Moduł tworzenia i zarządzania listami zakupowymi jest dostępny
tylko w naszej aplikacji. Zachęcamy do jej odwiedzenia.
Zespół Czytamy Etykiety
Witamina C w pielęgnacji skóry jest niezastąpiona. Niesie za sobą szereg zalet, a co najważniejsze może ją stosować każdy! Występuje w różnych formach, jak wybrać tę odpowiednią dla siebie?
Witamina C to substancja, której organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć, trzeba dostarczyć ją do organizmu z zewnątrz. Oprócz dostarczenia jej wraz z dietą warto postawić na kosmetyki z jej zawartością. Świetnym wyborem będzie przede wszystkim serum. To ono pozwoli nam osiągnąć najbardziej widoczne efekty w stosunkowo niedługim czasie.
W kosmetykach witaminę C możemy znaleźć w czystej postaci jako kwas askorbinowy, jak również mamy kilka jej pochodnych. Nie ma jednego kosmetyku, który będzie odpowiedni dla każdego. Każda forma działa nieco inaczej, jak również bardzo ważne są substancje dodatkowe zawarte w produkcie.
To podstawowa forma witaminy C. Jest bardzo skuteczna w walce z przebarwieniami i da stosunkowo szybki efekt rozjaśnienia skóry. To silna, ale nie bez wad forma witaminy C, ponieważ działa tylko w niskim pH, co może podrażniać. Oczywiście takie podrażnienie może się pojawić, ale nie musi, jednak skórom wrażliwym czy reaktywnym odradzamy jej stosowanie. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, aby opakowanie nie przepuszczało światła a produkt zawierał substancje stabilizujące np. kwas felurowy.
W przeciwieństwie do czystej formy witaminy C jest bardzo stabilną pochodną i nie wymaga niskiego pH, dzięki czemu sprawdzi się dla cer wrażliwych. Często produkty z tą pochodną mają lekkie, wodniste formuły dlatego mogą też przypaść do gustu osobom z cerą mieszaną, tłustą i skłonną do trądziku.
To bardzo łagodna forma witaminy C. Będzie to świetna opcja dla każdej skóry, w szczególności dla cer suchych, dojrzałych, z pierwszymi oznakami starzenia, jak również sprawdzi się dla osób stosujących np. retinoidy, ponieważ wspiera barierę hydrolipidową. Występuje w postaci olejku, dociera w dalsze warstwy skóry i jest bardzo skuteczna w działaniu już w niskich stężeniach (1-3%) . Niestety równocześnie jest to najdroższa pochodna.
Ta pochodna świetnie sprawdza się przy skórach naczyniowych, ale też reaktywnych i bardzo wrażliwych. Uwalniane witaminy C zachodzi tu powoli, stopniowo pod wpływem enzymu, który mamy w skórze.
Szczególnie polecana dla osób z cerą problematyczną, trądzikiem zaskórnikami, ponieważ ma właściwości antybakteryjne, jednak jest bardzo łagodna w działaniu.
Podobnie jak SAP, jest bardzo łagodna i ma dość słabą przenikalność w głębsze warstwy skóry, dodatkowo jest pozbawiona właściwości antybakteryjnych. W produktach z tą pochodną warto szukać witaminy C w wyższych stężeniach (około 15 %).
Serum z witaminą C można stosować nawet codziennie, pod krem i/lub krem z filtrem, z którym tworzy świetny duet! Ze względu na duże nasłonecznienie jej działanie idealnie sprawdza się właśnie latem, choć warto stosować ją cały rok! Nocą dodatkowo wesprze procesy naprawcze skóry, jednak my rekomenduje stosowanie witaminy C w porannej pielęgnacji, aby maksymalnie wykorzystać jej cały potencjał.
Nie polecamy łączyć jej z innymi drażniącymi substancjami takimi jak retinoidy czy kwasy. Jeśli witamina C występuje w podstawowej formie (Ascorbid Acid), nie należy jej również łączyć z niacynamidem.
Asia
Chętnie poczytałabym analizę nowego serum dwufazowego Efektimy. Używam od niedawna, jestem zachwycona, jednakże nie zwróciłam uwagę na skład i słabo się znam na tym. Mam nadzieję że jest dobry :)
Ola
A ja chciałam podpytać czy będzie jakaś "aktualizacja" artykułu? I które serum można używać przy cerze naczynkowej i wrażliwej (bez glikoli, które podrażniają)?
Justyna Czybier
W przypadku samego karmienia piersią można każdą formę witaminy C stosować, wiec to zależy od potrzeb cery :) a co do retinolu to według serwisu e-lactancia jest bezpieczny przy KP, więc śmiało!
Julita
Pani Justyno, które serum z BasicLab poleca Pani na czas karmienia piersią? Z tego co wiem nie mogę stosować retinolu.
Justyna Czybier
Hej Agata, najlepiej tak jak piszesz - witaminę C stosować na dzień lub wieczorem w dni kiedy nie używasz retinolu. To nie jest tak, że ABOSLUTNIE NIE WOLNO ich łączyć, ale warto wybrać dobrą, stabilną pochodną np. tak jak zrobiło BasicLab w swojej emulsji z retinolem i witaminą C :) jak widać są produkty na rynku łączące obie te substancje!
Agata
Cześć! Dzięki za wartościowy i konkretny wpis! Mam taką wątpliwość - jak stosować witaminę C jeśli korzystam też z retinlu ? Czy w porządku będzie np. używać retinol wiecozrem np. 3 razy w tygodniu, a witaminę C wieczorem w pozostałe dni, albo na dzień ? Wiem, że nie powinno się tego łączyć w jednej pielęgnacji, zatem jak to 'rozegrać' żeby skorzystać z obu substancji ? Dzięki za pomoc i treści jakie tworzycie ;)
Dodaj komentarz