Relaks w wannie

Autor: Justyna Czybier Udostepnij artykuł:

Niewiele jest przyjemniejszych rzeczy niż zanurzenie się w wannie pełnej ciepły i chociaż na chwilę oderwanie od codziennych trosk.

No chyba, że relaks w wannie pełnej pachnącej soli o dobroczynnym działaniu!

Temat aromaterapii w naszych postach się co jakiś czas przewijał – nie raz wspominaliśmy o dobroczynnym działaniu odpowiednich zapachów na nasze ciało i psychikę (a że są one połączone to często oba naraz), dlatego dziś chcieliśmy zaproponować Wam 3 sposoby na relaks z solą do kąpieli Kneipp!

Dlaczego aż 3? W zasadzie pytanie brzmi – dlaczego tylko 3? To w jaki sposób będziemy się relaksować zależy w dużej mierze od tego z czym się mierzymy – i chociaż sama kąpiel i związany z nią rytuał rozluźnia i ułatwia zaśnięcie to jej efekt można wspaniale podkręcić zapachami. Gotowi?

Stres – tu z pomocą przychodzi nam znana od stuleci… lawenda! To chyba jedna z tych roślin, którą kojarzy większość – charakterystyczne fioletowe kwiatki kierują nasze myśli ku polom lawendy w słonecznej Francji, a jej zapach jest intensywny i trudno pomylić go z innym! Lawenda nie tylko łagodzi stany zapalne i świąd skóry, działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo, przyspiesza gojenie się ran czy też stanów ropnych skóry, ale także… uspokaja. Olejek z lawendy działa wyciszająco, zmniejsza stres oraz poczucie lęku, jest świetnym wspomagaczem w walce z bezsennością, działa także wspaniale na odetkanie nosa podczas inhalacji i łagodzi ból głowy – głównym składnikiem aktywnym jest substancja czynna - linalool. Co ważne – działanie uspokajające lawendy nie wiąże się z osłabieniem zdolności motorycznych jak w przypadku niektóry leków – taka niepozorna roślina, a tyle dobra!

Zmęczone, obolałe mięśnie – wysiłek fizyczny, siedzenie w niewygodnej pozycji – to wszystko sprawia, że mięśnie są napięte i obolałe, często opuchnięte i nieprzyjemnie reagujące na dotyk - z pomocą przyjdzie nam arnika górska! Arnika ma żółty kwiatostan – przypomina on lekko rumianek i nagietek, jednak ma zupełnie inny aromat – jest on przyjemny i pikantny, przypomina odrobię cynamon. To właśnie jej kwiaty są surowcem zielarskim, a jej właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne są znane od dawna. Arnikę stosuje się do kojenia obolałych mięśni, gojenia siniaków, zmniejszania obrzęków czy nawet przyspieszenie gojenia wyprysków trądzikowych. Jest to wspaniała roślina dla osób z cerą naczynkową – wzmacnia naczynka, obkurcza je zmniejszając ich widoczność i zaróżowienie skóry, zapobiega ich pękaniu, jej skuteczność potwierdza wytwarzanie na jej bazie preparatów medycznych – maści i żeli, które zaleca stosować się na obrzęki, stłuczenia i krwiaki!

Pierwsze objawy przeziębienia – eukaliptus poleca się! Na pewno kojarzycie te eukaliptusowe sztyfty do nosa mające pomóc odetchnąć pełną piersią w czasie przeziębienia, ale to nie koniec dobroczynnych właściwości rośliny ukochanej przez misie Koala! Olejek ten oprócz ułatwiania oddychania i przyspieszania powrotu do zdrowia będzie wspaniałym dodatkiem do kąpieli – pomoże się uspokoić i oczyścić skórę, ale także wywołuje przyjemne uczucie rozgrzania, poprawia krążenie krwi. Jego wysoka skuteczność przeciwbakteryjna, przeciwgrzybiczna i przeciwwirusowa sprawia, że jest idealnym sprzymierzeńcem w walce z pierwszymi objawami przeziębienia – podczas kąpieli inhalujemy parującą wodę z olejkiem eukaliptusowym, co rozszerza oskrzela i ułatwia usunięcie z nich wydzieliny, udrażnia zatoki i zatkany nos. Możemy go też śmiało polecić każdemu, kto boryka się z problemami skórnymi wywołanymi przez bakterie (np. trądzik) czy grzybicę stóp.

