Skip to main content

Jak wybrać majonez wysokiej jakości? Zestawienie majonezów

2023-03-16

Porównanie produktów

Autor: Redakcja Czytamy Etykiety

Sól wapniowo-disodowa EDTA (E 385) Zdecydowana większość sklepowych majonezów zawiera sól wapniowo-disodową EDTA (E 385, pełna nazwa brzmi: sól wapniowo-disodowa kwasu etylenodiaminotetraoctowego). Nie bez powodu zwróciłam uwagę na ten syntetyczny przeciwutleniacz. Charakteryzuje go zdolność wiązania jonów metali wielowartościowych, przez co zwiększa trwałość produktów. Zapobiega zmianom barwy wywołanym obecnością jonów żelaza, miedzi, manganu i cynku, dlatego […]

Sól wapniowo-disodowa EDTA (E 385)

Zdecydowana większość sklepowych majonezów zawiera sól wapniowo-disodową EDTA (E 385, pełna nazwa brzmi: sól wapniowo-disodowa kwasu etylenodiaminotetraoctowego). Nie bez powodu zwróciłam uwagę na ten syntetyczny przeciwutleniacz. Charakteryzuje go zdolność wiązania jonów metali wielowartościowych, przez co zwiększa trwałość produktów. Zapobiega zmianom barwy wywołanym obecnością jonów żelaza, miedzi, manganu i cynku, dlatego stosowany jest w konserwach warzywnych i kompotach. Działa synergicznie z innymi przeciwutleniaczami oraz substancjami konserwującymi. Wykazuje również działanie bakteriostatyczne. Bierze także udział w zachowaniu klarowności win i napojów. Ale przede wszystkim znajduje zastosowanie w produkcji sosów, dresingów, majonezów i sałatek warzywnych. Niestety istnieją doniesienia, iż sól wapniowo-disodowa EDTA spożywana w nadmiernych ilościach może prowadzić do zakłócenia równowagi mineralnej i skurczów mięśni.

Niektóre majonezy zawierają również substancje konserwujące: sorbinian potasu i benzoesan sodu. Takie produkty powinny zostać na sklepowej półce. Zauważyłam również, że majonezy w plastikowych tubach (często nazywają się „kanapkowy” lub „sałatkowy”) mają o wiele gorszy skład w porównaniu do tych w szklanych słoiczkach. Zdarza się, że majonezy zawierają substancje zagęszczające, ale dobry produkt ich nie potrzebuje.

Majonezy z dobrym składem

Tak naprawdę niewiele jest w sprzedaży majonezów wartych Twojej uwagi. Wysokiej jakości majonez nie będzie zawierać soli wapniowo-disodowej EDTA, konserwantów ani zagęstników. Na szczęście udało mi się znaleźć godny polecenia produkt. Jest nim Majonez naturalny Białuty. Jego skład przedstawia się następująco: olej rzepakowy, musztarda (ocet spirytusowy, woda, cukier, gorczyca, sól, kwas cytrynowy, przyprawy), woda, żółtka jaj kurzych (świeże). Czyż ten skład nie jest domowy? Producent dostaje ogromnego plusa za to, że nie zastosował rafinowanego oleju! I do tego świeże, wybijane na miejscu jaja oraz zero zbędnych dodatków. Tak, takie produkty uwielbiam! Zawsze cieszy mnie jeśli znajdę produkt, który mogę z czystym sumieniem polecić innym. Jeśli się zastanawiasz, gdzie można kupić taki majonez to mam dobrą informację dla osób mieszkających w Warszawie i okolicach. Można go spotkać w następujących miejscach: Marcpol, Selgros, Hala Wola, Hala Banacha, Hala Kopińska, Społem Śródmieście, Społem Wola, Społem Praga, a także w osiedlowych sklepach. Pozostałym osobom proponuję internetowe sklepy. Białuty to nie jedyny majonez, który polecamy 🙂 uśmiechnięte buźki otrzymały u nas także majonezy: Kielecki (jest dostępny w wielu sklepach i supermarketach w całej Polsce), a także Byodo, Vitaquell, Poloniak. Szukajcie ich w sklepach ze zdrową żywnością lub w sprzedaży internetowej!

Kryteria oceny

  • pozytywna dla majonezów bez dodatku E 385, z dobrym składem.
  • neutralna dla majonezów z E 385 i ewentualnie z kwasem cytrynowym.
  • negatywna dla majonezów z większą ilością zbędnych składników.


AUTOR

Redakcja Czytamy Etykiety

Redakcja Czytamy Etykiety

STRONA INTERNETOWA: https://czytamyetykiety.pl/OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Dla Ciebie, Mamo

69,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2023