Suszenie – skuteczna metoda utrwalania żywności

Porady zakupowe 07-12-2016
Autor: Agnieszka W. Udostepnij artykuł:
Niektóre produkty spożywcze ulegają zepsuciu dużo szybciej, niż inne. Oczywiście, jest dużo metod utrwalania żywności, dzięki którym możemy przedłużyć jej trwałość. Jedną z nich (w dodatku naturalną) jest suszenie, znane i wykorzystywane od wieków. Jego miłośnicy szczególnie upodobali sobie owoce, warzywa i grzyby - można je suszyć w domowych warunkach, wystarczy tylko przestrzegać paru zasad. Jak to zrobić i jakie korzyści niesie suszenie owoców, przeczytacie poniżej!

Suszenie to proces polegający na usunięciu większej ilości wody z produktu (do kilku lub kilkunastu procent). Ma to na celu zahamowanie rozwoju drobnoustrojów (które wodę wręcz uwielbiają), a co za tym idzie - w żywności nie zachodzą procesy gnilne oraz przemiany enzymatyczne i nieenzymatyczne. Żywność zmniejsza w tym czasie swoją masę oraz objętość. Jak wspominałam wcześniej, suszeniu poddaje się owoce (najróżniejsze - banany, jabłka, gruszki, mango, kiwi, pomarańcza, żurawina) i grzyby, ale także np. ryby i jajka - chociaż w domowych warunkach może to być trudniejsze.

Jak wykonać domowe suszenie owoców?

Wcale nie jest to takie trudne. Pamiętam, że kiedy byłam mała, tata w kuchni rozwieszał grzyby do suszenia na nitkach dookoła rurek od kaloryfera :) dziś wiemy, że wystarczy piekarnik z termoobiegiem - jest to dużo łatwiejsze! Umieszczamy obrane, umyte, pokrojone owoce/grzyby (mniej-więcej jednej wielkości oraz grubości) na blaszce i włączamy piekarnik z termoobiegiem na 80 stopni Celsjusza - kiedy woda wyparuje, na pewno to zauważymy, m.in. po zmniejszeniu objętości owoców.  Nie ma jednej, idealnej temperatury dla wszystkich owoców - zależy ona od zawartości wody w danym produkcie (przykłady znajdziecie na poniższej grafice). Jeśli chodzi o jabłka i gruszki - nie musimy ich obierać. Te skórki i tak zazwyczaj się zjada :) jest też bardziej tradycyjny sposób - suszenie na słońcu. Do tego jednak potrzebujemy odpowiedniej pory roku, temperatury i słońca - lato jednak za nami, więc obecnie nie skorzystamy z tej metody :(

Suszone owoce najlepiej przechowywać w ciemnym miejscu w szczelnych opakowaniach z ograniczonym dostępem wilgoci oraz takich, do których nie dostaną się żadne insekty. Dobrym pomysłem są woreczki próżniowe. Teoretycznie odpowiednio wysuszone i trzymane w odpowiednich warunkach owoce mogą być przechowywane latami! Warto wypróbować ten sposób utrwalania żywności.

suszenie owoców

Przepis na kompot z suszu
Na Święta warto przygotować pyszny kompot z suszu! Przepis jest bardzo prosty! Czego potrzebujemy?
  • 10 dag suszonych jabłek
  • 20 dag suszonych śliwek
  • 10 dag suszonych moreli
  • 10 dag suszonych fig
  • pół pomarańczy
  • 3-4 plasterki cytryny
  • 5 g goździków (opcjonalnie)
Wszystkie składniki wrzucamy do wody i gotujemy przez 25 minut na małym ogniu. W międzyczasie kroimy pomarańczę i cytrynę na plasterki,  dodajemy miód do gotującego się kompotu. Przelewamy gotowy kompot do szklanego naczynia, dodajemy pokrojone owoce i goździki - i gotowe :) smacznego! https://youtu.be/baBATxEK8II

Komentarze

Brak komentarzy pod tym artykułem

Dodaj komentarz