Zmęczenie, znużenie – czasem tak po prostu bywa, praca, obowiązki domowe – niby nic się nie dzieje, ale chciałoby się na chwilę oderwać od tego i zrelaksować. Wtedy z pomocą przyjdzie… aromat kwiatu wiśni! Zapachy kwiatowe są szczególnie popularne wśród Pań, nic dziwnego, działają one odprężająco, zmniejszają napięcie ale także… pomagają zwalczać nieśmiałość, pobudzają i poprawiają samopoczucie. Takie właściwości ma także kwiat wiśni, którego drobne, lekko różowe kwiatki kojarzą nam się najczęściej z wiosną i odrodzeniem. Wspólnie z cytrusami i głębokim aromatem olejku cedrowego dodadzą energii na nowe wyzwania i przywołają uśmiech na usta.

Dlaczego sole Kneipp? Przecież można po protu dodać olejek! To po części prawda, jednak warto zwrócić uwagę na to, że kupując gotowy kosmetyk otrzymujemy go z pewnego źródła, ze znanym dawkowaniem. Olejki eteryczne to bardzo stężone substancje aktywne, które należy odpowiednio dozować – ich zbyt wysokie stężenie w wannie może powodować podrażnienia i alergię zamiast wyciszenia i spokoju.

Ale za stosowaniem soli stoi jeszcze jeden ważny argument i jest nią… sól! Ponieważ sól soli nierówna to w tych produktach zastosowano sole z Luisenhall – jej wyjątkowa struktura sprawia, że jest doskonałym nośnikiem dla substancji aktywnych, co więcej jest to sól bogata w minerały, które wzmacniają skórę, zmniejszają obrzęk i ją detoksykują! Sól ta pochodzi z prastarych źródeł – w miejscu wydobycia 250 milionów lat temu był ocean, który wysechł – dzięki temu jest ona wyjątkowo czysta, pozbawiona zanieczyszczeń przemysłowych i innych związanych z działalnością człowieka, które mogą niestety występować w soli morskiej. Wydobywa się ją na głębokości ponad 450 metrów, a następnie podgrzewa w płaskich naczyniach aż się skrystalizuje – ta metoda nie zmieniła się w Luisenhall od setek lat – miejsce wydobycia soli jest bowiem zabytkiem przemysłowym. Co ciekawe kopalnię można odwiedzać i korzystać z oferowanych na miejscu zabiegów SPA z wykorzystaniem ich soli.

Taki zabieg polecany jest także przy skórze z drobnymi przebarwieniami, cellulitem czy trądzikiem, ale nie tylko. Liczne opracowania wskazują na wyraźną poprawę po zastosowaniu kąpieli solankowych przez osoby z łuszczycą skóry, atopią i alergiami z wypryskiem oraz stanami zapalnymi! Sól po kąpieli pozostawia na ciele delikatną warstwę, która wspomaga nawilżenie i napięcie skóry.

Pamiętaj, żeby przed kąpielą umyć ciało w celu usunięcia pozostałości kosmetyków i przygotowania skóry na kąpiel. Sama kąpiel powinna trwać ok 15-20 minut w temperaturze nie przekraczającej 38°C. Po kąpieli nie spłukuj skóry, ani nie wycieraj jej ręcznikiem – pozwól jej samoistnie wyschnąć z pozostawieniem delikatnego, solnego filmu, który będzie dalej działać na skórze.

