Skip to main content

Jak wybrać majonez wysokiej jakości? Zestawienie majonezów

2023-12-06

Porównanie produktów

Autor: Redakcja Czytamy Etykiety

Majonez to podstawa świątecznych sałatek i używa się go dość sporo, dlatego warto wybrać ten, który nie ma w składzie niepotrzebnych dodatków. Na szczęście na rynku jest kilka dobrych opcji, które z powodzeniem znajdziecie w najpopularniejszych marketach. Sprawdźcie niżej nasze zestawienie, w którym porównujemy kilkanaście różnych majonezów. Sól wapniowo-disodowa EDTA (E 385) Zdecydowana większość sklepowych […]

Majonez to podstawa świątecznych sałatek i używa się go dość sporo, dlatego warto wybrać ten, który nie ma w składzie niepotrzebnych dodatków. Na szczęście na rynku jest kilka dobrych opcji, które z powodzeniem znajdziecie w najpopularniejszych marketach. Sprawdźcie niżej nasze zestawienie, w którym porównujemy kilkanaście różnych majonezów.

Sól wapniowo-disodowa EDTA (E 385)

Zdecydowana większość sklepowych majonezów zawiera sól wapniowo-disodową EDTA (E 385, pełna nazwa brzmi: sól wapniowo-disodowa kwasu etylenodiaminotetraoctowego). Nie bez powodu zwróciłam uwagę na ten syntetyczny przeciwutleniacz. Charakteryzuje go zdolność wiązania jonów metali wielowartościowych, przez co zwiększa trwałość produktów. Zapobiega zmianom barwy wywołanym obecnością jonów żelaza, miedzi, manganu i cynku, dlatego stosowany jest w konserwach warzywnych i kompotach.

Działa synergicznie z innymi przeciwutleniaczami oraz substancjami konserwującymi. Wykazuje również działanie bakteriostatyczne. Bierze także udział w zachowaniu klarowności win i napojów. Ale przede wszystkim znajduje zastosowanie w produkcji sosów, dresingów, majonezów i sałatek warzywnych. Niestety istnieją doniesienia, iż sól wapniowo-disodowa EDTA spożywana w nadmiernych ilościach może prowadzić do zakłócenia równowagi mineralnej i skurczów mięśni.

Niektóre majonezy zawierają również substancje konserwujące: sorbinian potasu i benzoesan sodu. Takie produkty powinny zostać na sklepowej półce. Zauważyłam również, że majonezy w plastikowych tubach (często nazywają się „kanapkowy” lub „sałatkowy”) mają o wiele gorszy skład w porównaniu do tych w szklanych słoiczkach. Zdarza się, że majonezy zawierają substancje zagęszczające, ale dobry produkt ich nie potrzebuje.

Majonezy z dobrym składem

Wysokiej jakości majonez nie będzie zawierać soli wapniowo-disodowej EDTA, konserwantów ani zagęstników. Na szczęście udało mi się znaleźć godny polecenia produkt. Uśmiechnięte buźki otrzymały u nas majonezy: Białuty, Kielecki (jest dostępny w wielu sklepach i supermarketach w całej Polsce), a także Byodo, Vitaquell, Poloniak. Szukajcie ich w sklepach ze zdrową żywnością lub w sprzedaży internetowej!

Kryteria oceny

  • Pozytywna dla majonezów bez dodatku E 385, z dobrym składem.
  • Neutralna dla majonezów z E 385 oraz ewentualnie z kwasem cytrynowym i/lub aromatem.
  • Negatywna dla majonezów z większą ilością zbędnych składników.

AUTOR

Redakcja Czytamy Etykiety

Redakcja Czytamy Etykiety

STRONA INTERNETOWA: https://czytamyetykiety.pl/OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Kosmetyczne gwiazdy Plebiscytu Czytamy Etykiety

79,00 zł


Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024