Prezentownik dla kobiety tradycyjnej

Autor: krytyk_kosmetyczny Udostepnij artykuł:

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia warto przyjrzeć się dostępnym na rynku produktom kosmetycznym, gdyż mogą one stanowić świetny prezent dla Najbliższych. By okazały się trafionym zakupem, powinny nie tylko pięknie się prezentować i cudownie pachnieć, ale przede wszystkim mieć wartościowe wnętrze. To właśnie dobry skład świątecznych prezentów kosmetycznych zadecyduje o tym, że sprawią obdarowanym wiele radości.


Lawenda jest bardzo cenioną rośliną o szerokim zastosowaniu i licznych właściwościach. Była znana już w starożytności. Wykorzystywano ją w łaźniach do perfumowania wody. Dzisiaj lawenda kojarzy się głównie z Prowansją, ale jej najszlachetniejsze odmiany pochodzą z chorwackiej wyspy Hvar, zwanej „lawendową wyspą”, ponieważ masowa uprawa lawendy jest głównym źródłem dochodu mieszkańców.

Z punktu widzenia kosmetycznego najcenniejszą odmianą jest lawenda wąskolistna (Lavandula Angustifolia). Surowcami są kwiaty oraz pozyskiwany z nich olejek eteryczny, który w aromaterapii uważany jest za jeden z najcenniejszych. Związki aromatyczne w nim zawarte działają relaksująco, odprężająco, wyciszająco i uspokajająco na układ nerwowy. Dlatego po ciężkim dniu warto dodać kilka kropel olejku do kąpieli. Również dlatego olejek ten jest chętnie stosowany do masażu, gdyż łagodzi napięcia i bóle mięśni, a także działa rozkurczowo i przeciwbólowo. Stosowany miejscowo przynosi ulgę w stanach zapalnych, po oparzeniach słonecznych czy po ukąszeniach owadów. Lawenda bywa także składnikiem naturalnych preparatów odstraszających owady.

Olejek lawendowy znajduje zastosowanie w pielęgnacji każdego typu cery. Ze względu na działanie antyoksydacyjne zadba o skórę DOJRZAŁĄ – ujędrni ją i wygładzi. Z uwagi na właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze pomoże skórze TRĄDZIKOWEJ w szybszym gojeniu się zmian zapalnych. Sprawdzi się na cerze TŁUSTEJ, bo zmniejsza wydzielanie sebum i zwęża ujścia gruczołów łojowych. Jest częstym składnikiem kremów do skóry WRAŻLIWEJ, bo działa łagodząco i przyśpiesza regenerację naskórka. Wykorzystywany jest również w kremach pod oczy, gdyż działa przeciwobrzękowo i zmniejsza zasinienia. Znajduje się w preparatach antycellulitowych, ponieważ pobudza krążenie krwi i wzmaga przepływ limfy. Z powodu właściwości przeciwgrzybicznych powszechnie stosowany jest również w kosmetykach do pielęgnacji stóp.

Przyda się również w pielęgnacji włosów. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym wspomoże walkę z łupieżem, złagodzi uczucie swędzenia i ograniczy przetłuszczanie się włosów. Będzie użyteczny przy problemach z włosami cienkimi i osłabionymi, bo pobudza krążenie krwi, a przez to stymuluje wzrost włosów, zmniejsza ich wypadanie i zapobiega nadmiernemu łysieniu.

Olejek lawendowy może być z powodzeniem używany w codziennej pielęgnacji. Należy jednak zachować pewne środki ostrożności. Nie powinny stosować go kobiety będące w pierwszym trymestrze ciąży oraz karmiące piersią. Warto także pamiętać, że lawenda może wywoływać reakcję alergiczną. Pierwszym jej objawem może być nietolerancja zapachowa. Przed użyciem olejku dobrze jest wykonać test skórny – nałożyć niewielką ilość produktu na wewnętrzną stronę przedramienia i odczekać 48 godzin. Jeśli pojawi się czerwony odczyn, swędzenie, wysypka lub jakiekolwiek inne budzące wątpliwości objawy, należy zaprzestać stosowania i udać się do lekarza.

Olejek lawendowy jest składnikiem wielu gotowych preparatów kosmetycznych. Jest nie tylko aktywną substancją o dobroczynnym działaniu, ale stosowany jest również do perfumowania kremów, balsamów, płynów do kąpieli, soli czy mydeł oraz w celu zamaskowania innych, nieprzyjemnych zapachów. W produktach z prezentownika dla tradycjonalistek lawenda stanowi nie tylko przewodnią nutę zapachową, ale ma również realny wpływ na stan skóry.

 

 

Komentarze

Brak komentarzy pod tym artykułem

Dodaj komentarz