Skip to main content

Herbatki ziołowe dla niemowląt

2020-05-10

Dziecko, Porównanie produktów

Autor: Kamila Kweczke

Na wstępie od razu napiszę, że przez pierwsze sześć miesięcy niemowlaki powinny jeść tylko i wyłącznie mleko – matki albo modyfikowane. Po ukończeniu szóstego miesiąca życia można zacząć rozszerzać dietę. Oznacza to również wprowadzenie do diety picia, czyli wody. Nie powinny to być soczki ani słodkie herbatki. Starajcie się z całych sił podawać maluchowi do […]

Na wstępie od razu napiszę, że przez pierwsze sześć miesięcy niemowlaki powinny jeść tylko i wyłącznie mleko – matki albo modyfikowane. Po ukończeniu szóstego miesiąca życia można zacząć rozszerzać dietę. Oznacza to również wprowadzenie do diety picia, czyli wody. Nie powinny to być soczki ani słodkie herbatki.


Starajcie się z całych sił podawać maluchowi do picia wodę. Nie dodawajcie do niej żadnych soczków ani granulowanych herbatek. Nie warto przyzwyczajać do słodkich napojów! Ewentualnie mogą to być owocowe herbatki, ale takie składające się z samych suszonych owoców – bez aromatów i innych zbędnych dodatków. I nie należy ich dosładzać! Innym wyjściem są herbatki rooibos.

Nie powinno się niemowlakom podawać zwykłej herbaty – zawiera kofeinę. Ale małe dzieci mogą pić słabe napary herbat, w niewielkich ilościach.

Kryteria oceny

  • pozytywną otrzymały produkty składające się z samych ziół – ale nie powinno ich się podawać maluchom
  • negatywną ocenę otrzymały wszystkie słodkie herbatki

Uwaga!

Napar z kopru włoskiego jest polecany na kolki u maluchów przez wiele osób. W rzeczywistości jest dość kontrowersyjnym wyborem. Wiele stron internetowych i specjalistów alarmuje, że koper włoski (nie mylić z koperkiem!) nie jest wskazany dla najmłodszych, karmiących i ciężarnych. Wszystko rozchodzi się o składnik kopru – estragol. Badania wykazują, że jest to substancja rakotwórcza. Postanowiłam trochę poszperać i okazało się, że wszystkie badania były prowadzone z czystym estragolem, w wysokich stężeniach. Takich toksycznych ilości nie znajdziemy w herbatce z kopru włoskiego. Poza tym w naparze występują również inne związki, które mogą inaktywować działanie estragolu. Niestety takich badań nie znalazłam, więc ciężko jest jednoznacznie stwierdzić czy taki napar z kopru włoskiego można pić. Jednak jeśli chodzi o niemowlęta to nie warto ryzykować. W 2017 roku poznaliśmy stosunek Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci do kopru włoskiego: olej z kopru włoskiego i preparaty z kopru włoskiego NIE są zalecane u dzieci w wieku PONIŻEJ 4 lat ze względu na brak odpowiednich danych dotyczących bezpieczeństwa. Z tego względu odradzam stosowanie herbatek z kopru włoskiego u maluszków. A jeśli maluch ma kolki to lepsze rezultaty daje stosowanie probiotyków.

Dlatego pozytywnie ocenione herbatki można wypić samemu, od czasu do czasu.

Zioła dla niemowląt

Przypominam, że po ukończeniu 6. miesiąca życia należy podawać maluchowi przede wszystkim wodę i należy uważać na zioła. Jeśli jednak chcecie sięgnąć po zioła to najbezpieczniejsze wydają się być:

  • melisa
  • pokrzywa
  • kwiat lipy
  • czystek

Pamiętajcie, że zioła silnie wpływają na nasz organizm! Dlatego należy spożywać je rozważnie!


AUTOR

Kamila Kweczke

Jestem absolwentką Wydziału Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie ze specjalizacją Żywienie Człowieka z Dietetyką. Na co dzień czytam dla Was etykiety, a w wolnej chwili stawiam na kryminały :) Gdy tylko mam czas uciekam w góry, gdzie "ładuję swoje baterie".OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Dla Ciebie, Mamo

69,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024