Moduł tworzenia i zarządzania listami zakupowymi jest dostępny
tylko w naszej aplikacji. Zachęcamy do jej odwiedzenia.
Zespół Czytamy Etykiety
Miłośniku soli mam dla Ciebie dobrą informację: szybko możesz się od niej odzwyczaić. Zdecydowanie ciężej jest odzwyczaić się od słodkości... Dlatego zacznij już od dzisiaj! Zamiast soli używaj ziół i zapomnij o solniczce. Zamiast sklepowych gotowych dań - gotuj sam i jedz więcej warzyw. Naprawdę warto!
Spożycie soli w Polsce zmniejszyło się z 15 g na osobę dziennie (w 1998 r.) do około 11 g. Wartość ta obejmuje sól dodawaną do potraw przez nas samych oraz tą "ukrytą" w gotowych potrawach i produktach spożywczych. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nie powinno ono przekraczać 5 g dziennie. Podobno emeryci i renciści solą najwięcej. Zbyt wysokie ilości soli zjadają również dzieci. Winni są dorośli, którzy dosalają potrawy dzieciom ("tfu! jakie to niedobre! muszę to dosolić" - niestety wielu rodziców tak myśli) i pozwalają swoim pociechom na zjadanie słonych przekąsek. A dzieci lubią pochrupać chipsy lub paluszki... Rodzice powinni również pamiętać o tym, że normy spożycia soli dla dzieci i młodzieży są niższe niż dla dorosłych i mieszczą się w przedziale od 1,9 g do najwyżej 3,75 g na osobę dziennie (w zależności od wieku i zapotrzebowania energetycznego).
Nadmiar soli w diecie jest czynnikiem ryzyka:
-nadciśnienia tętniczego (dotyczy około 9 mln osób w Polsce) i jego powikłań (udar mózgu, zawał serca, niewydolność serca i choroby serca i naczyń),
-osteoporozy,
-sprzyja powstawaniu kamieni nerkowych,
-gorszego funkcjonowania płuc u chorych z zapaleniem oskrzeli i z astmą,
-nadwagi i otyłości,
-niektórych chorób nowotworowych: nowotworu żołądka.
Ograniczenie spożycia soli jest najlepszą profilaktyką, ponieważ wyżej wymienione choroby są przyczyną umieralności osób starszych powyżej 60. roku życia i drugą co do ważności u osób młodszych w wieku 15-59 lat. Dodatkowo koszty leczenia tych chorób są ogromne.
Producenci zmniejszają zawartość soli w swoich produktach, co jest bardzo pozytywną informacją. W latach 2005-2014 zawartość soli w zupach w proszku spadła średnio o 28%, a w chipsach – o 30% (jednak nie zalecam spożywania takich produktów). Sami możecie to zaobserwować na powyższej grafice. Być może ta informacja sprawi, że odłożysz np. chipsy z powrotem na sklepową półkę. Zwłaszcza, że wiele osób zjada dużą paczkę chipsów samemu od razu - a według producenta paczka o masie 150 g zawiera pięć porcji. Dlatego w tym przypadku nie sugeruj się ilością soli w porcji, a całym opakowaniu. Najlepiej zrezygnuj ze słonych przekąsek i gotowych dań. Tylko czytanie etykiet może Ci pomóc w wybraniu produktów bardziej korzystnych dla Twojego zdrowia. Jeśli spędzisz więcej czasu w sklepie to być może nie będziesz musiał/-a później go spędzać u lekarza.
Brak komentarzy pod tym artykułem
Dodaj komentarz