Skip to main content

Kalendarze adwentowe

2023-11-24

Porównanie produktów

Autor: Redakcja Czytamy Etykiety

Też z niecierpliwością czekacie na Święta? Kalendarze adwentowe umilają czas oczekiwania na nie 🙂 Najpopularniejsze zawierają czekoladki – i nic w tym dziwnego, bo kto nie lubi czekolady? W zestawieniu znajdziecie kilka wartościowych opcji. Bo przecież można umilać sobie czas również bardziej wartościowymi produktami! Czekolady z logo Fairtrade, UTZ Certified, Rainforest Alliance Polecamy m.in. markę […]

Też z niecierpliwością czekacie na Święta? Kalendarze adwentowe umilają czas oczekiwania na nie 🙂 Najpopularniejsze zawierają czekoladki – i nic w tym dziwnego, bo kto nie lubi czekolady? W zestawieniu znajdziecie kilka wartościowych opcji. Bo przecież można umilać sobie czas również bardziej wartościowymi produktami!


Czekolady z logo Fairtrade, UTZ Certified, Rainforest Alliance

Polecamy m.in. markę Eza, ponieważ nie dość, że skład produktów, które mają w ofercie jest idealny, to jeszcze posiadają logo Fairtrade (Sprawiedliwy Handel). Co to oznacza? Kupując produkty z logo Sprawiedliwego Handlu macie pewność, że drobni rolnicy i wytwórcy rękodzieła otrzymują godziwe wynagrodzenie, dlatego mogą pokrywać koszty produkcji, utrzymywać rodziny i opłacać edukację dzieci. Przede wszystkim wiecie, że żadne dziecko nie zostało zmuszone do pracy. Ponadto macie pewność, że zostały zastosowane naturalne metody produkcji. Fairtrade kładzie nacisk na wzmocnienie pozycji drobnych producentów. Jest jedynym certyfikatem, który zapewnia cenę minimalną określoną tak, aby całkowicie pokryła koszt zrównoważonej produkcji.

Oczywiście wszystkie popularne czekolady sklepowe nie posiadają tego logo. Ale możecie spotkać się z certyfikatem UTZ, który dotyczy upraw kawy, herbaty, kakao. Jeśli znajdziecie czekoladę z tym certyfikatem to znaczy, że kakao pochodzi ze zrównoważonego rolnictwa. Plantatorzy uczą się jak uprawiać kakao profesjonalnie (z poszanowaniem natury i w trosce o środowisko) i efektywnie, dzięki czemu uzyskują lepsze zbiory (wysokiej jakości) i zarobki. To oznacza poprawę bytu ich rodzin. Ponadto zrównoważone rolnictwo przyczynia się do ochrony zasobów naturalnych Ziemi. UTZ Certified ma kryteria dla końcowych produktów, dlatego można mieć pewność, że czekolady z tym logo powstały z wysokiej jakości kakao. Takie certyfikaty widziałam m.in. na czekoladach w Lidlu.

Kolejnym logo, które można znaleźć na czekoladowych produktach to certyfikat Rainforest Alliance – łatwo można go rozpoznać, ponieważ w logo ma żabę. Rainforest Alliance powstał jako odpowiedź na potrzebę ochrony lasów deszczowych i różnorodności biologicznej. Dlatego koncentruje się na obszarach, gdzie przyroda jest zagrożona, a nie na grupach społecznych. Takie logo widziałam m.in. na lodach Magnum.

Kryteria oceny

  • Pozytywna – otrzymały ją czekoladki ze składem idealnym albo dobrym (zawierające lecytynę). Oczywiście nie obniżamy tutaj oceny za obecność cukru – w końcu taką małą czekoladkę je się raz dziennie, a niestety jeszcze na rynku nie ma zbyt wielu opcji bez cukru. Za to musimy pochwalić wegański kalendarz Super Fudgio, bo jako jedyny w tym zestawieniu zamiast cukru ma erytrytol. Brawo! I oby więcej takich opcji 🙂
  • Neutralna – dla czekoladek zawierających dwa lub trzy zbędne składniki, czyli np. tłuszcze roślinne inne niż kakaowy, emulgator E 476.
  • Negatywna – otrzymały ją jedynie czekoladki od Wedla. Mają one sporo niepotrzebnych dodatków, m.in. tłuszcz palmowy, syrop glukozowy, maltodekstrynę czy E 476.

AUTOR

Redakcja Czytamy Etykiety

Redakcja Czytamy Etykiety

STRONA INTERNETOWA: https://czytamyetykiety.pl/OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Dla Ciebie, Mamo

69,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024