Skip to main content

Kalendarze adwentowe

2021-11-22

Porównanie produktów

Autor: Kamila Kweczke

Też z niecierpliwością czekacie na Święta? Kalendarze adwentowe umilają czas oczekiwania na nie 🙂 Najpopularniejsze zawierają czekoladki. Nic dziwnego, bo kto nie lubi czekolady? W zestawieniu znajdziecie listek obok produktów, które nie zawierają dodatku mleka – są odpowiednie dla osób będących na diecie wegańskiej, a także dla osób nie mogących spożywać mleka. Czekolady z logo […]

Też z niecierpliwością czekacie na Święta? Kalendarze adwentowe umilają czas oczekiwania na nie 🙂 Najpopularniejsze zawierają czekoladki. Nic dziwnego, bo kto nie lubi czekolady? W zestawieniu znajdziecie listek obok produktów, które nie zawierają dodatku mleka – są odpowiednie dla osób będących na diecie wegańskiej, a także dla osób nie mogących spożywać mleka.


Czekolady z logo Fairtrade, UTZ Certified, Rainforest Alliance

W przypadku kalendarzy to niestety ciężko o takie z dobrym składem. W popularnych sklepach nie znalazłam żadnych, które miałyby pozytywny skład. Wszystkie zawierały zbędny składnik bądź składniki – więcej na ten temat przeczytacie tutaj – klik. Mam nadzieję, że po prostu nie dotarłam do tych dobrych i że w Waszej okolicy jest lepiej. Jednak zawsze można je zamówić w sklepie internetowym. Polecam markę Eza, ponieważ nie dość, że skład produktów, które mają w ofercie jest idealny to jeszcze posiadają logo Fairtrade (Sprawiedliwy Handel). Co to oznacza? Kupując produkty z logo Sprawiedliwego Handlu macie pewność, że drobni rolnicy i wytwórcy rękodzieła otrzymują godziwe wynagrodzenie, dlatego mogą pokrywać koszty produkcji, utrzymywać rodziny i opłacać edukację dzieci. Przede wszystkim wiecie, że żadne dziecko nie zostało zmuszone do pracy. Ponadto macie pewność, że zostały zastosowane naturalne metody produkcji ? Fairtrade kładzie nacisk na wzmocnienie pozycji drobnych producentów. Jest jedynym certyfikatem, który zapewnia cenę minimalną określoną tak, aby całkowicie pokryła koszt zrównoważonej produkcji.

Oczywiście wszystkie popularne czekolady sklepowe nie posiadają tego logo. Ale możecie spotkać się z certyfikatem UTZ, który dotyczy upraw kawy, herbaty, kakao. Jeśli znajdziesz czekoladę z tym certyfikatem to oznacza to, że kakao pochodzi ze zrównoważonego rolnictwa. Plantatorzy uczą się jak uprawiać kakao profesjonalnie (z poszanowaniem natury i w trosce o środowisko) i efektywnie, dzięki czemu uzyskują lepsze zbiory (wysokiej jakości) i zarobki. To oznacza poprawę bytu ich rodzin. Ponadto zrównoważone rolnictwo przyczynia się do ochrony zasobów naturalnych Ziemi. UTZ Certified ma kryteria dla końcowych produktów, dlatego można mieć pewność, że czekolady z tym logo powstały z wysokiej jakości kakao. Takie certyfikaty widziałam m.in. na czekoladach w Lidlu.

Kolejnym logo, które można znaleźć na czekoladowych produktach to certyfikat Rainforest Alliance – łatwo można go rozpoznać, ponieważ w logo ma żabę. Rainforest Alliance powstał jako odpowiedź na potrzebę ochrony lasów deszczowych i różnorodności biologicznej. Dlatego koncentruje się na obszarach, gdzie przyroda jest zagrożona, a nie na grupach społecznych. Takie logo widziałam m.in. na lodach Magnum.

Kryteria oceny

  • pozytywna – otrzymały ją czekoladki ze składem idealnym albo dobrym (zawierające lecytynę). Polecam markę Plamil So Free – bardzo dobre składy, jestem pozytywnie zaskoczona (na pewno można je kupić w sklepach internetowych, można poszukać również w sklepach ze zdrową żywnością). W Empiku można kupić czekoladki (wegańskie) od Super Fudgio, w Carrefourze – Friedel, w Biedronce kalendarz Magnetic. Pozytywnie oceniłam również Chocolissimo, ale nie wszystkie ich kalendarze mają składy idealne. Ciekawą opcją jest kalendarz Moo free, ponieważ cukier został zastąpiony ksylitolem. I jeszcze batoniki od Mixit (dostępne w sklepie internetowym) – większość z nich ma skład idealny, ale kilka zawiera zbędne składniki (jednak i tak uważam, że jest to ciekawa alternatywa dla czekoladek).
  • neutralna – dla czekoladek zawierających dwa zbędne składniki, czyli np. tłuszcze roślinne inne niż kakaowy, emulgator (lecytyny i E 476).
  • negatywna – otrzymały ją czekoladki zawierające zarówno tłuszcze roślinne inne niż kakaowy oraz emulgator E 476

AUTOR

Kamila Kweczke

Jestem absolwentką Wydziału Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie ze specjalizacją Żywienie Człowieka z Dietetyką. Na co dzień czytam dla Was etykiety, a w wolnej chwili stawiam na kryminały :) Gdy tylko mam czas uciekam w góry, gdzie "ładuję swoje baterie".OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Dla Ciebie, Mamo

69,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

54,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci pierwszych rozdziałów nowego e-booka "Mniejscożercy". Dowiesz się z niego więcej na temat różnych rodzajów diet wegetariańskich, suplementacji oraz sposobów na ograniczenie mięsa w codziennym jadłospisie.

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2022