Skip to main content

Napoje owsiane – zestawienie

2023-08-22

Porównanie produktów

Autor: Redakcja Czytamy Etykiety

Coraz więcej osób korzysta z napojów roślinnych. Jedni ze względu na nietolerancje i alergie pokarmowe, inni wybierają weganizm, a jeszcze inni po prostu lepiej się czują, gdy nie jedzą nabiału (np. mają wtedy lepszą cerę). Przy wyborze swojego ulubionego zawsze warto zwracać uwagę na jego skład. Jak powinien wyglądać skład dobrego napoju owsianego? Baza owsiana […]

Coraz więcej osób korzysta z napojów roślinnych. Jedni ze względu na nietolerancje i alergie pokarmowe, inni wybierają weganizm, a jeszcze inni po prostu lepiej się czują, gdy nie jedzą nabiału (np. mają wtedy lepszą cerę). Przy wyborze swojego ulubionego zawsze warto zwracać uwagę na jego skład.


Jak powinien wyglądać skład dobrego napoju owsianego?

  • Baza owsiana – dobrze, by napój miał co najmniej 10% wsadu owsianego.
  • Cukier – warto wybierać te bez dodanego cukru lub substancji słodzących.
  • Dodatki do żywności – w napojach roślinnych niepotrzebne są żadne dodatkowe składniki oprócz tych bazowych. Jeśli widzisz w składzie fosforany, maltodekstrynę czy emulgatory, to lepiej poszukaj wersji bez nich.
  • Fortyfikacja w wapń – kiedy napoje roślinne zastępują u Ciebie klasyczne mleko, to ważne jest, by wybierać wtedy opcje wzbogacone w wapń. Tego składnika może brakować na diecie bez nabiału, więc sięgaj po roślinne alternatywy bogate w ten składnik.

Czym wyróżnia się napój owsiany?

Ma najwięcej błonnika ze wszystkich roślinnych napojów. Jest naturalnie słodki, dlatego świetnie sprawdzi się do dań na słodko lub kawy – można będzie wtedy zrezygnować z dosładzania lub po prostu dodać mniej słodzika/cukru. Zawiera beta-glukany, które wspierają pracę układu krążenia. W jelitach wiążą się z cholesterolem i dzięki temu obniżają jego wchłanianie.

Napój owsiany nie jest trudny do przygotowania w domu, jednak nie każdy ma czas i ochotę na takie zabawy 😉 Na szczęście obecnie w sklepach jest ogromny wybór tego typu produktów i spora część ma dobre składy. Dlatego znalezienie swojego ulubionego o dobrej jakości nie powinno być trudne.

Kryteria oceny

  • Ocenę pozytywną otrzymały napoje, które mają podstawowy skład. Zdecydowałam się przyznać ocenę pozytywną napojom, które mają w składzie gumę gellan – jest to składnik zaznaczony jako zbędny, ale też jest zupełnie nieszkodliwy i bezpieczny. Dlatego jeśli napoje mają skład bez zarzutów, a zawierają gumę gellan, to również są to dobre wybory. Ocenę pozytywną mają nie tylko te fortyfikowane w wapń, ale również te bez wapnia, ponieważ nie każdy musi ten składnik dostarczać w napoju roślinnym. Jeśli jecie nabiał, a napój roślinny wybieracie tylko od czasu do czasu dla smaku, to nie musicie koniecznie wybierać tego z wapniem.
  • Ocenę neutralną uzyskały napoje, które mają w składzie fosforan potasu. Ilości fosforanu w takim napoju nie są ogromne, ale jednak warto zwracać uwagę na ich podaż w diecie. Nadmiar może obniżać przyswajalność niektórych składników mineralnych (m.in. wapnia). Dlatego jeśli mamy wybór między produktami z fosforanami, a tymi bez, to lepiej sięgać po tą drugą opcję.
  • Ocenę negatywną uzyskał jedynie jeden napój, który w składzie ma fosforany na dwóch miejscach, bez czego zupełnie można by było się obejść (co pokazują inne napoje). Pamiętajcie, że to nie jest bardzo zły produkt! Między innymi napojami owsianymi wypada najsłabiej, jednak wszystko jest kwestią całości odżywiania. Jeśli raz dziennie wpada u Was kawa z takim napojem, to nic się nie stanie i nie musicie z niego rezygnować 🙂 Tylko warto kontrolować ilość i raczej nie opierać się głównie na takim napoju.

AUTOR

Redakcja Czytamy Etykiety

Redakcja Czytamy Etykiety

STRONA INTERNETOWA: https://czytamyetykiety.pl/OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Kosmetyczne gwiazdy Plebiscytu Czytamy Etykiety

79,00 zł


Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024