SKĄD POCHODZI NASZE JEDZENIE?

Od Redakcji 11-02-2021
Autor: Agnieszka Pocztarska Udostepnij artykuł:

To my klienci, podejmujemy decyzję co na naszym talerzu się znajdzie. I nie ważne gdzie zrobimy zakupy, czy to będzie w małym osiedlowym sklepie, dużym supermarkecie czy na bazarku zawsze powinniśmy zadawać sobie pytanie: Skąd pochodzi nasze jedzenie?” jaką drogę przeszło, aby znaleźć się na naszym stole…

Dlaczego warto przyjrzeć się bliżej pochodzeniu naszego jedzenia? Bo przecież musiało ono być wcześniej hodowane, sadzone, zebrane, opakowane i przewiezione do sklepu, a te wszystko wpływa bezsprzecznie na jakość naszego jedzenia. Podstawowe informacje takie jak pochodzenie żywności, daty spożycia, skład produktu to dane które pozwalają nam ocenić czy produkt jest wart naszego zainteresowania, czy raczej mamy do czynienia z kolejnym trikiem producentów.

My dorośli mamy świadomość jak funkcjonuje nasz świat i przemysł. Jak wygląda praca w rzeźni czy w fabryce na fermie mlecznej, ale dzieci nie mają takiej wiedzy… wyobrażają sobie tylko tą „uśmiechniętą krowę” na polu widzianą w jednej z reklam, dzięki której przecież mają w szklance zdrowe mleko… ale przecież świat nie jest taki kolorowy…

Książka „Skąd pochodzi nasze jedzenie” autorstwa Julii Durr, wydana przez Wydawnictwo SAM, pozwoli dzieciom znaleźć odpowiedzi na wiele stawianych przez nich pytania.

Autorka książki, w każdym z tematów zderzyła ze sobą dwa światy, które dla dziecka nie różnią się niczym na pierwszy rzut oka, a jednak… Jak wygląda pieczenie bułek w fabryce,w porównaniu z wypiekami z piekarni?

- Jak wygląda połów ryb kutrem i na fermie rybnej… to buduje w dzieciach wyobrażenie świata, który dotychczas był dla nich nieznany… otwiera oczy, uczy, a nawet przeraża ( przede wszystkim moje dzieci przejęte były rozdziałem poświęconym mięsie).

Spędziłam z moimi chłopakami parę ciekawych sesji poznając szczegóły procesów produkcyjnych, obserwując drogę pochodzenia rożnych produktów. Książka zainspirowała chłopców do rozwiązania pewnych zagadek detektywistycznych czy sprawdzanie dokładnie etykiety chociażby mleka, odgadując oznaczenia „znaczków” na które wcześniej w ogóle nie zwrócili uwagi…

Najbardziej przejęte był dla nich rozdział poświęcony mięsie – spodziewałam się tego i bardzo się cieszyłam, że mając w planach zmniejszenie ilości jedzenia mięsa na co dzień, będę mogła wesprzeć się książką kiedy będę chciała im wytłumaczyć dlaczego ta decyzja jest dla mnie tak ważna.

Ta książka mocno uświadamia… nie tylko dzieci, nas dorosłych myślę że też… Bo przecież jedzenie etyczne, odpowiedzialne to nie tylko wegetarianizm czy weganizm. To świadome sięganie po produkty i dania, które nie wiążą się z cierpieniem: ani zwierząt, ani ludzi ale także z eksploatacją środowiska nas otaczającego. Mając to na uwadze inaczej będziemy wybierali produkty podczas codziennych zakupów.

Razem z wydawnictwem mamy dla Was niespodziankę. Razem z hasłem: CZYTAMYETYKIETY20 zyskujecie 20% rabatu na wszystkie zakupione książki Wydawnictwa SAM.

Przedsprzedaż książki "Skąd pochodzi nasze jedzenie" startuje dzisiaj i trwa do 22.02.2021 roku. Wydawnictwo przygotowało mnóstwo atrakcji dla dzieci w tym czasie, więc zachęcam Was do odwiedzenia ich Instagrama, Facebooka czy samej strony.

Komentarze

Brak komentarzy pod tym artykułem

Dodaj komentarz