Skip to main content

Zające, zajączki z czekolady mlecznej

2023-04-02

Porównanie produktów

Autor: Redakcja Czytamy Etykiety

Zając to symbol Wielkanocy, a czekoladowe zajączki są obowiązkowym elementem paczki ze świątecznymi prezentami – również dla najmłodszych. Warto wybrać takie, które będą nie tylko smaczne, ale też będą mieć wysoką jakość. Przyjrzymy się dzisiaj zajączkom z czekolady mlecznej! Zwróćcie uwagę, że świąteczne figurki zazwyczaj owinięte są złotkiem tak, aby zakryć listę składników – celowo czy nie, […]

Zając to symbol Wielkanocy, a czekoladowe zajączki są obowiązkowym elementem paczki ze świątecznymi prezentami – również dla najmłodszych. Warto wybrać takie, które będą nie tylko smaczne, ale też będą mieć wysoką jakość. Przyjrzymy się dzisiaj zajączkom z czekolady mlecznej!


Zwróćcie uwagę, że świąteczne figurki zazwyczaj owinięte są złotkiem tak, aby zakryć listę składników – celowo czy nie, odczytanie często graniczy z cudem. Na szczęście stoimy na straży!

Unikajcie figurek, które mają w składzie E 476, czyli polirycynoloeinian poliglicerolu – jest to zbędny emulgator, bo o ile lecytynę sojową można zrozumieć (dodaje się ją do większości czekolad), o tyle drugi emulgator jest zupełnie zbędny. Emulgatory mają za zadanie utrzymać strukturę mieszaniny poszczególnych składników i zapobiec ich rozwarstwianiu – ich dodatek jest uzasadniony, ale w rozsądnej ilości. Ja jednak, robiąc praktyki w fabryce czekolady, widziałam w jaki sposób “manipuluje się skład” emulgatorami, aby np. ograniczyć dodatek tłuszczu kakaowego. Do niektórych mas czekoladowych (przeznaczonych dla niektórych “koncernów czekoladowych”) dodawało się ich znacznie więcej, niż powinno – i wtedy też można było dodać mniej tłuszczu kakaowego, który jest drogim surowcem. Dzięki temu firmy mają oszczędność, a konsumenci… mniej atrakcyjne smakowo produkty.

Poza tym długoterminowe badania pod kątem szkodliwość E 476 z udziałem zwierząt wykazały powiększenie ich wątroby oraz nerek (przy dawkach 5 i 10%), jednak zostało to wytłumaczone jako odpowiedź na zwiększone obciążenie tych organów. Należy wziąć poprawkę na to, że zostały one przeprowadzone w latach 60. i 70. ubiegłego wieku i uważam, że powinno się je uaktualnić… Aby uniknąć obaw, bezpieczniej jest wybrać figurkę bez tego dodatku.

Kryteria oceny

  • pozytywna dla figurek z idealnym składem oraz z jednym zbędnym składnikiem (zazwyczaj lecytyną).
  • neutralna dla figurek z 2-3 zbędnymi składnikami.
  • negatywna dla figurek zawierających więcej zbędnych składników – emulgator E 476, oleje roślinne inne niż kakaowy.


AUTOR

Redakcja Czytamy Etykiety

Redakcja Czytamy Etykiety

STRONA INTERNETOWA: https://czytamyetykiety.pl/OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Dla Ciebie, Mamo

69,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024