Skip to main content

Świece zapachowe z wosku sojowego, rzepakowego i pszczelego

2022-12-18

Porównanie produktów

Autor: Karolina Kosmala

Świece to ładna i pachnąca ozdoba domu przez cały rok, ale największym zainteresowaniem cieszą się w okresie zimowo-jesiennym.

Ciepły blask świecy i przyjemny aromat umilają nam dzień i pomagają wprowadzić się w odpowiedni nastrój, nie tylko od święta!


Przy wyborze świecy warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Oczywiście sporo zależy też od tego czy świecę wybieramy dla siebie czy na prezent. W obu przypadkach będziemy nieco inaczej patrzeć na… opakowanie. Na szczęście większość świec obecnie jest zapakowanych w ładne słoiczki lub ceramikę, dlatego będą cieszyć oko zarówno jako ozdoba domu, jak i świetnie nadadzą się jako prezent!

Kolejną kwestią są użyte materiały. Część osób skarży się, że przy paleniu świec odczuwa nieprzyjemne zawroty głowy, ból czy duszności. Może tak się dziać ponieważ większość świec robionych jest z parafiny. Jest to surowiec po pierwsze nieekologiczny, a po drugie podczas jego spalania mogą uwalniać się szkodliwe substancje porównywalne do… palenia papierosów czy smogu. Parafina jest też bardzo tanim surowcem, dlatego zdecydowanie warto zwrócić uwagę na ten aspekt by zwyczajnie… nie przepłacać.

Przewagą świec z naturalnych wosków np. sojowego czy rzepakowego jest też niższa temperatura spalania i przez to wystarcza nam na dłużej. Innym popularnym rodzajem wosku jest wosk pszczeli, jednak nie jest to rozwiązanie akceptowane przez wegan, warto upewnić się czy obdarowana osoba akceptuje ten surowiec! Dodatkowo przy spalaniu świec z naturalnych surowców wydziela się mniej sadzy (która później osadza się na meblach czy tkaninach).

Warto zwrócić też uwagę na knot – w miarę możliwości wybierajmy knot bawełniany nasączany woskiem roślinnym lub drewniany, którego dodatkową zaletą jest wydawanie przyjemnych dźwięków przypominających palenie drewna w kominku.

Jak prawidłowo palić naturalne świece?

Świece stanowią świetne rozwiązanie na ocieplenie naszego domu, nadanie mu przyjemnego aromatu i pomagają nam się zrelaksować lub dodać sobie energii (jeśli tego potrzebujemy).

By dłużej cieszyć się swoją ulubioną świecą warto zwrócić uwagę na zjawisko jakim jest tunelowanie, które niestety skraca żywotność naszej ulubionej świecy. Tunelowanie to nic innego jak tworzenie się wgłębienia w okolicy knota i osadzanie nadmiaru wosku na ściankach. Przy pogłębianiu się zjawiska może dość do zalania płomienia woskiem i jego zagaszenia.

By go uniknąć pamiętajmy o zapalaniu świecy na nie krócej niż do rozpuszczenia się całego wosku na wierzchu, dzięki temu po zgaszeniu utworzy on równą warstwę.

Jeśli świeca nadal tuneluje możecie wypróbować jedną z metod:

  • rozpalanie świecy owiniętej folią aluminiową – dzięki czemu ciepło równomiernie się rozkłada wewnątrz i wosk topi się w całej objętości świecy. Folię można usunąć po roztopieniu się wosku,
  • ręczne usunięcie nadmiaru wosku ze ścianek – dzięki temu nie będzie on spływał na knot po rozpaleniu świecy i problem nie będzie się pogłębiać,
  • wstawienie świecy do kąpieli wodnej, która upłynni wosk i wyrówna jego poziom
  • dobór świec w węższych opakowaniach zamiast pękatych słojów – im więcej wosku tym trudniej rozprowadza się temperatura, część producentów niweluje ten problem dodając dodatkowe knoty przy szerokich świecach.

Ostatni, ale nie mniej ważny aspekt to BEZPIECZEŃSTWO stosowania świec.

Pamiętaj by nigdy:

  • nie zostawiać zapalonej świecy bez nadzoru,
  • nie przenosić zapalonej świecy,
  • nie dotykać zapalonej świecy i opakowania chwilę po jej zgaszeniu,
  • trzymać zarówno zapaloną świecę jak i zapałki z dala od dzieci i zwierząt domowych.

AUTOR

Karolina Kosmala

Jestem Biotechnologiem i wielka pasjonatką kosmetyków. Zajmuję się analizowaniem składów oraz wpływem poszczególnych substancji na całość produktu, a ponadto uwielbiam sprawdzać działanie kosmetyków na własnej skórze. Od ponad 5 lat prowadzę bloga beautylover.pl oraz Instagram @beauty_lover_blog. Interesuję się tematyką true crime. Bardzo dużo czasu spędzam z mężem oraz córeczką, wspólnie uwielbiamy podróżować i odkrywać nowe miejsca.

STRONA INTERNETOWA: http://www.beautylover.pl/OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Dla Ciebie, Mamo

69,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2023