Kąpiele solankowe są częścią oferty wielu sanatoriów, ośrodków odnowy biologicznej czy SPA – nie dzieje się tak bez przyczyny, kąpiele te od wielu lat doceniane są ze względu na uzupełnianie niedoborów niektórych minerałów, poprawie krążenia, działanie przeciwbólowe i relaksacyjne. Dzięki soli do kąpieli możesz podobny efekt uzyskać w domowej wannie, a sam zabieg pomoże Ci się wyciszyć i przygotować na kolejne wyzwania! W zasadzie jedyne przeciwwskazania do takich kąpieli to niewydolność krążenia, choroby układu oddechowego (dusznica), choroby serca (przebyty zawał, wady zastawek), czynne nowotwory, gruźlica, głębokie, otwarte rany (w tym rany pooperacyjne) i ciąża.

ŹRÓDŁA:

Kosmetyczne i lecznicze zastosowanie roślin ozdobnych, Andżelika Radosz, Sylwia Klasik-Ciszewska, Katarzyna Duda-Grychtoł; Borgis - Medycyna Rodzinna 1a/2018, s. 65-71

Inhaled linalool-induced sedation in mice, Linck VM, da Silva AL, Figueiró M i wsp.; Phytomed 2009; 16(4):303-7

Arnica montana Stimulates Extracellular Matrix Gene Expression in a Macrophage Cell Line Differentiated to Wound-Healing Phenotype. Marzotto, Marta et al. PloS one vol. 11,11 e0166340. 10 Nov. 2016, doi:10.1371/journal.pone.0166340

Uznane roślinne środki dermatologiczne, Jerzy Lutomski, Borgis - Postępy Fitoterapii 3-4/2002, s. 39-44

Arnica montana L. – a plant of healing: review; Priyanka Kriplani, Kumar Guarve, Uttam S. Baghael; Journal of the Royal Pharmaceutical Society 2017, p. 925-1074

Antioxidant and Antimicrobial Effects of Lemon and Eucalyptus Essential Oils against Skin Floras, Ji Hye Kim, Min Jung Kim, Su Ki Choi, Seung Hee Bae, Sung Kwan An, and Yeong Min Yoon, J. Soc. Cosmet. Scientists Korea Vol. 37, No. 4, December 2011, 303-308

Antimicrobial activity of Eucalyptus citriodora essentialoil#S. Luqman, G. R. Dwivedi, M. P. Darokar,  A. Kalra, S. P. S. Khanuja; International Journal of Essential Oil Therapeutics (2008) 2, 69-75

https://luisenhall.de/ [data dostępu 28.03.2020]

https://mineralne.pgi.gov.pl/balneoterapia.html?id=2458 [data dostępu 28.03.2020]

Bathing in a magnesium‐rich Dead Sea salt solution improves skin barrier function, enhances skin hydration, and reduces inflammation in atopic dry skin, Ehrhardt Proksch, Hans‐Peter Nissen, Markus Bremgartner, Colin Urquhart; International Journal of Dermatology 2005, 44, 151 –157

Rola soli w organizmie człowieka oraz fenomen sodowrażliwości i sodooporności, Zygmunt Zdrojewicz, Sylwia Wasiuk, Monika Wróbel; Borgis - Medycyna Rodzinna 2/2016, s. 75-82

REVIEW PAPER Salt water and skin interactions: new lines of evidence, Jose Manuel Carbajo, Francisco Marave; International Journal of Biometeorology, 62(8), 1345–1360. doi:10.1007/s00484-018-1545-z

Application of concentrated deep sea water inhibits the development of atopic dermatitis-like skin lesions in NC/Nga mice, Jong-Phil Bak, Yong-Min Kim, Jeonghyun Son, Chang-Ju Kim, Ee-Hwa Kim, BMC Complementary  and  Alternative  Medicine201212:108.

Safety Assessment of Polysorbates as Used in Cosmetics, Cosmetic Ingredient Review 2015

Komentarze

Brak komentarzy pod tym artykułem

Dodaj komentarz