Masy kajmakowe

Kategoria: Porównanie produktów


Masy kajmakowe są częścią wielu pysznych deserów, w tym wielkanocnych mazurków. Kajmak powstaje podczas gotowania mleka lub śmietanki z cukrem. Innym sposobem na uzyskanie tej słodkiej masy jest gotowanie przez 3-4 godziny puszki ze słodzonym mlekiem skondensowanym.


Kajmak idealny

Jeśli nie masz czasu ani chęci na zrobienie domowej masy kajmakowej to dobrym rozwiązaniem jest zakup gotowego kajmaku. Skład idealny to dla mnie mleko i/lub śmietanka z cukrem. Omówię po kolei wszystkie produkty:

  • SM Gostyń – to skład idealny: mleko i cukier. Bardzo mnie cieszy, że nie jest to mleko odtłuszczone ani w proszku.
  • Polder – skład jest dobry. Brawa za zastosowanie mleka pełnego! W tym produkcie podoba mi się również jego szklane opakowanie. Z chęcią spróbowałabym tego kajmaku!
  • Helio – nie podoba mi się mleko odtłuszczone w proszku i woda. Myślę, że ta masa nie może być zbyt smaczna –  ale jej nie próbowałam, więc to tylko przypuszczenia.
  • Bakallino – kolejna masa kajmakowa z Biedronki, ale z kiepskim składem. Nic tu nie jest takie jak być powinno. Oleje roślinne, odtłuszczone mleko w proszku, emulgator – to nie jest ani smaczne, ani zdrowe!
  • Bakalland – taka popularna marka i taki kiepski produkt… Najgorszy ze wszystkich sklepowych mas kajmakowych. Zdecydowanie apeluję o zmianę jego składu na lepszy!

AUTOR

Kamila

Jestem absolwentką Wydziału Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie ze specjalizacją Żywienie Człowieka z Dietetyką. Na co dzień czytam dla Was etykiety, a w wolnej chwili stawiam na kryminały :) Gdy tylko mam czas uciekam w góry, gdzie "ładuję swoje baterie".

Brak komentarzy
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W trosce o Twoje zdrowie

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką plików cookies.