Skip to main content

Suszona żurawina

2024-01-17

Porównanie produktów, Zdrowie

Autor: Redakcja Czytamy Etykiety

Czy wiesz, że żurawina to takie nasze polskie superfoods? Czyli produkt napakowany dobrociami 🙂 Najwięcej wartości odżywczych ma żurawina spożywana na surowo lub w formie soku. Do opakowań z suszoną żurawiną dodawany jest niestety zazwyczaj cukier i olej. Najlepszym rozwiązaniem jest więc kupowanie jej w sezonie i mrożenie. Może być wykorzystana do przygotowania deserów, mięsa, […]

Czy wiesz, że żurawina to takie nasze polskie superfoods? Czyli produkt napakowany dobrociami 🙂 Najwięcej wartości odżywczych ma żurawina spożywana na surowo lub w formie soku. Do opakowań z suszoną żurawiną dodawany jest niestety zazwyczaj cukier i olej. Najlepszym rozwiązaniem jest więc kupowanie jej w sezonie i mrożenie. Może być wykorzystana do przygotowania deserów, mięsa, ryb, surówek. Owoce są cierpkie w smaku więc najlepiej w koktajlach łączyć ze słodkimi owocami. Jeśli chodzi jednak o żurawinę suszoną, to udało nam się znaleźć dwie lepsze opcje – sprawdzicie je niżej!


Jak żurawina działa na organizm?

  • reguluje poziom cukru we krwi, działa ochronnie na wątrobę i wspomaga pracę serca,
  • ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze,
  • dzięki zawartości flawonoidów owoce żurawiny wspierają pracę układu krwionośnego. W żurawinie występują takie flawonoidy jak: antocyjany, flawonole oraz proantocyjanidy, które są silnymi antyoksydantami. Żurawina dobrze też znosi wysokie temperatury, dlatego gotowanie nie niszczy zawartych w niej związków bakteriobójczych.
  • działa przeciwzapalnie, chroniąc układ sercowo-naczyniowy. Antyoksydanty zawarte w żurawinie zmniejszają stres oksydacyjny, powodując spadek ciśnienia tętniczego krwi oraz zapobiegając uszkodzeniom ścian naczyń krwionośnych. Związki zawarte w żurawinie powstrzymują tworzenie się zakrzepów i mają korzystny wpływ na rozszerzenie się naczyń krwionośnych. Zmniejszają również ryzyko miażdżycy.
  • składniki zawarte w żurawinie są zdolne do hamowania, a nawet odwracania powstającej płytki nazębnej, która często prowadzi do próchnicy. Owoce żurawiny mogą być również pomocne w stanach zapalnych dziąseł. Wyciąg z żurawiny zmniejsza o 60% osadzanie się na dziąsłach bakterii najczęściej spotykanych w jamie ustnej.
  • dzięki wysokiej zawartości związków antyoksydacyjnych i właściwościom przeciwzapalnym żurawina zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów sutka, okrężnicy, płuc i gruczołu krokowego. Zawarty w żurawinie polifenol – kwas elagowy może powodować destrukcję komórek nowotworowych i eliminować substancje kancerogenne z organizmu.
  • zwalcza infekcje dróg moczowych, hamując rozwój bakterii,  dzięki zawartości tzw. proantocyjanidów, które zapobiegają zagnieżdżaniu się bakterii w błonie śluzowej dróg moczowych. Jest to szczególnie istotne w przypadku kobiet, które częściej zmagają się z tym schorzeniem.
  • ma korzystne działanie w prewencji wrzodów żołądka wywołanych bakterią Helicobacter pylori.
  • dba o prawidłową florę bakteryjną jelit.
Overhead of a bucket of cranberries and a pot full of whole cranberry sauce on a rustic wooden table. Cranberry sauce is a traditional Thanksgiving side dish. Horizontal format.

Żurawina suszona – cukier

Wybierając suszoną żurawinę w sklepie, zwróćcie uwagę na zawartość cukru. Bardzo rzadko można niestety znaleźć żurawinę niesłodzoną (jest ona dużo droższa, najczęściej dostępna w sklepach internetowych), dlatego wybierajcie te, które cukru mają jak najmniej. Powyżej znajdziecie nasze zestawienie – znalazły się dwie opcje, które zamiast cukru mają sok jabłkowy i przez to postanowiłyśmy je troszkę docenić.


AUTOR

Redakcja Czytamy Etykiety

Redakcja Czytamy Etykiety

STRONA INTERNETOWA: https://czytamyetykiety.pl/OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Dla Ciebie, Mamo

69,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024