Skip to main content

Serum na przebarwienia

2023-09-07

Porównania Produktów - kosmetyki

Autor: Patrycja Rojek

Nierówny koloryt skóry i widoczne ciemne plamki po lecie? Bardzo możliwe, że są to przebarwienia. Dowiedz się, jak z nimi walczyć.

Podczas lata cieszymy się słoneczną pogodą i promienną cerą. W niedługim czasie zauważamy, że skóra stała się szara, ma nierówny koloryt i występują na niej ciemniejsze plamki- bardzo prawdopodobne, że są to przebarwienia słoneczne.

Skąd się biorą przebarwienia w okresie letnim?

Za kolor naszej skóry odpowiedzialny jest barwnik melanina, którego produkcja wzrasta między innymi w wyniku promieniowania UV. W miejscu przebarwienia dochodzi do nierównomiernego nagromadzenia się barwnika, co objawia się ciemniejszą plamką na skórze. Plamy pigmentacyjne bardzo często pojawiają się u osób niestosujących kremów z filtrem. Nie należy ich mylić z przebarwieniami pozapalnymi- te są czerwone lub zaróżowione, a najczęstszą ich przyczyną jest uszkodzenie skóry np. poprzez wyciskanie zaskórników. Warto jednak wspomnieć, że i te nieodpowiednio chronione przed słońcem z czasem utrwalą się i przybiorą brązową barwę.

Czynniki sprzyjające powstawaniu przebarwień

Oprócz nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne mamy szereg czynników, które mogą dodatkowo uwrażliwiać naszą skórę i sprzyjać powstawaniu przebarwień są to między innymi: stany zapalne, zioła fotouczulające (np. dziurawiec, rumianek czy pokrzywa), zaburzenia hormonalne (w szczególności uważać powinny kobiety w ciąży i w okresie okołomenopauzalnym) oraz często spotykany problem- używanie zbyt mocnych peelingów, które powodują podrażnienie i ścieńczenie naskórka, co zwiększa możliwość wystąpienia przebarwień.

Jak walczyć z przebarwieniami ?

W przypadku przebarwień sprawa jest bardzo indywidualna. Odpowiedni kierunek działania wymaga poznania przyczyny i stwierdzenia ich rodzaju, co często jest niemożliwe bez wizyty u specjalisty. Czasami okazuje się, że trzeba działać na kilku płaszczyznach. Jednak w każdym przypadku krem z filtrem będzie nieodłącznym elementem w profilaktyce leczenia przebarwień. Warto również włączyć do pielęgnacji antyoksydanty w szczególności należy przyjrzeć się witaminie C, która dodatkowo zwiększa działanie kremów przeciwsłonecznych. Należy także zadbać o odpowiedni stan nawilżenia skóry, co zawsze będzie dla niej korzystne, nie tylko w kontekście przebarwień. Szukajmy więc składników, takich jak trehaloza, ceramidy, kwas hialuronowy lub skwalan.

Kolejną grupą produktów, na które warto zwrócić uwagę, są te o działaniu złuszczającym- usuwając martwy naskórek, powoli będą rozjaśniać przebarwienia. W ich składzie możemy znaleźć np. papainę, kwas glikolowy, mlekowy czy kwas migdałowy. Na przebarwienia możemy działać również, rozpraszając barwnik takie właściwości mają retinoidy. Pomocne są też inhibitory tyrozynazay, które upraszczając będą blokowały produkcję melaniny. Do tych substancji zaliczamy między innymi: arbutynę, resweratrol, kwas azelainowy czy kwas kojowy.

Ze stosowaniem niektórych substancji wpływających na grubość naskórka czasami warto wstrzymać się w okresie letnim, zbyt mocno naruszając naskórek, pozbawiamy skórę warstwy ochronnej, tym samym zwiększając ryzyko powstania przebarwień.

Przebarwienia to trudny rywal i często lubią powracać, dlatego pamiętajcie też, aby dobrać kosmetyki, które będziemy używać z przyjemnością, co pozwoli nam na regularne ich stosowanie.


AUTOR

Patrycja RojekOPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Dla Ciebie, Mamo

69,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024