Żele aloesowe– wszystko, co musisz wiedzieć o ich składzie, działaniu i zastosowaniach

Autor: Justyna Skakowska Udostepnij artykuł:

Żele aloesowe to jedne z najbardziej uniwersalnych produktów pielęgnacyjnych. Znane są ze swojego działania kojącego, nawilżającego i regenerującego. Czym właściwie są żele aloesowe, z czego się składają i jak wybrać ten najlepszy? Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące tego kosmetyku.


Z czego składa się żel aloesowy?

Głównym składnikiem żelu aloesowego jest sok z aloesu (Aloe Barbadensis Leaf Juice), który zawiera bogactwo substancji aktywnych, takich jak:

  • witaminy (A, C, E, B1, B2, B3, B6), które działają antyoksydacyjnie i wspomagają regenerację skóry,
  • enzymy, które pomagają w usuwaniu martwego naskórka i wspierają regenerację,
  • aminokwasy, które nawilżają i wzmacniają barierę hydrolipidową skóry,
  • minerały (wapń, magnez, cynk), które łagodzą podrażnienia i wspierają naturalne procesy regeneracyjne,
  • polisacharydy, które wiążą wodę w naskórku, zapewniając intensywne nawilżenie.

Przy wyborze żelu aloesowego istotna jest, oczywiście, procentowa zawartość aloesu. Im wyższa, tym lepiej. Ważne jest również to, z jakiego źródła pochodzi aloes, czy uprawa jest ekologiczna, czy jest certyfikowana. Na tym tle wyróżnia się marka Santaverde, które posiada własne pola uprawne, więc od samego początku ma pełną kontrolę nad hodowlą.

Według nas najlepszy wybór to taki, który ma najprostszy i najkrótszy skład, ale jak to w życiu bywa wiele zależny od nas i tego w jaki sposób planujemy stosować produkt!

Dodatkowe składniki w żelach aloesowych – które są wartościowe?

Żele aloesowe zawierają również składniki wspomagające działanie aloesu. Warto szukać produktów z dodatkiem kwasu hialuronowego, który zapewnia dodatkowe nawilżenie i wygładzenie skóry, pantenolu (prowitaminy B5), który łagodzi podrażnienia i wspiera regenerację skóry, oraz niacynamidu, który wyrównuje koloryt skóry i działa przeciwzapalnie. Warto również zwrócić uwagę na obecność ekstraktów roślinnych, takich jak rumianek czy nagietek, które dodatkowo wspierają regenerację i koją skórę.

Jakich składników unikać w żelach aloesowych?

Niektóre żele aloesowe zawierają składniki, które mogą działać drażniąco lub obniżać jakość produktu. Warto unikać alkoholu denaturowanego (Alcohol Denat), który może wysuszać i podrażniać skórę, oraz syntetycznych zapachów i barwników, które mogą powodować reakcje alergiczne. Unikaj także produktów z nadmiarem konserwantów, które mogą być problematyczne dla skóry wrażliwej.

Jeśli bowiem szukamy uniwersalnego żelu, który ma nam pomóc łagodzić stany zapalne czy podrażnienia i chcemy stosować go na skórę wrażliwą lub z rankami, wtedy polecamy sięgnąć po produkty bez dodatków i najlepiej bez zapachu i alergenów zapachowych.

Substancje te same w sobie nie są złe, ale zwiększają ryzyko podrażnień i alergii, zwłaszcza w przypadku skóry uszkodzonej. Zasada ta dotyczy także osób z różnymi dermatozami, przy których polecamy aloes, ale właśnie taki z jak najprostszym składem np. trądzik, AZS, ezgema, wysypka kontaktowa czy łuszczyca.

Najczęściej zadawane pytania o żele aloesowe – odpowiedzi

Na co jest dobry żel aloesowy?
Żel aloesowy działa nawilżająco, łagodząco i regenerująco. Pomaga w przypadku podrażnień, zaczerwienień, oparzeń słonecznych, suchej skóry oraz drobnych ran.

