Skip to main content

Świece zapachowe

2023-11-23

Porównanie produktów

Autor: Patrycja Rojek

Świece to ładna i pachnąca ozdoba domu przez cały rok, ale największym zainteresowaniem cieszą się w okresie jesienno-zimowym. Mamy mnóstwo opcji do wyboru, świece sojowe, rzepakowe, słonecznikowe, z wosku pszczelego i bardzo często spotykane świece z parafiny. Jaką więc świece wybrać?

Ciepły blask świecy i przyjemny aromat umilają nam dzień i pomagają wprowadzić się w odpowiedni nastrój, nie tylko od święta! Większość świec jest zapakowana w ładne słoiczki, ceramikę, a nawet znajdziemy takie w łupinie kokosa, dlatego będą cieszyć oko zarówno jako ozdoba domu, jak i świetnie nadadzą się jako prezent!

Świece parafinowe

Najczęściej spotykanymi rodzajami świec są świece parafinowe, jednak nie jest to najlepszy wybór. Dlaczego? Jest to surowiec nieekologiczny, świece te często są barwione i podczas ich spalania mogą uwalniać się szkodliwe substancje. Część osób skarży się, że przy paleniu tego typu świec odczuwa nieprzyjemne zawroty głowy, ból czy duszności. Parafina jest też tanim surowcem, mimo to ceny świec z niej wykonanych są często zawyżone.

Świece sojowe, rzepakowe, słonecznikowe

Wśród roślinnych świec najbardziej popularne są świece sojowe, ale na rynku mamy też świece z wosku rzepakowego czy słonecznikowego- jeśli produkowane są lokalnie tym bardziej super! Przewagą świec z naturalnych wosków jest też niższa temperatura spalania, przez co wystarczają nam na dłużej, nie kopcą, nie wydzielają tyle sadzy co świece parafinowe (która później osadza się na meblach czy tkaninach) i są bezpieczne dla zdrowia.

Nie każdy lubi i może otaczać się zapachami. Producenci wychodzą więc naprzeciw i na rynku mamy też dostępnych wiele świec bezzapachowych. Jest to idealna opcja dla osób z alergiami, które są miłośnikami żaru świec i klimatu, który stwarzają.

Świece z wosku pszczelego

Innym popularnym rodzajem wosku jest wosk pszczeli, jednak nie jest to rozwiązanie akceptowane przez wegan, więc jeśli kupujemy świece na prezent warto upewnić się, czy obdarowana osoba akceptuje ten surowiec! Świece te poprawiają jakość powietrza i eliminują nieprzyjemne zapachy (w tym zapach dymu tytoniowego). Ich zapach jest w pełni naturalny, delikatny, miodowy.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Knot- w miarę możliwości wybierajmy knot bawełniany nasączany woskiem roślinnym lub drewniany, którego dodatkową zaletą jest wydawanie przyjemnych dźwięków przypominających palenie drewna w kominku. Warto zwrócić też uwagę na zapachy-olejki eteryczne to wbrew pozorom nie najlepsze rozwiązanie, ponieważ mają one niską temperaturę spalania. Świetne wybór to olejki przeznaczone do użytku w świecach i posiadające certyfikat IFRA.

By dłużej cieszyć się swoją ulubioną świecą warto zwrócić uwagę na zjawisko jakim jest tunelowanie, które niestety skraca żywotność naszej ulubionej świecy. Tunelowanie to nic innego jak tworzenie się wgłębienia w okolicy knota i osadzanie nadmiaru wosku na ściankach. Przy pogłębianiu się zjawiska może dość do zalania płomienia woskiem i jego zagaszenia. By tego uniknąć pamiętajmy o zapalaniu świecy na nie krócej niż do rozpuszczenia się całego wosku na wierzchu, dzięki temu po zgaszeniu utworzy on równą warstwę.

Ostatni, ale nie mniej ważny aspekt to bezpieczeństwo stosowania świec. Pamiętaj by nigdy:

-nie zostawiać zapalonej świecy bez nadzoru,

-nie przenosić zapalonej świecy

-nie dotykać zapalonej świecy i opakowania chwilę po jej zgaszeniu,

-trzymać zarówno zapaloną świecę jak i zapałki z dala od dzieci i zwierząt domowych.


AUTOR

Patrycja RojekOPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Dla Ciebie, Mamo

69,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024