Skip to main content

Lody waniliowe w czekoladzie (na patyku)

2023-06-04

Porównanie produktów

Autor: Redakcja Czytamy Etykiety

Do lata już naprawdę niedaleko – czas leci szybko i ani się obejrzymy, zastaną nas ciepłe dni. Gdy jest ciepło, wielu z nas sięga po zimne, słodkie przekąski. Dziś przyjrzymy się waniliowym lodom na patyku w polewie czekoladowej. Na co zwracać uwagę przy wyborze? Przy ocenie zwracałyśmy uwagę na kilka czynników. Dużym zaskoczeniem było to, […]

Do lata już naprawdę niedaleko – czas leci szybko i ani się obejrzymy, zastaną nas ciepłe dni. Gdy jest ciepło, wielu z nas sięga po zimne, słodkie przekąski. Dziś przyjrzymy się waniliowym lodom na patyku w polewie czekoladowej. Na co zwracać uwagę przy wyborze?


Przy ocenie zwracałyśmy uwagę na kilka czynników. Dużym zaskoczeniem było to, że każdy z nich ma naturalne aromaty wanilii lub ekstrakt z niej. Nie ma tu lodów “o smaku waniliowym” – które mają wyłącznie sztuczny aromat (wanilinę) zamiast wanilii. Duży plus. Nawet jeśli wanilii są malutkie procenty… to już zawsze coś 🙂

Patrzyłyśmy m.in. na skład czekolady – czy zawiera E 476 i tłuszcze roślinne inne, niż kakaowy. W przypadku, kiedy tłuszcz roślinny występuje w składzie przed kakaowym, nie mamy już do czynienia z czekoladą – a z polewą o smaku czekoladowym. Wśród lodów w zestawieniu mamy taki przykład – Top Milker – w polewie mlecznej z dodatkiem czekolady. Trzeba dodać, że w takim przypadku, producent na opakowaniu nie może użyć sformułowania “czekolada” ani w żaden sposób sugerować, że ma się do czynienia z prawdziwą czekoladą.

Praktycznie wszystkie lody mają w składzie emulgatory i stabilizatory – więcej lub mniej, ale zazwyczaj producenci muszą coś dodać. Ze stabilizatorów mamy m.in. gumę guar, mączkę chleba świętojańskiego, karagen, cytryniany sodu, dekstrozę – natomiast jako emulgatory dodaje się lecytyny, E 476 czyli polirycynooleinian poliglicerolu, a także mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych.

Jak by komuś było mało dodatków, to jeszcze mamy tutaj – prócz cukru białego – także cukier pod innymi postaciami. Są tu m.in. syrop glukozowo-fruktozowy, glukozowy, czysta glukoza lub trochę lepsze alternatywny – syrop ryżowy czy pszenny. W niektórych mamy – łącznie z cukrem – po 3 “źródła” cukru. Zwracajcie uwagę na to, co kupujecie sobie i swoim dzieciom!


AUTOR

Redakcja Czytamy Etykiety

Redakcja Czytamy Etykiety

STRONA INTERNETOWA: https://czytamyetykiety.pl/OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Kosmetyczne gwiazdy Plebiscytu Czytamy Etykiety

79,00 zł


Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024