Na co pomaga smarowanie aloesem?
Smarowanie skóry żelem aloesowym łagodzi podrażnienia, przyspiesza regenerację naskórka, nawilża i koi. Można stosować go na twarz, ciało, włosy i skórę głowy.

Czy żelem aloesowym można smarować twarz?
Tak, żel aloesowy można stosować na twarz, zwłaszcza przy cerze suchej, wrażliwej i trądzikowej. Jest lekki, szybko się wchłania i nie zatyka porów.

Czy w Rossmannie lub Hebe jest żel aloesowy?
Tak, w popularnych drogeriach dostępne są różne żele aloesowe. Warto sprawdzić skład i wybierać te z wysoką zawartością soku z aloesu (min. 90%).

Co leczy aloes?
Aloes wspiera gojenie drobnych ran, oparzeń, łagodzi objawy trądziku i podrażnienia skóry. Pomaga również w regeneracji suchej i popękanej skóry.

Z czym nie łączyć aloesu?
Nie ma wielu przeciwwskazań, ale żel aloesowy może obniżać skuteczność produktów o niskim pH, takich jak kwasy AHA/BHA. Dlatego warto stosować je oddzielnie.

Czy aloes wygładza zmarszczki?
Aloes nawilża i wspiera regenerację skóry, co może poprawić jej jędrność i elastyczność. Nie wygładza jednak zmarszczek tak skutecznie jak retinol czy peptydy.

Czy żel aloesowy jest lepszy niż krem nawilżający?
Żel aloesowy działa szybciej i jest lżejszy, ale nie zastępuje kremu nawilżającego. Idealnym rozwiązaniem jest stosowanie go jako serum pod krem.

Dlaczego po zastosowaniu żelu aloesowego moja twarz jest sucha?
To efekt odparowania wody z powierzchni skóry. Aby temu zapobiec, nałóż na żel aloesowy krem nawilżający, który "zamknie" wilgoć w skórze.

Na co jest dobry żel aloesowy? Jest masa rozwiązań!

  • jako nawilżający balsam do ciała lub serum do twarzy, samodzielnie bądź jako uzupełnienie pielęgnacji;
  • jako środek łagodzący wszelkie zmiany zapalne, podrażnienia po depilacji czy po opalaniu;
  • jako remedium na pogryzienia komarów i innych owadów;
  • jako podkład pod olejowanie włosów;
  • jako humektantowe wzbogacenie gotowej maski do włosów;
  • jako lekka wcierka na skórę głowy o działaniu bakteriobójczym i przeciwłupieżowym;
  • jako składnik domowej maseczki do twarzy lub pod oczy;
  • jako środek wspomagający rozjaśnianie blizn i przebarwień;
  • jako baza pod makijaż;
  • jako dodatek do gotowych kremów, balsamów, masek, szamponów, którym chcemy nadać dodatkowe właściwości nawilżające i regenerujące.

Kupny czy z własnej roślinki?

Chociaż uwielbiamy kosmetyczne DIY to jednak warto uważać przy stosowaniu aloesu z własnej hodowli! Chociaż sam miąższ rzadko uczula, to podczas nieumiejętnej obróbki możemy doprowadzić do "skażenia" naszego domowego żelu aloiną i emodyną występującymi naturalnie w skórce!

To właśnie te substancje najczęściej odpowiadają za podrażnienia i uczulenia, dlatego jeśli nie mamy pewności czy dobrze obrobimy nasz surowiec lepiej pozostawić go jako ciekawą roślinę na parapecie, a żel aloesowy wybrać gotowy.

Żele aloesowe to wszechstronny kosmetyk, który sprawdzi się w codziennej pielęgnacji. Mogą być stosowane na twarz, ciało, włosy, a nawet skórę głowy. Wybierając produkt, zwracaj uwagę na jego skład i unikaj niepotrzebnych dodatków, które mogą podrażniać skórę. Dzięki swoim właściwościom aloes stanie się niezastąpionym elementem Twojej kosmetyczki.

Komentarze

Ewa

Kocham tę stronę 💚

Dodaj komentarz