Sosy tatarskie

Autor: Kamila Kweczke Udostepnij artykuł:

Wiadomo, że najlepszym rozwiązaniem są domowe sosy, ale czasem można pójść na skróty :) Dlatego postanowiłam przejrzeć sklepowe sosy tatarskie. 


W poszukiwaniu sosu idealnego

Okazało się, że idealny to będzie tylko ten domowy. Ale znalazłam dwa sosy z przyzwoitym składem, które można kupić z czystym sumieniem. Dla mnie wyznacznikiem był BRAK dodatku soli wapniowo-disodowej EDTA (E 385), której nadmierne spożycie może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie - może prowadzić do zakłócenia równowagi mineralnej, skurczów mięśni, krwiomoczu, uszkodzeń nerek. Zwłaszcza takich sosów nie powinny jeść dzieci! Z tego względu wszystkie sosy z tym dodatkiem otrzymały ocenę negatywną.

Znalazłam dwa sosy, które postanowiłam ocenić pozytywnie: Develey i Madero (z Biedronki, wyprodukowany przez Develey). Jednak zawierają one składniki, które niekoniecznie uważam za potrzebne. Są nimi: skrobia, substancja zagęszczająca: guma ksantanowa, regulator kwasowości: kwas cytrynowy. Dodatkowo sos Madero zawiera aromat. Brawa dla producenta za BRAK dodatku soli wapniowo-disodowej EDTA i substancji konserwujących. Jak widać: DA SIĘ :)

Na ocenę neutralną zasłużył tylko Sos Kielecki tatarski. Nie podoba mi się woda na pierwszym miejscu, ale plus za brak dodatku substancji konserwujących i E 385. W rezultacie przyznałam ocenę neutralną. Pozostałe sosy otrzymały oceny negatywne.

Warto również spojrzeć na to jakie zioła i warzywa zawierają sosy. Zazwyczaj są to: ogórki konserwowe, cebula, pieczarki. Najwięcej warzyw zawierają sosy:

  • Bacówka - 18,5% warzyw plus 0,6% szczypiorku,
  • Ocetix - 16,3% warzyw,
  • Społem Kielce - 16% warzyw,
  • Madero - 13% warzyw.

Jak widzicie tylko dwa sosy zasługują na uwagę. Pozostałe zawierają szkodliwe składniki, dlatego podczas zakupów koniecznie czytajcie etykiety!

 

 

Komentarze

Brak komentarzy pod tym artykułem

Dodaj komentarz