne, czyli przede wszystkim SLS (Sodium Lauryl Sulfate), SLeS (Sodium Laureth Sulfate), ALS (Ammonium Lauryl Sulfate), MLeS (Magnesium Laureth Sulfate). Związki te zaliczane są do silnie myjących i odtłuszczających, mogą osłabiać i przesuszać skórę i włosy, ponieważ wchodzą w reakcje z białkami, które stanowią ich budulec, jednak nie znaczy to, że trzeba ich KATEGORYCZNIE unikać!

W kosmetykach nie wszystkie tematy można potraktować zero-jedynkowo i tak jest też w przypadku szamponów i zastosowanych w nich substancjach myjących. Patrząc na sam składnik nie jesteśmy w stanie "określić mocy" danego produktu, ponieważ producenci stosują różne techniki na złagodzenie szamponów. Porównanie łagodnych szamponów znajdziesz tutaj. Z najczęściej stosowanych można wymienić:

  • formowanie miceli - micele to nic innego jak sferycznie ułożone cząsteczki substancji myjących. Takie rozwiązanie pomaga znacząco złagodzić proces oczyszczania w porównaniu do zastosowania tych samych substancji w formie monomerów!
  • dodatek substancji nawilżających i łagodzących;
  • dodatek łagodnych detergentów;
  • dodatek substancji re-natłuszczających.

Co więcej, w niektórych przypadkach wskazane jest mocniejsze oczyszczenie skóry głowy by nie doprowadzić do namnażania bakterii, nabudowywania martwych komórek naskórka i produktów pielęgnacyjnych. Jeśli do tego dojdzie to możemy zaobserwować na skórze głowy wypryski, stan zapalny i wzmożone wypadanie włosów.

Ciekawym sposobem na łagodne oczyszczenie i wsparcie dla zastosowanego układu myjącego mogą być także dodatki naturalnych wyciągów min. z mydlnicy lekarskiej czy orzechów piorących. W niektórych szamponach stanowią one bazę produktu np. w szamponach marki Kosmetyki DLA!

Składniki wspierające zdrowie skóry tłustej

W szamponach do włosów przetłuszczających się warto szukać substancji roślinnych, które działają przeciwzapalnie i regulują pracę gruczołów łojowych. Będą to np.

  • drzewo herbaciane (Melaleuca Alternifolia);
  • pokrzywa (Urtica Dioica) i skrzyp polny (Equisetum Arvense), które pomogą także w wypadaniu włosów;
  • aloes (Aloe Barbadensis), ma także właściwości nawilżające;
  • zielona herbata (Camellia Sinensis);
  • rozmaryn (Rosmarinus Officinalis);
  • szałwia (Salvia Officinalis);
  • oregano (Origanum Vulgare);

Substancje te mogą występować w postaci hydrolatów, ekstraktów czy olejków. Oczywiście nie są to wszystkie substancje roślinne, jakie spotkamy w tego typu szamponach. Zarówno zioła jak i pozostałe wyciągi roślinne charakteryzują się szeregiem właściwości mogących pomóc nam pielęgnować skórę głowy – od regulowania pracy gruczołów łojowych po nawilżanie i antyoksydacyjne właściwości czy po prostu wzmacnianie cebulek!

Warto zwrócić też uwagę na pozostałe substancje takie jak:

  • witaminy z grupy B i ich pochodne np. niacynamid (Niacinamide), pantotenian wapnia (Calcium Pantothenate);
  • kwas azeloglicynowy i azeloglicynę (Azelaic Acid, Potassium Azeloyl Diglycinate);
  • węgiel aktywny (Charcoal Powder, Carbon);
  • cynk i jego sole (Zinc Gluconate, Zinc PCA);
  • aminokwasy takie jak biotyna, cysteina, arginina i inne, które nie tylko wzmacniają skórę głowy, ale dodatkowo pomogą lekko unieść włosy u nasadzie, dzięki czemu dłużej zachowają świeży wygląd.

Ciekawym dodatkiem są także wszelkiego rodzaju glinki (Kaolin, Illite, Montmorillonite), które pomagają oczyścić skórę i ją zmatowić. Można je stosować w ramach cotygodniowego peelingu skóry głowy, który oczyści ją i będzie regulował pracę gruczołów łojowych.

Tego unikaj!

Czasem widzimy porady w typu "przetrzymaj przetłuszczającą się skórę głowy" i zdecydowanie ODRADZAMY tego typu działania!

Skórę należy oczyszczać tak często jak tego potrzebuje, a odpowiedni szampon pomoże nam w tym, by mycie było łagodne zarówno dla skóry jak i dla włosów. Jeśli chcecie dodatkowo chronić włosy podczas mycia to polecamy nałożyć na ich dolną część (poniżej ucha) odrobinę odżywki bez silikonów, a następnie umyć i dokładnie wypłukać skórę głowy przed nałożeniem odżywki na koniec. Taka metoda określana jest jako OMO (Odżywka - Mycie - Odżywka).

Wprowadź dobre nawyki

  • Odżywkę nakładamy jedynie na dolną część włosów (poniżej ucha), unikaj nakładania odżywki w pobliżu skóry głowy;
  • Myj włosy zawsze podwójnie;
  • Zmieniaj często poszewkę;
  • Zmieniaj często ręcznik, używaj osobnego do włosów (przewiewnego z gładkiej bawełny lub mikrofibry);
  • Nie "kiś" włosów i skóry w turbanie z ręcznika! Wystarczy kilka minut by odcisnąć włosy z nadmiaru wody, dalsze ich przetrzymywanie może prowadzić do rozwoju drobnoustrojów, które wręcz kochają wilgotne i ciepłe środowisko;
  • Zawsze susz włosy, nie śpij w mokrych i nie czekaj aż same wyschną. Mokre włosy są podatne na uszkodzenia, a wilgotna skóra sprzyja późniejszym problemom;
  • Regularnie stosuj peeling do skóry głowy, który pomoże ją delikatnie oczyścić;
  • Możesz dodatkowo stosować wcierki regulujące.

Włosy przetłuszczające się, mimo że sprawiają właścicielom problemy, w gruncie rzeczy są zdrowe i mocne, bo dzięki temu, że chroni je nadmiar sebum, są mniej podatne na uszkodzenia. A jeśli chcesz zagłębić swoją wiedzę o pielęgnacji włosów to nasz e-book odpowie na wszystkie twoje pytania.

Komentarze

Wcierki do skóry głowy - Czytamy Etykiety

[…] wcierek warto wybrać odpowiedni szampon, który będzie wspierał jej działanie dla skóry tłustej, suchej i z […]

Peeling skóry głowy - Czytamy Etykiety

[…] elementem pielęgnacji, ale może przynieść wiele korzyści, szczególnie jeśli masz problemy z przetłuszczaniem się skóry, łupieżem czy wypadaniem włosów. Regularne stosowanie peelingu pomoże utrzymać skórę głowy […]

Szampony przeciwłupieżowe - Czytamy Etykiety

[…] i stan zapalny skóry głowy. Włosy szybciej się przetłuszczają. Szampony na przetłuszczanie znajdziesz tutaj. Ten rodzaj łupieżu jest spowodowany nadmiernym rozwojem drożdżaków z grupy Malassezia, które […]

Dodaj komentarz